Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

26.01.2021, 14:05, akt. 14:52

Białostocka prokuratura zajmowała się w sumie czterema wydarzeniami związanymi z październikowymi protestami. Trzy z nich umorzono – poinformował szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.

"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Pierwsze postępowanie dotyczyło pożaru przed białostocką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, gdzie od ustawionych zniczy zapaliły się drzwi wejściowe do budynku. Śledczy uznali, że w tym przypadku nie było czynu zabronionego. Z tego samego powodu umorzono też drugie postępowanie, dotyczące gróźb karalnych zamieszczanych w Internecie, kierowanych pod adresem pracowników biura poselsko-senatorskiego PiS.

Z powodu nieustalenia sprawców, umorzono też trzecie postępowanie dotyczące zniszczenia zabytkowego parkanu Pałacu Branickich, na którym ktoś namalował symbole kojarzone z protestami. Natomiast śledczy cały czas prowadzą czwarte postępowanie dotyczące obrazy uczuć religijnych związanych z umieszczeniem na elewacji Kościoła pod wezwaniem świętego Rocha plakatów z wulgarnym hasłem. Jak wyjaśnia prokurator Wojciech Zalesko - w ten sposób sprawca miał publicznie znieważyć miejsce wykonywania kultu religijnego. Postępowanie cały czas trwa, bo prokuratura i policja poszukują sprawców.

Odbywające się w całej Polsce protesty wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W kulminacyjnych momentach w Białymstoku zgromadzenia liczyły nawet po kilkanaście tysięcy osób.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

24.11.2020, 16:04

Żadne z postępowań, którymi zajmuje się prokuratura, nie dotyczy samego udziału w manifestacjach, które odbywają się w trakcie pandemii, natomiast śledczy ustalają sprawców konkretnych przestępstw.


Czy w szkołach namawiano uczniów do udziału w protestach kobiet? Sprawdzą to kuratorzy oświaty

3.11.2020, 14:36

Kuratorzy oświaty sprawdzą, czy w szkołach nie dochodziło do namawiania uczniów do udziału w protestach strajku kobiet. Taką informację opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoim internetowym profilu w mediach społecznościowych.


Czarne marsze - felieton Marka Gąsiorowskiego

30.10.2020, 15:10

Po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji, przez Polskę przetacza się fala protestów.


Policja ustala okoliczności incydentu, do którego doszło w czasie tzw. czarnego spaceru w Białymstoku

29.10.2020, 15:28

Białostocka policja zbiera materiały dotyczące zdarzeń, do których doszło w środowy wieczór (28.10) na zakończenie tzw. czarnego spaceru w mieście. W kierunku uczestników marszu poleciały petardy i race, dotąd nikogo nie zatrzymano. Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, którego np. mają nagrania, które mogą pomóc w dochodzeniu lub zostały poszkodowane.


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Policja ustala, kto zniszczył ogrodzenie zabytkowego Pałacu Branickich

27.10.2020, 13:17

Na ogrodzeniu zabytkowego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku pojawiły się wykonane farbą czerwone napisy, między innymi "potrzebujesz aborcji" i numer telefonu komórkowego. Namalowano tam też czerwony symbol błyskawicy, którym posługuje się Strajk Kobiet.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok