Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

26.01.2021, 14:05, akt. 14:52

Białostocka prokuratura zajmowała się w sumie czterema wydarzeniami związanymi z październikowymi protestami. Trzy z nich umorzono – poinformował szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.

"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Pierwsze postępowanie dotyczyło pożaru przed białostocką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, gdzie od ustawionych zniczy zapaliły się drzwi wejściowe do budynku. Śledczy uznali, że w tym przypadku nie było czynu zabronionego. Z tego samego powodu umorzono też drugie postępowanie, dotyczące gróźb karalnych zamieszczanych w Internecie, kierowanych pod adresem pracowników biura poselsko-senatorskiego PiS.

Z powodu nieustalenia sprawców, umorzono też trzecie postępowanie dotyczące zniszczenia zabytkowego parkanu Pałacu Branickich, na którym ktoś namalował symbole kojarzone z protestami. Natomiast śledczy cały czas prowadzą czwarte postępowanie dotyczące obrazy uczuć religijnych związanych z umieszczeniem na elewacji Kościoła pod wezwaniem świętego Rocha plakatów z wulgarnym hasłem. Jak wyjaśnia prokurator Wojciech Zalesko - w ten sposób sprawca miał publicznie znieważyć miejsce wykonywania kultu religijnego. Postępowanie cały czas trwa, bo prokuratura i policja poszukują sprawców.

Odbywające się w całej Polsce protesty wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W kulminacyjnych momentach w Białymstoku zgromadzenia liczyły nawet po kilkanaście tysięcy osób.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

24.11.2020, 16:04

Żadne z postępowań, którymi zajmuje się prokuratura, nie dotyczy samego udziału w manifestacjach, które odbywają się w trakcie pandemii, natomiast śledczy ustalają sprawców konkretnych przestępstw.


Czy w szkołach namawiano uczniów do udziału w protestach kobiet? Sprawdzą to kuratorzy oświaty

3.11.2020, 14:36

Kuratorzy oświaty sprawdzą, czy w szkołach nie dochodziło do namawiania uczniów do udziału w protestach strajku kobiet. Taką informację opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoim internetowym profilu w mediach społecznościowych.


Czarne marsze - felieton Marka Gąsiorowskiego

30.10.2020, 15:10

Po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji, przez Polskę przetacza się fala protestów.


Policja ustala okoliczności incydentu, do którego doszło w czasie tzw. czarnego spaceru w Białymstoku

29.10.2020, 15:28

Białostocka policja zbiera materiały dotyczące zdarzeń, do których doszło w środowy wieczór (28.10) na zakończenie tzw. czarnego spaceru w mieście. W kierunku uczestników marszu poleciały petardy i race, dotąd nikogo nie zatrzymano. Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, którego np. mają nagrania, które mogą pomóc w dochodzeniu lub zostały poszkodowane.


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Policja ustala, kto zniszczył ogrodzenie zabytkowego Pałacu Branickich

27.10.2020, 13:17

Na ogrodzeniu zabytkowego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku pojawiły się wykonane farbą czerwone napisy, między innymi "potrzebujesz aborcji" i numer telefonu komórkowego. Namalowano tam też czerwony symbol błyskawicy, którym posługuje się Strajk Kobiet.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok