Radio Białystok | Wiadomości | Dłuższy sen, ale brak kontaktu z rówieśnikami - wnioski z raportu o nauce zdalnej

Dłuższy sen, ale brak kontaktu z rówieśnikami - wnioski z raportu o nauce zdalnej

autor: Edyta Wołosik

2.03.2021, 13:00, akt. 13:12

Zalety to: więcej czasu wolnego i dłuższy sen, wady: brak motywacji i kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami - m.in. takie są wnioski z "Raportu o nauce zdalnej w szkołach ponadpodstawowych".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Raport przygotowali działacze Ogólnopolskiej Federacji Młodych. Na 17 pytań odpowiedziało ponad 700 osób z 63 podlaskich szkół, najwięcej z Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego i Łomży. Pytania dotyczyły np. poziomu nauki zdalnej, kwestii technicznych i emocjonalnych. 

Ponad 80 procent ankietowanych odpowiedziało, że nauczyciele prowadzą zajęcia za pomocą platformy komunikacyjnej, ale tylko co jedenasty uczeń podczas lekcji musi mieć włączoną kamerkę. W ponad 91 procentach przypadków nie ma takiego wymogu. 

Zdecydowana większość uczniów oceniła poziom nauczania w ich szkole na 3 lub 4 w skali 5-stopniowej, a zaledwie co 14 ankietowany stwierdził, że ten poziom jest fatalny. Według 73 procent poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. 

Prawie 65 procent ankietowanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć online jest ze zrozumieniem matematyki.

W tej ankiecie pytano też uczniów o samopoczucie. W skali 5-stopniowej najwięcej osób - prawie 25 procent wskazało na drugi stopień. Prawie 17 procent oceniło je jako fatalne, a 15 jako świetne. 

Autorzy raportu wśród największych zalet nauki zdalnej wymienili na podstawie odpowiedzi uczniów: więcej czasu wolnego, dłuższy sen, lepszy wypoczynek i brak konieczności dojazdu do placówki. Natomiast wśród wad wskazali: brak motywacji, brak chęci do nauki, brak kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami, trudności z przyswojeniem nowego materiału, a co za tym idzie, również w przygotowaniu się do matury.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 kolejnych grup nauczycieli

2.03.2021, 11:02

Od godz. 8.00 trwa rejestracja na szczepienia kolejnych grup nauczycieli. Zapisy potrwają do środy, do końca dnia – przypomniało we wtorek (2.03) Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Koronawirus w niemal 30 podlaskich szkołach

1.03.2021, 15:09

Zakażenia koronawirusem dezorganizują pracę kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w regionie. To kolejny tydzień, kiedy obostrzenia związane z kwarantanną dotykają prawie 30 placówek.


W białostockich szkołach podstawowych trwa rekrutacja do klas sportowych

1.03.2021, 07:25

W białostockich szkołach podstawowych rozpoczęła się rekrutacja do klas IV sportowych. Nabór prowadzi 20 placówek, a przyszli młodzi sportowcy mogą wybierać spośród kilkunastu dyscyplin, takich jak np. piłka nożna, siatkówka, triathlon czy short track.


Samorząd Dąbrowy Białostockiej wyremontuje trzy szkoły

28.02.2021, 15:08

Dzięki tej inwestycji dzieci będą uczyć się w lepszych warunkach. Władze Dąbrowy Białostockiej zamierzają wyremontować trzy szkoły na terenie gminy.


Dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologów w ramach programu "Pajacyk"

28.02.2021, 12:08

Dzieci będą korzystać nie tylko z dożywiania, ale i wsparcia psychologów. Polska Akcja Humanitarna rozszerza swój najbardziej znany program "Pajacyk".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok