Radio Białystok | Wiadomości | PAN i Politechnika Białostocka zachęcają miłośników przyrody do bycia obywatelskimi naukowcami

PAN i Politechnika Białostocka zachęcają miłośników przyrody do bycia obywatelskimi naukowcami

27.02.2021, 17:21, akt. 17:30

Instytut Biologii Ssaków PAN i Politechnika Białostocka zachęcają miłośników przyrody do nadsyłania do nich zdjęć zrobionych w trakcie wędrówek, bo mogą one wzbogacać wiedzę o np. inwazyjnych gatunkach i pomogą naukowcom.

Puszcza Knyszyńska, fot. Adam Janczewski
Puszcza Knyszyńska, fot. Adam Janczewski

Powstała aplikacja mobilna BioLoc

W ramach wspólnego projektu "Open Forest Data – repozytorium przyrodniczych danych naukowych", który IBS realizuje od dwóch lat z politechniką, powstała aplikacja mobilna BioLoc, która pomaga w nadsyłaniu tych informacji. Aplikacja wpisuje się w tzw. naukę obywatelską (citizen science), coraz bardziej popularną na świecie.

W przekazanej PAP informacji podkreślono, że za pośrednictwem aplikacji można zgłaszać obecność gatunków inwazyjnych czyli obcych w polskiej przyrodzie, znalezienie martwych zwierząt, ale też inne obserwacje. Takie materiały mają pomagać naukowcom zbierać dane o śmiertelności poszczególnych gatunków zwierząt, typować miejsca niebezpieczne dla zwierząt, badać zasięgi zwierząt czy roślin. Naukowcy zachęcają, by przesyłać wszystkie informacje związane z przyrodą, które uznamy w trakcie wędrówek za ciekawe.

"Aplikacja może też służyć jako podręczne kompendium wiedzy o poszczególnych gatunkach, a galeria pozwala na przykład porównać znalezioną czaszkę z trójwymiarowym modelem z kolekcji Open Forest Data" – podano w informacji.

Z roku na rok w naszym kraju rośnie świadomość przyrodnicza społeczeństwa. Coraz więcej Polaków interesuje się przyrodą, obserwuje i fotografuje napotkane zwierzęta, ale też tropy i ślady przez nie pozostawiane

– mówi dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN dr hab. Rafał Kowalczyk. 

Dodaje, że powstała aplikacja pomoże w wykorzystaniu zebranych obserwacji właśnie do celów naukowych.

Profesjonalni naukowcy mają ograniczone możliwości, nie są w stanie dotrzeć wszędzie. Wsparcie zwykłych ludzi, entuzjastów i naukowców nieprofesjonalnych, pozwala więc zgromadzić znacznie więcej danych, których opracowaniem zajmą się już zawodowcy

 – dodaje dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. prof. Sławomir Bakier.

Zaznacza, że w centrum zainteresowania naukowców jest Puszcza Białowieska jako ostatni las pierwotny na niżu europejskim, ale zachęcają do używania aplikacji miłośników przyrody w całej Polsce, bo wszystkie dane są dla naukowców cenne.

Projekt Open Forest Data (repozytorium przyrodniczych danych naukowych) jest dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa. Jak informowały IBS i PB, gdy projekt ruszał w marcu 2019 r., jego wartość to prawie 8 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wysoka wieża widokowa powstanie w Uhowie nad Narwią - jest umowa z wykonawcą

27.02.2021, 07:36

Ma to być atrakcja, która przyciągnie turystów. 40-metrowa wieża widokowa powstanie nad Narwią w Uhowie koło Łap.


Budki lęgowe dla ptaków - warto pamiętać o kilku zasadach przed ich zawieszeniem

27.02.2021, 07:34

To ostatni moment, by zawiesić budki lęgowe dla ptaków - przypominają przyrodnicy. Niektóre gatunki zaczęły już wracać z ciepłych krajów.


Miejsce pamięci w lesie na Pietraszach

30.01.2021, 12:44

Las Pietrasze to jedno z ulubionych miejsc do spacerowania białostoczan.


Zimowa Puszcza Białowieska [zdjęcia]

20.01.2021, 11:54

Zaśnieżone dróżki, pokryte białym puchem drzewa. Tak w ostatnich dniach wygląda przyrodnicza perła Podlasia - Puszcza Białowieska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok