Radio Białystok | Wiadomości | Śliskie jezdnie i usypane przez wiatr zaspy - musimy uważać na drogach w Podlaskiem [wideo]

Śliskie jezdnie i usypane przez wiatr zaspy - musimy uważać na drogach w Podlaskiem [wideo]

autor: Edyta Wołosik, Katarzyna Kozłowska, Marek Gąsiorowski, Renata Reda

9.02.2021, 07:08, akt. 10.02.2021, 07:03

Bardzo trudno jeździ się po podlaskich drogach. Jest ślisko, a sytuację pogarsza padający wciąż śnieg i wiatr, powodujący zawieje i zamiecie. Od poniedziałku (8.02) w naszym regionie spadło od 10 do 15 cm śniegu.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Śliskie drogi i chodniki, samochody w zaspach, pasażerowie czekający na spóźnione autobusy – relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Utrudnienia na drogach we wtorek 10.02


22:22 Utrudnienie na S61, na odcinku Suwałki – Augustów, w m. Franciszkowo samochód ciężarowy wpadł do rowu, brak informacji o poszkodowanych, droga jest zablokowana, przewidywany czas trwania utrudnienia ok. 2h.

18:50 Utrudnienie na S61, na odcinku Augustów – Budzisko. W m. Poddubówek samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił pieszego. Jezdnia w kier. Budziska jest zablokowana, utrudnienie potrwa do odwołania, wprowadzono objazd przez m. Suwałki.

17:20 Na wjeździe do Wasilkowa od strony Białegostoku - jak informują nasi słuchacze - utworzył się kilkukilometrowy korek. Drogę w samym Wasilkowie blokuje ciężarówka, która na skrzyżowaniu ul. Białostockiej z ul. Czystą nie może wjechać na wzniesienie. Droga jest nieodśnieżona i pokryta lodem. Policja apeluje o ostrożną jazdę, zachowanie odległości między samochodami. Tylko dziś odnotowała już 85 kolizji na podlaskich drogach.

16:20 W Białymstoku wjazd pod górę z Ul. Ciołkowskiego w kierunku ul. Sulika jest utrudniony. Zła sytuacja jest też na ul. Żeromskiego. Przyblokowana może być również ul. Browarowa na Dojlidach. Korek utworzył się na ul. Pogodnej.

15:58 Są utrudnienia na ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.

14:17 Utrudnienie na S61 obw. Suwałk. Kolizja 2 samochodów ciężarowych, zablokowana jezdnia w kier. Augustowa, utrudnienie potrwa około 3 godz.

13:55 W Białymstoku są bardzo duże utrudnienia na ulicy Elewatorskiej w kierunku Jana Pawła II. Z powodu śliskiej nawierzchni samochody ciężarowe mają problemy z wjechaniem pod górę. Tiry blokują też obwodnicę Suwałk w kierunku Raczek. Od rana - jak informuje policja - na podlaskich drogach doszło do prawie 60-ciu kolizji.

11:40 Problem z mijaniem się pojazdów ciężarowych i autobusów jest na ul.  Nowosielskiej w Białymstoku. Tworzą się tam zatory. Na wysokości  miejscowości Królowy Most droga w kierunku Białegostoku jest zablokowana  przez pojazd ciężarowy, który wpadł w poślizg i zablokował pas.

10:10 Całkowicie  zablokowana jest droga między Białymstokiem a Juchnowcem w okolicach  Hryniewicz. Tam TIR wpadł w poślizg i stanął w poprzek drogi. TIR  blokuje też drogę na ul. Ostrowskiej w Zambrowie. 

10:00 Utrudnienia  są na ul. Produkcyjnej w Białymstoku - także z powodu śliskiej  nawierzchni na Trasie Generalskiej w kierunku Warszawy. Tam TIR-y stoją w  korku. Nadal problemy mają kierowcy także przy ul. Kopernika. Korek  jest od tunelu im. generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w kierunku  centrum miasta.

8:30 W Białymstoku są utrudnienia  z powodu śliskiej nawierzchni na Trasie Generalskiej w kierunku  Warszawy. Tam TIR-y stoją w korku. Problemy mają kierowcy także przy ul.  Kopernika. Korek jest od tunelu im. generała Augusta Emila Fieldorfa  "Nila" w kierunku centrum miasta.          

Trudne warunki na drogach osiedlowych

Do 15 cm śniegu spadło w ciągu ostatnich kilkunastu godzin w Podlaskiem. Padało też przez całą noc. 

W Białymstoku najtrudniejsze warunki są na drogach osiedlowych, wielu kierowców może rano nie wyjechać z zasypanych śniegiem parkingów. Główne ulice są oczyszczone ze świeżego śniegu, ale w wielu miejscach jest lód, którego - z powodu bardzo niskich temperatur utrzymujących się od tygodnia - dotąd nie udało się usunąć. Jadąc nawet z niedużą prędkością, można mieć duże problemy z hamowaniem, a potem z ruszeniem ze skrzyżowania, czy pokonaniem zakrętu.W uruchamianiu samochodów w mroźne dni przez całą dobę pomagają białostoccy strażnicy miejscy - wystarczy zadzwonić pod numer 986.

Wszystkie drogi krajowe w Podlaskim są przejezdne, w większości są czarne i mokre, ale są też odcinki, gdzie leży błoto pośniegowe. W wielu miejscach pod śniegiem jest warstwa lodu. Pracowało tam we wtorek (9.02) rano 79 pługopiaskarek. łopoty kierowcy mają na podjazdach, ślisko jest przed światłami i na zakrętach. W wielu miejscach tworzą się korki.


  


Z opóźnieniami jeżdżą autobusy - informują pracownicy Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Najgorzej jest w II strefie, czyli poza miastem i tam, gdzie jeździ dużo tirów.

Śnieg zalega również na chodnikach, więc uważać powinni też piesi. W nocy pracowało na białostockich ulicach 46 pługopiaskarek. Rano zwołano sztab kryzysowy. Białostoccy urzędnicy zapewniają, że wszystkie dostępne siły i środki skierowane są na walkę ze skutkami kolejnego ataku zimy. Zdają jednak sobie sprawę, że to ciągle nie wystarcza, by doprowadzić drogi do idealnego stanu. Stąd - jak mówi rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej - kolejne decyzje podjęte na zwołanym posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Firmy będą bez przerw usuwały śnieg z ulic. Będą ten śnieg pługowały. Niezbędne jest też skoordynowanie działań interwencyjnych. Firmy mają reagować w miejscach kluczowych dla utrzymania ruchu w mieście. Miejsca te będzie wskazywała straż miejska w porozumieniu z policją. Firmy rozpoczną posypywanie ulic piaskiem i solą, a jeszcze tej nocy, przy wsparciu straży miejskiej i policji, przeprowadzą akcję interwencyjnego oczyszczania skrzyżowań

- mówi Urszula Boublej.

Sytuację - jak dodaje Urszula Boublej - komplikuje ponadto ognisko koronawirusa w referacie utrzymania czystości i porządku Urzędu Miejskiego. 

Strażnicy miejscy przypominają, że za część ulic osiedlowych i chodników odpowiadają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dlatego informują ich o obowiązku odśnieżania.


Problem z dostępem do taksówek

Białostoczanie od poniedziałkowego (08.02) popołudnia mają problem z dostępem do taksówek. Obsługa ruchu w poszczególnych korporacjach jest najczęściej niedostępna. Jeśli nawet klientom uda się skontaktować z dyspozytorami, muszą czekać bardzo długo na realizację zamówienia. W poniedziałek jedna z korporacji oferowała przyjazd taksówki za 40 minut, po czym ów termin został przedłużony o kolejne kilkadziesiąt minut. Podczas poranka sytuacja wygląda niemal identycznie.

Klienci nie mogą się skontaktować z dyspozytorami ruchu lub otrzymują informację, że korporacja nie jest w stanie zrealizować zamówienia. Przyczyny takiej sytuacji to trudne warunki jazdy w mieście, duża liczba zgłoszeń i zdecydowanie mniejsza liczba taksówek w ruchu.  


Zima nie odpuszcza

We wtorek (09.02) sytuacja nie będzie lepsza. Dobra informacja jest taka, że będzie mniej wiało - mówi Tomasz Siemieniuk z Białostockiego Biura Prognoz.

Według informacji służb meteorologicznych, opady w regionie przemieszczały się z południa na północ. We wtorek (9.02) pada wciąż praktycznie w całym regionie, największy śnieg notowany jest na Suwalszczyźnie, ale prognozowany na 12 godzin przyrost pokrywy, to 1-2 cm, na Suwalszczyźnie maksymalnie do 3 cm, lokalnie możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z wtorku na środę będzie spadała temperatura i miejscami może sięgnąć minus 17 stopni Celsjusza.

PGE Dystrybucja nie odnotowała masowych awarii energetycznych, jakie miały miejsce w regionie dwa tygodnie temu. Jak informuje spółka, tym razem śnieg jest lekki i sypki, na razie nie obciąża ani linii energetycznych, ani drzew i ich konarów, więc nie ma na razie informacji o zerwanych liniach czy uszkodzonych słupach.

źródło: PAP, PID | red: lma, wsz, mag, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

8.02.2021, 17:15

W związku z intensywnymi opadami śniegu, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwołał w poniedziałek (8.02) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestnicy spotkania omówili działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.


Śnieg na drogach w Podlaskiem - są utrudnienia [relacja na żywo, wideo]

8.02.2021, 15:56

Kierowcy muszą nastawić się na jazdę w ciężkich warunkach. Śnieg pada niemal w całym regionie i tak będzie przez najbliższych kilka godzin - zapowiadają synoptycy. Miejscami mogą tworzyć się zaspy.


Kierowcy z facebookowej grupy Kolizyjne Podlasie oferują darmową pomoc przy zimowych awariach

8.02.2021, 15:06

Tegoroczna zima szczególnie daje się we znaki kierowcom. Na drogach jest ślisko, przy silnym mrozie akumulatory odmawiają posłuszeństwa, a wyjeżdżając z miejsc parkingowych łatwo się zakopać.


Znów pada śnieg - kolejny trudny dzień dla kierowców i pieszych w Białymstoku

8.02.2021, 13:43

Po tym, co tej zimy dzieje się na ulicach Białegostoku, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podjął decyzję o unieważnieniu obecnie trwających przetargów, a dotyczących kolejnych sezonów zimowych. Powodem jest m.in. to, że znów starają się o to firmy, które zdaniem władz miasta, teraz nie wywiązują się z obowiązków.


Synoptycy ostrzegają przed śnieżycami i silnym mrozem

8.02.2021, 07:31

Na wielu drogach w regionie jest bardzo ślisko, w poniedziałek (8.02) warunki do jazdy mogą być jeszcze gorsze.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok