Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej

Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej

autor: Adam Dąbrowski, Adam Janczewski, Marcin Gliński, Ryszard Minko

18.01.2021, 07:52, akt. 16:04

Od poniedziałku (18.01) uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Niestety w województwie podlaskim z powodu epidemii i silnych mrozów, w niektórych placówkach dyrektorzy podjęli decyzję o przedłużeniu nauczania zdalnego. Taka sytuacja wystąpiła m.in. w Łomży i Suchowoli.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Najmłodsi uczniowie wrócili do nauki w szkołach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z uśmiechem i nadzieją, że wszystko będzie dobrze wrócili do szkół nauczyciele i najmłodsi uczniowie - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Do zajęć praktycznych po przerwie wraca młodzież z techników i szkół branżowych - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nasza reporterka Edyta Wołosik odwiedziła Szkołę Podstawową nr 9 w Białymstoku | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czarnek: jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił, że szkoły dokładnie przygotowały się na powrót dzieci.

Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jak to tylko możliwe - mówił Przemysław Czarnek.

Wśród zasad, według których od poniedziałku (18.01) działają szkoły, są m.in. stałe sale lekcyjne dla każdej klasy, różne godziny przerw dla grup uczniów, czy w miarę możliwości, jeden nauczyciel dla danej klasy. Wszystko, by ograniczyć do minimum kontakt uczniów i nauczycieli z różnych klas.

Obowiązują też znane od września zasady, jak zachowanie odpowiedniego dystansu, częste mycie rąk, wietrzenie klas, czy zasłanianie twarzy i ust w czasie przerw lekcyjnych.

Starsi uczniowie po feriach kontynuują naukę zdalną. Na razie nie wiadomo, kiedy wrócą do szkół.

Do zajęć praktycznych po przerwie na święta i ferie wraca także młodzież z techników i szkół branżowych. Uczniowie tych placówek stacjonarnie mają jedynie zajęcia praktyczne. Pozostałych przedmiotów nadal uczą się online.


Do szkół wrócili najmłodsi uczniowie

Koniec nauki przed komputerem i koniec wyjątkowo długiej zimowej przerwy w edukacji. Ponad 32 tys. uczniów z ponad 400 podlaskich szkół wróciło na stacjonarne lekcje, które odbywają się w reżimie sanitarnym.

Generalne zalecenie ministerstwa edukacji dotyczy częstej dezynfekcji rąk i minimalizacji kontaktów pomiędzy poszczególnymi klasami, ale każda szkoła wprowadza też swoje rozwiązania.

Na przykład w SP nr 9 w Białymstoku uczniowie korzystają z kilku różnych wejść i mają aż 7 przerw obiadowych, tak by nie spotykali się na stołówce - mówi dyrektor szkoły Edyta Haraburda. Z kolei w SP nr 38 w Białymstoku wprowadzono poszczególnym klasom przerwy o różnych porach a także zaleca się noszenie maseczek w częściach wspólnych - wymienia dyrektor szkoły Beata Falkowska.

Dyrektorzy zwracają jednak uwagę, że słabym ogniwem wprowadzonych obostrzeń mogą być zajęcia w świetlicy, gdzie z powodu braku kadry niemożliwe jest całkowite separowanie uczniów z różnych klas.


Wiceminister Piontkowski o powrocie do szkół

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski mówił podczas konferencji w Białymstoku, że wprowadzone zalecenia powinno się stosować w miarę możliwości i resort zdaje sobie sprawę, że w niektórych szkołach pełna izolacja uczniów nie będzie możliwa.

Pytany na jak długo uczniowie wrócili do stacjonarnej nauki odpowiedział, że na razie do końca stycznia, choć zależnie od sytuacji epidemicznej będą prowadzone rozmowy, by w kolejnym etapie do szkól wrócili też ósmoklasiści i maturzyści.

Minister odniósł się też do pytań o terminy szczepień dla nauczycieli tłumacząc, że dziś nie jest w stanie ich wskazać z powodu ograniczeń w produkcji szczepionek ogłoszonej przez firmę Pfizer. Liczę, że będzie to kwiecień lub maj - powiedział wiceminister.

Jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku tylko w pięciu podlaskich szkołach uczniowie nie wrócili do stacjonarnej nauki, jednak nie z powody epidemii, ale siarczystego mrozu. Na jeden dzień zajęcia stacjonarne zawieszono w trzech szkołach w gminie Suchowola oraz jednej w Sztabinie i Nowych Piekutach.


Zakażenie koronawirusem u pracowników szkoły w Łomży

Z kolei jak nas poinformował wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży zajęcia zdalne przedłużone zostały jeszcze o tydzień. Powód to stwierdzone zakażenia koronawirusem u większości pracowników obsługi i administracji, którzy przebywają obecnie w izolacji lub na kwarantannie.

Zagrożenie zakażenia uczniów stwierdzono podczas badań przesiewowych dla pracowników szkół, które przeprowadzano w ub. tygodniu.

Wszystkie pozostałe szkoły prowadzone przez miasto, po zapewnieniu wytycznych w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa, wróciły do normalnej pracy z najmłodszymi klasami - poinformował łomżyński ratusz.


W Suchowoli odwołano zajęcia z powodu silnych mrozów 

Po niemal czterotygodniowej przerwie uczniowie klas I-III wrócili do nauki, choć nie wszędzie zajęcia odbywają się w szkołach. Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel zdecydował, że z powodu silnych mrozów w gminnych szkołach nie odbędą się tradycyjne zajęcia i w budynkach.

Jeszcze ten jeden z uwagi na te surowe mrozy wstrzymaliśmy zajęcia, żeby uchronić dzieci przed tym porannym mrozem, bo wyczekiwanie na autobus dla takich małych dzieci jest bardzo niebezpieczne. Po drugie, jest problem z autobusami: problemy z odpalaniem, ryzyko zamarznięcia ropy po drodze, więc dzieci mają zdalne nauczanie. Natomiast rodzice, którzy nie mogą zostać z dzieckiem, mogą je przywieźć i w szkole są zorganizowane dla nich zajęcia opiekuńcze 

- przekazał Michał Matyskiel.

Zgodnie z prawem zajęcia w szkołach mogą być zawieszone między innymi z powodu warunków atmosferycznych uniemożliwiających dotarcie uczniów do szkoły. Mogą to być np. silne mrozy lub awaria instalacji grzewczej w budynku. Jak informuje rzecznik Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis, na razie nie ma informacji, by w którejkolwiek z podlaskich szkól całkowicie odwołano zajęcia z tego powodu. W gminie Suchowola uczniowie uczestniczą w zajęciach online.

Stacjonarne zajęcia - ze względu na mróz - zostały odwołane również w Chodorówce Nowej i Czerwonce. Dzieci z tych szkół uczą się w poniedziałek (18.01) zdalnie, ale jak poinformował nas burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, jutro zajęcia stacjonarne będą wznowione.


Zajęcia szkolne w powiecie sokólskim

W gminach Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Krynki i Kuźnica dzieci z klas podstawowych I-III wróciły do nauki stacjonarnej. Mimo silnego mrozu, szkoły są otwarte również w gminach Choroszcz i Czarna Białostocka. Jednak jak poinformował nas burmistrz miasteczka Jacek Chrulski, rano, ze względu na mróz, kierowcy PKS-u mieli problemy uruchomieniem autobusów i dowozem dzieci do szkoły w Czarnej Wsi Kościelnej.

źródło: IAR | red: lma, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ostatni dzień ferii - w poniedziałek uczniowie klas I-III wracają do szkół

17.01.2021, 07:44

Szkoły są przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów - zapewniają kuratorzy i przedstawiciele samorządów. W poniedziałek uczniowie klas I-III szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej w szkołach w reżimie sanitarnym.


Przemysław Czarnek: uczniowie klas I-III wracają do szkół, rozporządzenie podpisane

14.01.2021, 12:09

18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek (14.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Poseł KO: przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni być zaszczepieni

13.01.2021, 12:09

Przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko Covid-19. Tak uważa podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów zdrowia i edukacji.


Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników podlaskich szkół chce przejść testy na koronawirusa

11.01.2021, 15:06

Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pozostałych pracowników szkół w Podlaskiem chce przejść testy przesiewowe na koronawirusa. Nieco ponad 3 tys. spośród tych osób to nauczyciele - poinformował w poniedziałek Podlaski Urząd Wojewódzki.


Czarnek: powrót dzieci do szkół jest zależny od rozwoju epidemii

11.01.2021, 10:01

Około wtorku, środy upłyną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, gdy Polacy ze sobą przebywali. Jeżeli to się przełoży na wzrost zakażeń koronawirusem, to do szkół nie wrócimy - mówił w poniedziałek (11.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Rozpoczynają się badania przesiewowe nauczycieli na obecność koronawirusa

11.01.2021, 08:56

Rozpoczyna się ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli na obecność koronawirusa. Testy są bezpłatne i darmowe. Nauczyciele klas I-III i pracownicy szkół mogą się poddać badaniu do 15 stycznia.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway














źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok