Radio Białystok | Białoruś | Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na studia w Polsce

Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na studia w Polsce

14.12.2020, 15:40, akt. 17:13

Prawie 900 studentów z Białorusi otrzymało stypendia NAWA na kształcenie się na polskich uczelniach w ramach działania wspierającego Białorusinów "Solidarni ze studentami" – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Białoruscy studenci będą kształcić się na 73 polskich uczelniach

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyłoniły stypendystów działania "Solidarni ze studentami". W piątek (11.12) poinformowano, że prawie 900 obywateli Białorusi będzie kształciło się na 73 polskich uczelniach ze wsparciem stypendiami NAWA.

Dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska zwróciła uwagę, że studenci mogą liczyć nie tylko na wsparcie materialne.

Planujemy przygotowanie wykładów i spotkań online dla stypendystów na temat m.in. rozwoju kariery naukowej w Polsce, zasad i procedur legalizacji pobytu, ale też radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych

 – poinformowała dr Żebrowska, cytowana w komunikacie na stronie agencji.

Studenci z Białorusi sami wybierali uczelnie i kierunki studiów, na których chcieli podjąć kształcenie. Najwięcej stypendystów będzie studiować na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Łódzkim, w Szkole Głównej Handlowej, na Politechnice Białostockiej i na Uniwersytecie w Białymstoku. Najchętniej wybierane przez stypendystów kierunki to: zarządzanie, informatyka, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe, logistyka oraz kierunek lekarski.

Uczelnie solidarnie zaoferowały możliwość studiowania w Polsce młodym Białorusinom, którzy ze względu na sytuację w ich kraju, mogliby stracić szansę na otrzymanie wyższego wykształcenia 

– powiedział przewodniczący KRASP prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. 

Zwrócił uwagę, że polskie szkoły wyższe od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród białoruskiej młodzieży. Białorusini są drugą po obywatelach Ukrainy największą grupą studentów zagranicznych w Polsce.

Studenci będą otrzymywać comiesięczne stypendium

Budżet działania "Solidarni ze studentami" wynosi ok. 11 mln zł. Studenci otrzymywać będą comiesięczne stypendium, płatne przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim 2020/2021. Wysokość stypendium uzależniona jest od cyklu studiów, na którym kształci się stypendysta i wynosi 1250 zł (studenci studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) i 1500 zł (studenci studiów II stopnia). Stypendyści studiujący na uczelniach publicznych decyzją dyrektora NAWA otrzymają również zwolnienie z opłat za kształcenie.

"Solidarni ze studentami" to jedno z trzech działań realizowanych przez NAWA wraz z KRASP na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach rządowej inicjatywy "Solidarni z Białorusią". Pozostałe dwa działania to: "Solidarni z naukowcami" (celem działania jest umożliwienie ok. 20 białoruskim naukowcom przyjazdu do polskich jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki) oraz "Solidarni z nauczycielami" (w ramach tego działania 15 nauczycieli z Białorusi bierze udział w Podyplomowych Studiach Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Śląskim).

W październiku i listopadzie tego roku NAWA zorganizowała kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują studia w Polsce i którym język polski będzie potrzebny w trakcie studiów lub w pracy.

W sumie wsparcie w ramach działań NAWA otrzymało ponad 1,1 tys. osób. Łączny budżet działań wynosi ok. 14 mln zł.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku 17 osób znajdzie czasowe schronienie w domu otwartym przez Fundację Białoruś 2020

8.12.2020, 15:43

17 osób – głównie studentów relegowanych z białoruskich uczelni za udział w akcjach protestacyjnych – znajdzie czasowe schronienie w domu otwartym we wtorek (08.12) w Białymstoku przez Fundację Białoruś 2020.


Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów

20.11.2020, 16:29

Uniwersytet Wileński rozpoczął akcję zbierania pieniędzy w celu wsparcia białoruskich studentów i naukowców prześladowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – poinformowała w piątek (20.11) uczelnia. Na konto zbiórki wpłynęło dotąd 1125 euro.


Wyrzuceni białoruscy studenci wyjeżdżają z Białorusi 13.11.2020

13.11.2020, 13:57

Ich liczba zbliża się do sześciuset. Władze białoruskich uczelni wyrzucają studentów za polityczną i społeczną aktywność. Część z tych studentów wyjeżdża za granicę, w tym do Polski.


Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.


Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

26.09.2020, 09:13

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.


Alaksandr Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

25.09.2020, 14:18

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek (25.09) nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.


Milczące akcje protestacyjne studentów na Białorusi

22.09.2020, 17:44

Milczące akcje protestacyjne na czołowych uniwersytetach w Mińsku. Studenci wyszli na dziedzińce swoich uczelni w milczeniu z kartkami papieru. Domagali się prawa do śpiewania.


"Solidarni z Białorusią"– stypendia NAWA dla studentów, naukowców i nauczycieli

18.09.2020, 08:29

W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli. Ze wsparcia będzie mogło w sumie skorzystać 190 osób.


W Mińsku zatrzymano siedem studentek

10.09.2020, 08:00

Wieczorem w środę (09.09) doszło do zatrzymania siedmiu młodych kobiet w mińskiej dzielnicy Malinauka, gdzie studenci medycyny wyszli na protest – podało Radio Swaboda. Milicja w białoruskiej stolicy potwierdziła zatrzymania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok