Radio Białystok | Wiadomości | W podbiałostockim skansenie można oglądać odtworzone ludowe stroje nadbużańskie [zdjęcia]

W podbiałostockim skansenie można oglądać odtworzone ludowe stroje nadbużańskie [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

20.08.2020, 14:08, akt. 18:38

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką".

Efekty warsztatów "Tańcowała igła z nitką" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, fot. Monika Kalicka
Efekty warsztatów "Tańcowała igła z nitką" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
W podbiałostockim skansenie można oglądać odtworzone ludowe stroje nadbużańskie - relacja Moniki Kalickiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Teraz efekty pracy uczestniczek warsztatów można podziwiać na wystawie w budynku szkoły z Kalinowa Solek na terenie skansenu. W projekcie wzięło udział 6 kobiet z podlaskich miejscowości, które mają umiejętności krawieckie. Zajmowały się nadbużańską odmianą ludowego stroju podlaskiego, noszoną dawniej na ternach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Bug, od miejscowości Dołhobrody na południu, po wieś Hołowczyce na północy. Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory – ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety – spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków.

"Od dłuższego czasu można zaobserwować zainteresowanie tematyką związaną z folklorem, rośnie zapotrzebowanie na tego typu produkty. Krawiectwo strojów ludowych jest ciężką niższą i  bardzo ciężko jest odpowiednio wykształcić ludzi, aby mogli się w niej poruszać. Stąd też pomysł na to, żeby takie warsztaty przeprowadzić" - mówi Urszula Lenkiewicz z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Muzeum starało się zachować autentyczność strojów, dlatego pasiaki, z których wykonane są spódnice były ręcznie tkane przez tkaczki.  

"To było najtrudniejsze w szyciu tych strojów - sama praca z materiałem samodziałowym, to jest trudny materiał. Trzeba było mieć wyczucie tego tradycyjnego materiału, który jest wprawdzie twardy w dotyku, ale tkany luźno i trzeba było się go nauczyć" - mówi biorąca udział w warsztatach Justyna Solnik


Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł mówił podczas wernisażu, że ma nadzieję na realizację kolejnych projektów związanych ze strojem ludowym.  

Stroje stworzone podczas warsztatów pozostaną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie można je oglądać, ale zespoły ludowe czy grupy teatralne będą je mogły nieodpłatnie wypożyczać.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej projekt "Tańcowała igła z nitką" realizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


| red: mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nauka szycia strojów ludowych w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką"

25.07.2020, 16:45

Tajniki szycia poszczególnych elementów stroju ludowego będzie poznawać grupa pań zakwalifikowanych do projektu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej "Tańcowała igła z nitką". W sobotę (25.07) rozpoczęły się zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia.


Krawiecki projekt "Tańcowała igła z nitką"

27.07.2020, 23:39

To szansa na zdobycie nowych, rzadkich umiejętności. Podczas dwutygodniowych warsztatów sześcioro mieszkańców województwa podlaskiego nauczy się szyć stroje ludowe.


"Noc świętojańska" - w Muzeum Kultury Ludowej powstaje film "Muzealne ABC" [zdjęcia]

28.06.2020, 09:28

Ubrane na biało dziewczęta, w uplecionych z kolorowych, polnych kwiatów wiankach to główne bohaterki powstającego filmu przybliżającego jeden z podlaskich obrzędów ludowych.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nagra cykl filmów "Muzealne ABC"

30.05.2020, 09:12

Realizacja tego projektu ma pomóc w dotarciu do zwiedzających w czasach, kiedy bezpośrednie spotkanie jest utrudnione. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało 86 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok