Radio Białystok | Wiadomości | Nauka szycia strojów ludowych w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką"

Nauka szycia strojów ludowych w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką"

25.07.2020, 16:45, akt. 17:12

Tajniki szycia poszczególnych elementów stroju ludowego będzie poznawać grupa pań zakwalifikowanych do projektu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej "Tańcowała igła z nitką". W sobotę (25.07) rozpoczęły się zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Popularyzacja kultury ludowej

Pieniądze na ten cel muzeum zdobyło z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Główny cel warsztatów to popularyzacja kultury ludowej, bliższe poznawanie jej, aktywizacja osób z mniejszych miejscowości, bo to do nich kierowany jest projekt.

Jak uszyć gorset, koszulę, zapaskę czy kamizelę podlaskiego stroju ludowego opartego na nadbużańskim będą się uczyć osoby, które mają już umiejętności krawieckie i jakieś doświadczenie w tej dziedzinie. Będą je doskonalić i rozwijać także z wykorzystaniem przemysłowych maszyn do szycia, bo takie znajdują się w szkole, gdzie będzie się odbywać nauka szycia stroju ludowego 

- poinformowała Urszula Lengiewicz z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Muzeum tłumaczy, że strój podlaski noszono dawniej na terenach położonych wzdłuż rzeki Bug, od miejscowości Dołhobrody do wsi Hołowczyce.

Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory – ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety – spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków - czytamy w opisie projektu muzeum.

Warsztaty zakończy wystawa strojów

Zanim panie będą szyć strój, odbędą zajęcia teoretyczne przygotowujące do szycia, będą też poznawać folklor regionu podlaskiego. Zaplanowano wizyty studyjne w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W obu tych miejscach, w zgromadzonych zbiorach, są podlaskie stroje ludowe.

Na zajęciach z szycia, które odbywać się będą w zespole szkół w Białymstoku, który kształci w kierunkach związanych z branżą odzieżową, powstaną elementy zarówno damskiego, jak i męskiego stroju ludowego. Uczestnicy warsztatów mają zdobyć rzadką umiejętność wykonywania takich strojów.

Warsztaty krawieckie potrwają do 7 sierpnia. Zakończy je wystawa strojów, które powstaną na zajęciach. Po wystawie stroje będą w dyspozycji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, skąd zainteresowane grupy czy zespoły będą mogły je bezpłatnie wypożyczać. Muzeum podkreśla, że jest zapotrzebowanie na takie stroje, bo korzysta z nich wiele lokalnych zespołów, czy kół gospodyń wiejskich.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krawiecki projekt "Tańcowała igła z nitką"

27.07.2020, 23:39

To szansa na zdobycie nowych, rzadkich umiejętności. Podczas dwutygodniowych warsztatów sześcioro mieszkańców województwa podlaskiego nauczy się szyć stroje ludowe.


500 tys. od samorządu województwa na wsparcie kół gospodyń wiejskich

16.06.2020, 15:01

Ok. 500 tys. zł trafi łącznie do 57 kół gospodyń wiejskich w województwie podlaskim na różne projekty, warsztaty, działania promujące lokalną kulturę czy tradycyjną żywność w ramach otwartego konkursu, który przeprowadził samorząd województwa podlaskiego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok