Radio Białystok | Wiadomości | Fotografie z białoruskich protestów na plenerowej wystawie w centrum Białegostoku [zdjęcia]

Fotografie z białoruskich protestów na plenerowej wystawie w centrum Białegostoku [zdjęcia]

autor: Anna Petrovska

26.02.2021, 16:25, akt. 19:53

Fotografie z białoruskich protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju można od piątku (26.02) zobaczyć na plenerowej wystawie w centrum Białegostoku.

Wystawa "Białoruś przebudzona" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Wystawa "Białoruś przebudzona" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Fotografie z białoruskich protestów na plenerowej wystawie w centrum Białegostoku - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wystawa "Białoruś przebudzona" - jak mówią organizatorzy - ma być aktem solidarności z Białorusinami.


Wystawę, której organizatorem jest Fundacja Białoruś 2020, można oglądać przed siedzibą Galerii im. Sleńdzińskich w sąsiedztwie pomnika Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku.


Bardzo chcieliśmy, żeby ta wystawa była pokazana w centrum Białegostoku. (...) To duży gest solidarności z naszymi rodakami, sąsiadami ze Wschodu. Walka trwa. Ta sytuacja na Białorusi niestety nie zakończyła się. Znowu idą bardzo mocne represje, ludziom jest potrzebne wsparcie. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy solidarni razem z nimi i też uważamy, że trzeba walczyć - powiedziała prezes Fundacji Białoruś 2020, Marina Leszczewska.


Podczas otwarcia wystawy wyraziła nadzieję, że wiele osób obejrzy tę wystawę i - jak podkreśliła - "kolejny raz pomyśli, że za wolność trzeba walczyć". 


Marzymy i wierzymy w to, że walka będzie po naszej stronie, po stronie Białorusinów - mówiła.


Obecny na otwarciu zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki powiedział, że władze miasta wspierają Białorusinów, którzy walczą o swoją wolność i demokrację w swoim kraju.


Tuż obok nas, po drugiej stronie granicy, dochodzi do takich wydarzeń, które uwiecznili białoruscy fotoreporterzy, fotografowie, zdarzeń, które dotyczą zwykłych obywateli w państwie, które znajduje się w Europie i w którym powinna być demokracja, w którym powinno być uszanowanie praw człowieka, praw obywatela, a jak to wygląda, można się przekonać na tych zdjęciach - mówił.


Na wystawę składają się zdjęcia białoruskich fotografów i fotoreporterów. Zdjęcia pokazują pierwsze dni po wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku. Są tu fotografie z manifestacji, z zatrzymań protestujących, portrety pojedynczych osób. Wśród fotografii jest też uchwycony moment głosowania przez Swietłanę Cichanouską.


Mam nadzieję, że przez te fotografie dotrzemy do ludzkich serc, do ludzkiego rozumu, żeby ludzie zrozumieli, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie i solidarność - mówił podczas otwarcia jeden z organizatorów wystawy Denis Bondarev. 


Mówił, że protesty trwają już 206 dni, a Białorusini ryzykują swoim życiem, zdrowiem, wolnością i karierą.


Wystawa w Białymstoku będzie prezentowana do końca marca.

źródło: PAP | red: zmj, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Agnieszka Romaszewska-Guzy

19.02.2021, 17:02

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"


Protest w Białymstoku w obronie dziennikarek skazanych przez białoruski sąd

19.02.2021, 15:48

Protestują, bo nie zgadzają się z wyrokiem sądu wobec dziennikarek. W piątek (19.02) przed konsulatem Białorusi w Białymstoku zebrali się Białorusini, którzy potępiają kary dla dziennikarzy.


Zespół Radia Białystok solidarny z białoruskimi dziennikarkami

19.02.2021, 12:34

"Dziennikarstwo to nie zbrodnia, "Uwolnić białoruskich dziennikarzy" - m.in. tymi hasłami solidaryzujemy się z białoruskimi dziennikarkami Biełsatu: Kaciaryną Andrejewą i Darią Czulcową.


Reportaż "Pieśni przebudzenia" dziennikarzy Polskiego Radia Białystok zakwalifikowany do konkursu Prix Italia

16.02.2021, 15:18

Reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna zatytułowany "Pieśni przebudzenia” będzie reprezentował polską radiofonię w międzynarodowym konkursie Prix Italia w kategorii dokument. Tak zdecydowała ogólnopolska komisja preselekcyjna.


Nad Białymstokiem wzniósł się balon z flagą Białorusi [zdjęcia, wideo]

6.02.2021, 14:09

Był to wyraz solidarności i okazja, by przypomnieć o nadal trwających protestach na Białorusi. Balon z trzydziestometrową narodową biało-czerwono-białą flagą wzniósł się w sobotę (06.02) ponad Białymstokiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok