Radio Białystok | Wiadomości | Nauka na brytyjskich uczelniach poza zasięgiem wielu polskich uczniów

Nauka na brytyjskich uczelniach poza zasięgiem wielu polskich uczniów

autor: Ryszard Minko

24.02.2021, 16:13, akt. 17:52

Po brexicie koszty nauki na przykład w Londynie wzrosły dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie i nie można ich sfinansować z preferencyjnych studenckich kredytów. W związku z tym uczniowie muszą weryfikować wcześniejsze plany związane z nauką za granicą.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Nauka na brytyjskich uczelniach poza zasięgiem wielu polskich uczniów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wymarzone studia na brytyjskich uczelniach są już poza zasięgiem większości polskich uczniów.

- Zdecydowana większość zainteresowanych nauką w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie pokryć kosztów studiowania - przyznaje Barbara Niemotko z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jak mówi, już od kilku lat przygotowuje się do studiów medycznych w Londynie, jednak teraz musi na nie zgromadzić ponad milion złotych. Wcześniej czesne wynosiło czterokrotnie mniej i można je było sfinansować z taniego kredytu studenckiego. Barbara na razie nie rezygnuje z marzeń, ale aplikuje też na uczelnie w Unii Europejskiej.

Jak wynika z badań Polskiej Federacji Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, zdecydowaną większość osób obecnie tam studiujących nie byłoby stać na naukę w nowych warunkach.

Brytyjskie uczelnie zamykają swoje drzwi dla zagranicznych studentów, bo koszty stają się ogromne. Wprowadzono także wąskie limity przyjęć - mówi szef Federacji Dominik Frej. Jak dodaje, od samego początku procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Federacja sygnalizowała problem władzom brytyjskim, jednak nie odniosło to skutku.

Z powodu brexitu brytyjskie uczelnie nie biorą też udziału w popularnym programie wymiany studenckiej Erasmus. Akurat w przypadku Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej nie będzie to odczuwalne, bo obie uczelnie prowadzą tylko śladową współpracę z brytyjskimi uczelniami w tym zakresie. Korzystają z niej jedynie pojedynczy naukowcy i studenci.

| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Politechnice Białostockiej rozpoczęła się rekrutacja na studia magisterskie

11.01.2021, 12:08

Uczelnia przygotowała prawie 1000 miejsc na 19 kierunkach. Rozpoczyna się rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Białostockiej.


Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na studia w Polsce

14.12.2020, 15:40

Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na kształcenie się na polskich uczelniach w ramach działania wspierającego Białorusinów "Solidarni ze studentami" – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.


Czarnek zapowiada dostosowanie wymagań na egzaminach w związku z epidemią

25.10.2020, 11:29

Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok