Radio Białystok | Wiadomości | Nie doszło do znieważenia prezydenta Polski podczas lipcowego wiecu wyborczego w Suwałkach - oceniła prokuratura

Nie doszło do znieważenia prezydenta Polski podczas lipcowego wiecu wyborczego w Suwałkach - oceniła prokuratura

autor: Marcin Kapuściński

1.01.2021, 14:44, akt. 16:00

Suwalska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Polski podczas wiecu wyborczego w Suwałkach. Biegły uznał bowiem, że prezentowane przez zakłócające spotkanie osoby hasło „Prezydent wszystkich pedofilów” nie obraża Andrzeja Dudy.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Do zdarzenia doszło w lipcu 2020 roku w suwalskim parku Konstytucji 3 Maja. Transparent z wizerunkiem prezydenta i skierowanymi przeciw niemu określeniami trzymali 65-letni białostoczanin i 49-letnia mieszkanka Warszawy.


Umorzenie nastąpiło z powodu nieznalezienia znamion przestępstwa w tym zdarzeniu. Zdecydowała o tym opinia z zakresu lingwistyki. Biegli stwierdzili, że przedmiotowa wypowiedź zamieszczona na transparencie obok hasła „Program ułaskawienia+” stanowi jedynie akt mowy naruszający normy społeczno-etyczne. Zdaniem specjalistów należy traktować je jako pogląd, asercję autora oraz można się w nim doszukiwać intencji skrytykowania prezydenta. Nie jest to jednak publiczne znieważenie - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.


Decyzją prokuratury zaskoczony jest suwalski radny Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Czerwiecki, który na wiecu wyborczym stał w pobliżu osób trzymających transparent. Zwraca on uwagę, że hasło obrażało nie tylko prezydenta, ale też jego wyborców:


Mamy takie czasy, że prawnik lub ktoś zdolny językowo może całkowicie odwrócić kota ogonem. Jestem oburzony takim wynikiem śledztwa. Hasło mówiło wprost, że prezydent ułaskawia takich przestępców. A rzeczywistość byłą przecież zupełnie inna. Nie znajduję na to słów oburzenia. To jest takie naginanie prawa, że Lech Falandysz to się w grobie przewraca - mówi Tadeusz Czerwiecki.


Postanowienie jest nieprawomocne. Sprawa nie będzie miała jednak ciągu dalszego. Już na początkowym etapie śledztwa Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nie skorzysta ona z praw osoby pokrzywdzonej.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W jednym ze sklepów k. Suwałk mężczyzna zapłacił fałszywym banknotem - 28-latkowi grozi nawet 8 lat więzienia

1.01.2021, 07:46

Nawet 8 lat więzienia grozi mężczyźnie, który w jednym ze sklepów nieopodal Suwałk zapłacił za towar imitacją banknotu o nominale 500 złotych. 28-latek za zakupy otrzymał resztę już w prawdziwych złotówkach.


Suwalska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Polski

4.09.2020, 07:25

Osobom, które trzymały transparent z hasłami obrażającymi Andrzeja Dudę, grożą nawet 3 lata więzienia.


Policja ukarała mandatami dwie osoby, które brały udział w kontrmanifestacji na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Suwałkach

9.07.2020, 07:13

Dwie kolejne zostały wylegitymowane, a mundurowi wyjaśniają teraz, czy trzymany przez nie baner znieważył głowę państwa. We wtorek w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja oprócz zwolenników prezydenta pojawiła się również grupa agresywnych osób, które przyjechały z całej Polski i zakłócały przebieg zgromadzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok