Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o internetowe oszustwa w całym kraju

Podlascy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o internetowe oszustwa w całym kraju

autor: Grzegorz Pilat

1.02.2021, 15:11, akt. 15:26

Cztery osoby, w tym mieszkańca Hajnówki, zatrzymali podlascy policjanci w związku z internetowymi oszustwami w całym kraju. Zarzuty pomocnictwa usłyszała też mieszkanka Hajnówki.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pokrzywdzeni stracili ok. 250 tys. zł

Policjanci ustalili w sumie ponad 150 pokrzywdzonych, którzy stracili blisko 250 tysięcy złotych. Przestępcy wyłudzali m.in. kody BLIK, ale przejmowali też konta na portalach społecznościowych i podawali się za inne osoby.

Następnie podszywając się pod nie, wystawiali fałszywe ogłoszenia o sprzedaży lateksowych rękawiczek. Kupujący po wniesieniu opłaty, nigdy nie otrzymywali zakupionego towaru. Policjanci ustalili, że grupie oszustów udało się oszukać w ten sposób 129 osób z całego kraju. Już wtedy hajnowscy kryminalni zatrzymali dwie osoby: 22-letniego mieszkańca Hajnówki oraz 35-latka pochodzącego z województwa warmińsko-mazurskiego 

- mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.

Śledczy ustalili, że oszuści współpracowali też z innymi osobami.

Do zadań jednego z zatrzymanych należało również przyjmowanie przelewów i wyszukiwanie tak zwanych "słupów", którzy udostępniali swoje rachunki do przyjmowania pieniędzy. Zgromadzone środki przestępcy wymieniali na kryptowaluty i przekazywali do kierującego wszystkim 18-latka, którego policjanci zatrzymali pod koniec roku na terenie województwa śląskiego 

- dodaje podinsp Tomasz Krupa.


Przestępcy przejmowali konta innych osób na portalu społecznościowym

Jak ustalili policjanci, przestępcy tworzyli też tzw. "bramki płatności", dzięki temu prawdopodobnie okradali kolejne osoby.

Przejmowali konta innych osób na popularnym portalu społecznościowym, a następnie poprzez przejęte profile wystawiali na nich fałszywe ogłoszenia sprzedaży różnych przedmiotów. Następnie po uzgodnieniu z "kupującymi" szczegółów transakcji sprawcy za pośrednictwem e-mail lub SMS przysyłali linki do tak zwanych "bramek płatności". Były to oczywiście fałszywe adresy, różniące się od oryginalnych pojedynczymi literami. Po uruchomieniu linka przez kupującego, oszuści uzyskiwali dostęp do jego rachunku bankowego, z których kradli pieniądze 

- wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

To nie jedyny sposób działania szajki. Posługiwali się dodatkowo metodą na Blik. W tym przypadku korzystali również z przejętych kont społecznościowych i rozsyłali prośby o pożyczkę do znajomych osób, których konta przejęli. Pokrzywdzeni przekazywali swoje pieniądze poprzez udostępnianie kodów BLIK i zatwierdzanie tych transakcji. W tym przypadku pieniądze również trafiały na rachunki "słupów".

W grudniu kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjnego Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, mundurowych z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, w czasie przeszukań w województwie śląskim zabezpieczyli komputery, telefony oraz dokumenty. Zatrzymali też 18-letniego mężczyznę oraz jego 43-letnią matkę. Zatrzymana kobieta i jej syn usłyszeli zarzuty oszustwa i oszustwa internetowego. Decyzją sądu 18-latek trafił do aresztu.

Za oszustwa internetowe grozi do 5, natomiast za przestępstwo oszustwa do 8 lat więzienia. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Funkcjonariusz po służbie zatrzymał szefa gangu siedleckiego działającego także w Podlaskiem

29.01.2021, 07:49

Policja ujawnia szczegóły zatrzymania "Grubego", szefa gangu siedleckiego działającego także w Podlaskiem.


Łomżyńscy policjanci zatrzymali 34-latka i 39-latkę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka"

28.01.2021, 14:07

Łomżyńscy policjanci wspierani przez wrocławskich funkcjonariuszy zatrzymali 34-letniego mężczyznę i 39-letnią kobietę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka".


Na 15 lat więzienia sąd skazał mężczyznę oskarżonego o zabójstwo staruszki w Hajnówce

28.01.2021, 10:05

Na 15 lat więzienia Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał w czwartek (28.01) mężczyznę oskarżonego w procesie poszlakowym o współudział w zabójstwie 73-letniej kobiety, dokonanym blisko 25 lat temu w Hajnówce. Wyrok nie jest prawomocny.


Kolejne telefoniczne oszustwo - 45 tys. złotych straciła starsza mieszkanka Białegostoku

27.01.2021, 14:57

Mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu, to kolejne udane telefoniczne oszustwo. 45 tys. złotych straciła starsza mieszkanka Białegostoku, która uwierzyła mężczyźnie podającemu się za policjanta.


Policja zatrzymała podejrzanych o kradzież puszki z pieniędzmi dla WOŚP

27.01.2021, 07:52

Podlaska policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o kradzież puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z pieniędzmi. To dwaj 15-latkowie z Białegostoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok