Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Supraśla i Dobrzyniewa Dużego dostaną pieniądze na odnawialne źródła energii

Mieszkańcy Supraśla i Dobrzyniewa Dużego dostaną pieniądze na odnawialne źródła energii

23.02.2021, 16:15, akt. 16:36

2,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną łącznie gminy Supraśl i Dobrzyniewo Duże na inwestycje w odnawialne źródła energii bezpośrednio u mieszkańców.

Fot. Piotr Babulewicz/UMWP
Fot. Piotr Babulewicz/UMWP

Mieszkańcy Supraśla i Dobrzyniewa Dużego dostaną dofinansowanie na odnawialne źródła energii - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Umowy w tej sprawie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał we wtorek (23.02) w Białymstoku z burmistrzem Supraśla Radosławem Dobrowolskim i wójtem Dobrzyniewa Dużego Wojciechem Cybulskim.Mieszkańcy tych gmin będą mogli oszczędzać dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Ma powstać około 150 takich instalacji - poinformował marszałek. Podkreślił, że zakup i montaż takich instalacji to oszczędności dla mieszkańców na kosztach energii elektrycznej, ale też korzyści dla środowiska naturalnego.


- Wchodzimy w nową perspektywę unijną, tak zwanego Zielonego Ładu (Europejski Zielony Ład-PAP) i będziemy musieli coraz więcej spełnić różnego rodzaju wskaźników, różnego rodzaju działań, które mają na celu dostosowanie naszej gospodarki i naszego codziennego życia pod względem ochrony środowiska - powiedział marszałek Artur Kosicki.


Marszałek ocenił, że zainteresowanie tymi dotacjami jest bardzo duże, konkurs cieszył się największym zainteresowaniem spośród wszystkich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Gmina Supraśl dostanie 1,3 mln zł na sto instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców - poinformował burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. 30 z nich powstanie w Supraślu, pozostałe w innych miejscowościach w gminie. Wartość całej inwestycji na wynieść 2 mln zł. 


- Czysty prąd, czysta energia, to tak naprawdę zdrowie i oszczędność dla naszych mieszkańców - powiedział Dobrowolski.


Gmina Dobrzyniewo Duże dostanie 1,2 mln zł dotacji. Mieszkańcy dołożą do tego 35 proc. wartości inwestycji.

Wójt tej gminy Wojciech Cybulski ocenił, że dofinansowanie do projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii jest potrzebne, jest tym bardzo duże zainteresowanie. Dodał, że - podobnie jak gmina Supraśl - gmina Dobrzyniewo Duże korzystała już z takiego wsparcia wielokrotnie w poprzednich latach z różnych programów unijnych.

"Ochrona środowiska jest bardzo ważna. W ramach projektu ograniczymy emisję dwutlenku węgla o ok. 150 ton" - mówił Cybulski i ocenił, że to dużo.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


57 mln zł z UE trafi do podlaskich gmin - to dofinansowanie na zakup i montaż kolektorów słonecznych

28.01.2021, 13:54

57 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 dostanie 47 samorządów na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii u mieszkańców. W czwartek (28.01) konkurs w tej sprawie rozstrzygnął zarząd województwa podlaskiego.


Nowoczesne kolektory w trzech podlaskich gminach

7.09.2020, 12:59

Zarząd województwa podlaskiego przyznał gminie Zawady, Tykocin i Krypno 800 tys. zł. na inwestycje w odnawialne źródła energii.


Zarząd Województwa Podlaskiego dofinansuje projekty oparte na odnawialnych źródłach energii

29.07.2020, 16:12

Blisko 50 milionów złotych przeznaczy Zarząd Województwa Podlaskiego na dofinansowanie ponad 30 projektów opartych na odnawialnych źródłach energii.


Wodociągi Białostockie i powiat białostocki otrzymały pieniądze na odnawialne źródła energii

2.03.2020, 14:59

Prawie 4 mln zł z UE dostaną łącznie Wodociągi Białostockie i powiat białostocki na trzy różne projekty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. W poniedziałek (02.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.


Nowe rozwiązania na rzecz instalowania OZE proponują działacze Porozumienia

13.01.2020, 13:34

Podlaski poseł tej partii Jacek Żalek mówił podczas poniedziałkowej (13.01) konferencji w Białymstoku o tym, że partia chce wprowadzić zmiany w programie Energia Plus.


Strajk klimatyczny na Rynku Kościuszki

29.11.2019, 12:41

Oczekują, by rząd podjął kroki w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych i by polityka energetyczna opierała się na odnawialnych źródłach energii. 


Domagają się zmian w polityce klimatycznej i Strajkują dla Ziemi - protest także w Białymstoku

28.09.2019, 10:19

Żądają, by rząd całkowicie zrezygnował z energetyki węglowej i przeszedł na odnawialne źródła energii. Uczestnicy Strajku dla Ziemi zebrali się w piątek (27.09) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.


Odnawialne źródła energii szansą dla regionu - konferencja w Serwach

13.06.2019, 20:14

Co zrobić, by pozyskiwać energię odnawialną i jak najlepiej ją wykorzystać? Na te pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Dobra energia, pozytywne relacje, czyste środowisko, szczęśliwy człowiek”, która odbywa się w Serwach koło Augustowa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok