Radio Białystok | Wiadomości | Sąsiedzka czujność uchroniła starszą kobietę z Białegostoku przed oszustwem

Sąsiedzka czujność uchroniła starszą kobietę z Białegostoku przed oszustwem

5.02.2021, 18:19, akt. 18:32

Sąsiedzi staruszki z Białegostoku, która była bliska przekazania pieniędzy oszustom działającym metodą na policjanta, zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który przyszedł po gotówkę. Od komendanta miejskiego policji inicjator akcji tzw. obywatelskiego ujęcia dostał w piątek (5.02) podziękowania, list gratulacyjny i upominki.

Sąsiedzka czujność uchroniła starszą kobietę z Białegostoku przed oszustwem, fot. Podlaska Policja
Sąsiedzka czujność uchroniła starszą kobietę z Białegostoku przed oszustwem, fot. Podlaska Policja

Sąsiedzka czujność uchroniła starszą kobietę z Białegostoku przed oszustwem - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do próby oszustwa doszło we wtorek (2.02) na jednym z białostockich osiedli. Do 82-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta; przekonywał ją, że trwa akcja przeciwko grupie przestępczej dysponującej danymi z dokumentów tożsamości tej pani i jej męża oraz że grozi to utratą oszczędności w banku. Powiedział też, że trzeba te pieniądze podjąć z konta i - w celu zabezpieczenia - przekazać osobie, która po nie przyjdzie.


Taki Sąsiad to skarb ???? Do niecodziennej sytuacji doszło we wtorek w Białymstoku. Czujny sąsiad ujął oszusta...

Opublikowany przez Podlaska Policja Piątek, 5 lutego 2021Sąsiad złapał złodzieja 

Wracałem ze spaceru z psem, widziałem dwie osoby, kobietę i mężczyznę, których nie znałem, kręcące się koło bloku. Młody człowiek zadzwonił do mojej sąsiadki i przekręcił jej imię, co mnie zastanowiło - mówił dziennikarzom sąsiad tej pani, po odebraniu podziękowań od policji.


Dodał, że gdy kilka minut później wszedł do bloku, usłyszał podniesione głosy z któregoś z pięter.

"Stał tam młody człowiek, nie wyglądał mi na kogoś, kogo ta pani zna. Więc zapytałem, co on tu robi? Odpowiedział, że działa na zlecenie policji, i policjant z tą panią rozmawiał, że są metody wyłudzenia, ktoś na poczcie kradnie pieniądze" - mówił. Dodał, że gdy zaczął wypytywać o szczegóły, oszust powiedział do osoby, z którą rozmawiał przez telefon komórkowy: "wpadłem".


27-latek został aresztowany

"Posadziłem go na schodach, zapukałem do sąsiada, u którego był kolega i zatrzymaliśmy tego człowieka. Udaremniliśmy przekazanie gotówki" - relacjonował. Oszust został przekazany policji. Po postawieniu zarzutów, również dotyczących czterech innych, dokonanych przestępstw o identycznym charakterze, na wniosek prokuratury 27-latek został aresztowany. Był już wcześniej karany.

Policja podkreśla, że oszuści zawsze dzwonią na numery stacjonarne. W tym przypadku przez dwie godziny nie pozwalali kobiecie rozłączyć się, powoływali się na działania policyjne. "Nie dali jej czasu na chwilę zdrowego rozsądku" - mówił dziennikarzom jej sąsiad.


Policja nie prosi o pieniądze - to zagrywka oszustów 

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa podkreślił, że nawet jeśli prowadzone są działania przeciwko grupom oszustów, to policja nigdy nie dzwoni i nie prosi o pieniądze. "Każdy telefon, gdzie rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że prowadzi jakieś działania w ochronie pieniędzy, jest na pewno od oszusta" - zaznaczył.

Jak szacuje podlaska policja, tylko w tym regionie straty seniorów poniesione w 2020 roku wskutek oszustw metodą na wnuczka czy policjanta, przekroczyły 2 mln zł, do tego są też straty w sumie po kilkadziesiąt tys. dolarów i euro.

Od początku tego roku - tylko na terenie działania komendy miejskiej policji w Białymstoku (miasto i gminy ościenne) - było już trzynaście kolejnych takich przestępstw dokonanych, czyli w których doszło do przekazania pieniędzy i blisko 60 usiłowań. "To są dane oficjalne, a jeszcze są przecież próby, o których informacje do nas nie trafiają" - mówił komendant miejski policji w Białymstoku insp. Maciej Wesołowski.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uwaga na telefonicznych oszustów, którzy udają pracowników banku

2.02.2021, 13:00

Mimo wielu policyjnych apeli mieszkańcy naszego regionu - i to nie tylko seniorzy - wciąż padają ofiarami oszustów. 32 tys. zł straciła kobieta z powiatu monieckiego.


Podlascy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o internetowe oszustwa w całym kraju

1.02.2021, 15:11

Cztery osoby, w tym mieszkańca Hajnówki, zatrzymali podlascy policjanci w związku z internetowymi oszustwami w całym kraju. Zarzuty pomocnictwa usłyszała też mieszkanka Hajnówki.


Łomżyńscy policjanci zatrzymali 34-latka i 39-latkę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka"

28.01.2021, 14:07

Łomżyńscy policjanci wspierani przez wrocławskich funkcjonariuszy zatrzymali 34-letniego mężczyznę i 39-letnią kobietę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka".


Kolejne telefoniczne oszustwo - 45 tys. złotych straciła starsza mieszkanka Białegostoku

27.01.2021, 14:57

Mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu, to kolejne udane telefoniczne oszustwo. 45 tys. złotych straciła starsza mieszkanka Białegostoku, która uwierzyła mężczyźnie podającemu się za policjanta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok