Radio Białystok | Wiadomości | Kościół katolicki w Polsce obchodzi XXI Dzień Islamu

Kościół katolicki w Polsce obchodzi XXI Dzień Islamu

26.01.2021, 19:09, akt. 19:23

"Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu" - pod takim hasłem odbył się we wtorek (26.01) w Kościele katolickim w Polsce XXI Dzień Islamu. Jego celem jest odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu - wskazał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP bp Henryk Ciereszko.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu"

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami.

Z powodu obostrzeń sanitarnych główne obchody w tym roku odbywają się w formule online. Podczas centralnych uroczystości, które rozpoczęły się o godz. 18:00, przedstawiciele obydwu religii czytali fragmenty Biblii i Koranu, odnoszące się do motta tegorocznego spotkania "Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu". Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Podkreślono w nim, że miejsca kultu pełnią ważną rolę w chrześcijaństwie i w islamie, podobnie jak i w innych religiach. Zaznaczono, że są one nie tylko miejscem kultu i modlitwy, ale także "przestrzenią duchowej gościnności". 

W kontekście niedawnych ataków na kościoły, meczety i synagogi, które stają się atakiem przemocy przypomniano "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia" podpisany przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Azharu, Ahmada At Tajjiba z 4 lutego 2019 roku, że "Ochrona miejsc kultu – synagog, kościołów i meczetów – stanowi powinność zagwarantowaną przez religie, ludzkie wartości, prawa oraz konwencje międzynarodowe. Wszelkie próby atakowania miejsc kultu, lub zagrażania im poprzez zamachy, wybuchy, lub zniszczenia - stanowią wypaczenia nauczania religijnego, a także wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego".


Wydarzenie ma służyć przezwyciężeniu wzajemnych uprzedzeń 

W czasie obchodów XXI Dnia Islamu zaplanowano m.in. dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony katolickiej głos zabierze o. Ireneusz Sławomir Ledwoń OFM, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik. Spotkanie zgodnie z tradycją zwieńczy znak pokoju.

Dzień Islamu ma służyć szerzeniu wśród katolików i muzułmanów idei dialogu między katolikami i wyznawcami islamu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów, a także przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan 

– zaznaczył bp Ciereszko w przesłaniu z okazji obchodów.

Podkreślił, że inicjatywy tej nie można traktować jako ukłonu w stronę islamu. 

Wręcz przeciwnie, to odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu i zbliżeniu, bez lęku o naruszanie tożsamości swej wiary, która tylko może być pogłębiona i umocniona przez otwartość oraz prowadzony dialog z wyznawcami innych religii i światopoglądów 

– wyjaśnił hierarcha.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jako dzień modlitw poświęcony islamowi. 


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się remont meczetu w Kruszynianach

19.12.2020, 07:31

Zakończył się remont jednego z najchętniej odwiedzanych zabytków w Podlaskiem - meczetu w Kruszynianach. Renowację przeszło wnętrze świątyni.


Zakończyła się przebudowa Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku [zdjęcia]

6.12.2020, 11:31

Obiekt zyskał orientalną ornamentykę i minaret, dobudowano też oranżerię. Zakończyła się przebudowa i modernizacja Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.


Polscy muzułmanie pamiętają o dniu Aszura

29.08.2020, 13:12

W kalendarzu muzułmańskim przypada w sobotę (29.08) święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję ich przodków - odnotowywane jest ono także przez polskich wyznawców islamu. W niektórych gminach muzułmańskich w kraju odbywają się okolicznościowe modlitwy.


Katolicy i muzułmanie zachęcają do wspólnych działań

26.01.2019, 14:48

Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie - od współzawodnictwa do współpracy" odbyły się w Białymstoku główne obchody XIX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok