Radio Białystok | Wiadomości | Zwierzęta łagodzą objawy depresji

Zwierzęta łagodzą objawy depresji

autor: Renata Reda

23.02.2021, 08:03, akt. 11:50

W dobie pandemii sklepy zoologiczne przeżywają oblężenie. Tak wynika z relacji białostockich sprzedawców. 

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Zwierzęta łagodzą objawy depresji - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest coraz więcej osób, które zakładają akwaria, kupują gryzonie, ptaki i płazy. Dla wielu jest to sposób na walkę z samotnością spowodowaną pandemią koronawirusa.

W przypadającym we wtorek (23.02) Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją eksperci podkreślają, że życie w towarzystwie zwierząt może przynieść ulgę osobom cierpiącym na depresję i zaburzenia nastroju. Naukowcy twierdzą, że kontakt ze zwierzętami pomaga zmniejszyć poczucie osamotnienia.


Ludzie kupują różnego rodzaju zwierzęta w sklepach zoologicznych, otwierają się na zwierzaki. Na szczęście sklepy zoologiczne nie są pozamykane, więc wyjście po nową rybkę czy po pokarm dla rybek też jest jakimś rozwiązaniem, jest jakąś aktywnością - mówi psychiatra Cezary Kojta z Białegostoku.


23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Coraz więcej osób w dobie pandemii jest chorych na depresję lub ma zaburzenia nastroju - alarmują eksperci. Przybywa też ludzi młodych, którzy potrzebują pomocy. Oni gorzej radzą sobie z izolacją społeczną, niż osoby starsze - mówi psychiatra Cezary Kojta.

Młode osoby są na zakręcie życiowym, przyspieszenie cywilizacyjne jest bardzo duże, wymagania są coraz większe, wzrost zachorowalności idzie do góry. Pandemia jeszcze to pogorszyła. Starsze osoby łatwiej przechodzą izolowanie się niż młodzież, która z natury potrzebuje wyjścia, działania, im jest dużo trudniej - dodaje psychiatra.Według ekspertów objawy depresyjne może mieć co trzeci młody człowiek. NFZ szacuje z kolei (na podstawie zrealizowanych w ubiegłym roku recept na leki przeciwdepresyjne), że w Polsce na depresję cierpi 3,8 mln osób. Jeszcze 3 lata wcześniej Polska była krajem europejskim o najniższym odsetku osób chorych na depresję (2,8% w Polsce wobec 4,2% w UE).


Jest to w jakimś sensie choroba cywilizacyjna. Zamknięcie nas w czterech ścianach nasila różnego rodzaju zaburzenia podobne do choroby depresji, a w rezultacie potem skutkujące depresję. Z miesiąca na miesiąc obserwujemy większą liczbę pacjentów niż przed okresem pandemii - dodaje Cezary Kojta.


Według statystyk kobiety są zdecydowanie bardziej podatną grupą na depresję. W Polsce zapadają na nią dwukrotnie częściej od mężczyzn.

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Para orłów stepowych nową atrakcją Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia [zdjęcia, wideo]

19.01.2021, 07:42

To ma być nowa atrakcja Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia działającego przy Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Trafiła tam para orłów stepowych - prosto z warszawskiego ZOO.


Zima to trudny czas dla zwierząt w białostockim ZOO - mają teraz więcej ściółki i ciepłej wody

18.01.2021, 19:45

Więcej ściółki i ciepła woda do picia - m.in. to pomaga zwierzętom z białostockiego ZOO przetrwać zimę. Wiele z nich chowa się także pod dachem, ale wciąż można zobaczyć niektóre gatunki.


Wypchana niedźwiedzica Jola dołączyła do wystawy zwierząt w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku

13.10.2020, 15:50

Była symbolem białostockiego ZOO, a teraz możemy ją obejrzeć w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Niedźwiedzica Jola dołączyła do tamtejszej wystawy zwierząt.


Z tą chorobą zmaga się co piąty polski nastolatek - Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23.02.2018, 07:37

To bardzo podstępna i wyniszczająca choroba i niełatwo ją rozpoznać - w piątek (23.02) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok