Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie pamiętają o dniu Aszura

Polscy muzułmanie pamiętają o dniu Aszura

29.08.2020, 13:12, akt. 13:17

W kalendarzu muzułmańskim przypada w sobotę (29.08) święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję ich przodków - odnotowywane jest ono także przez polskich wyznawców islamu. W niektórych gminach muzułmańskich w kraju odbywają się okolicznościowe modlitwy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Modlitwy z okazji Aszura odbędą się wczesnym popołudniem m.in. w meczecie w Bohonikach. W gminach nie będzie jednak tzw. iftarów, czyli obiadów na zakończenie świątecznego postu. Powodem jest pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia.

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, musimy pozostać w domu. Pomimo towarzyszącego nam niepokoju, tym bardziej zachęcamy do postu tegoż dnia i przerwania go, o zachodzie słońca, tradycyjnie ugotowanym kompotem z nieparzystej liczby owoców 

- poinformował na swojej stronie internetowej Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

Dla szyickiego odłamu islamu żałobny dzień Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa. Na wieść o rodzinnej tragedii zrozpaczona Fatima miała wymieszać wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują właśnie kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).

Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.

Dla sunnickiego odłamu islamu Aszura upamiętnia opuszczenie Egiptu przez Izraelitów.

Polscy wyznawcy islamu to przede wszystkim Tatarzy, którzy są w większości sunnitami. O Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają jednak bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Ich najważniejsze w roku święta religijne to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (z okazji zakończenia miesiąca postu).

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele oceniają, że w kraju jest ok. 5 tys. muzułmanów - obywateli polskich, w większości pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska są na Białostocczyźnie. Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z państw islamskich.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania - Kurban Bajram

31.07.2020, 14:09

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek (31.07) obchody Święta Ofiarowania - Kurban Bajram. Ze względu na pandemię koronawirusa, obchody mają ograniczony charakter. W Podlaskiem modlitwy odbyły się w zabytkowym meczecie w Bohonikach, część osób modliła się na zewnątrz meczetu.


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.


Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił portal, który ma m.in. edukować o islamie

31.05.2020, 15:07

Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił stronę internetową muzulmanie.pl, która ma być źródłem informacji nie tylko o samych praktykach religijnych, ale również o takich aspektach życia wiernych, jak medycyna czy ekologia.


Ukazał się kolejny Rocznik Tatarów Polskich

2.01.2020, 15:43

Ukazała się edycja Rocznika Tatarów Polskich za 2019 rok - najstarszego pisma tej społeczności w Polsce. Są w nim teksty poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów i muzułmanów w Polsce i za granicą.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok