Radio Białystok | Wiadomości | Sprawa spółki Farm Agro Planta - w części uniewinniającej proces od początku

Sprawa spółki Farm Agro Planta - w części uniewinniającej proces od początku

5.03.2021, 14:42, akt. 14:47

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się od początku proces trzech osób oskarżonych o działanie na szkodę - nieistniejącej już - spółki Farm Agro Planta z Bielska Podlaskiego. Półtora roku temu sąd odwoławczy wyroki uniewinniające uchylił i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania.

Fotolia.com
Fotolia.com

Proces, który właśnie się rozpoczął, dotyczy części zarzutów, od których wcześniej oskarżonych uniewinniono - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To jeden z najdłuższych procesów w Podlaskiem

To jeden z najdłuższych procesów w tym regionie; w sumie sądy zajmują się tą sprawą od kilkunastu lat. W sądzie okręgowym rozpoczął się w piątek (05.03) od początku proces związany z częścią zarzutów; co do pozostałej części wyrok skazujący był już prawomocny, ale w grudniu Sąd Najwyższy uwzględnił kasacje, orzeczenie uchylił i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku. Kiedy on ponownie zajmie się nią - na razie nie wiadomo.

W związku z taką sytuacją, powołując się m.in. na względy ekonomiki procesowej, obrońcy oskarżonych złożyli do sądu okręgowego wniosek, by sprawy nie zaczynać; chcieli by była ponownie połączona w jeden proces, bo dotyczy podobnych zarzutów i tych samych osób. Zakładają bowiem, że sąd apelacyjny zdecyduje o przekazaniu do białostockiego sądu okręgowego również pozostałych wątków sprawy.

Sąd okręgowy tego wniosku jednak w piątek nie uwzględnił; uzasadnił, że obecnie trudno przewidzieć, kiedy SA wyda swoje orzeczenie (termin nie został wyznaczony) i jakiej będzie ono treści.

Ruszył więc proces trzech osób, w tym założyciela Farm Agro Planty (FAP) Mirosława Ciełuszeckiego (zgadza się na podawanie jego danych). Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuca im działanie na szkodę spółki w latach 1999-2000 i doprowadzenia jej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 2,5 mln zł; miało chodzić o rozliczenia faktur wystawionych za fikcyjne usługi na rzecz FAP i przez spółkę opłaconych. Oskarżeni od początku nie przyznają się.

W okresie objętym zarzutami FAP była liczącym się na rynku importerem ze Wschodu i producentem nawozów sztucznych (ogłosiła upadłość w 2004 r.).


Akt oskarżenia dotyczył m.in. zarzutów wielomilionowych strat

Cały akt oskarżenia dotyczył zarzutów wielomilionowych strat i niekorzystnego rozporządzenia mieniem spółki; jej założycielowi i długoletniemu prezesowi prokuratura zarzuca m.in., że sprzedał FAP swoje działki znacznie powyżej ich rzeczywistej wartości i w ten sposób naraził firmę na straty, a dodatkowo wyprowadził z firmy pieniądze.

Pierwszy proces w tej sprawie odbywał się przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim. W 2006 r. zapadły wyroki skazujące (dla prezesa FAP 4,5 roku więzienia), ale jesienią 2007 r. białostocki sąd okręgowy orzeczenie to uchylił i zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania. Podstawą uchylenia były błędy formalne i błędy w ustaleniach sądu w Bielsku Podlaskim, a także - jak uzasadniał wówczas sąd odwoławczy - konieczność "istotnego uzupełnienia materiału dowodowego".

Wskutek zmiany właściwości, formalnie sprawa została w Sądzie Okręgowym w Białymstoku, bo to on rozpoznawał ją od początku. Ten proces ruszył w styczniu 2009 r. Po kilku miesiącach sprawa została odroczona bezterminowo na czas przygotowania opinii zleconych biegłym; wznowiono ją dopiero w maju 2012 r. Wówczas jednak sąd uwzględnił wniosek obrońców, by - wskutek tak długiej przerwy - sprawę zacząć od początku. W związku z uchyleniem niektórych przepisów lub przedawnieniem karalności doszło też wtedy do umorzenia części zarzutów wobec założyciela FAP i dwojga innych współoskarżonych.

Proces od początku ruszył więc w październiku 2012 r. Sąd powoływał w nim kolejnych biegłych i czekał na ich opinie. W lipcu 2018 r. wobec sześciu osób zapadły nieprawomocne wyroki skazujące; wobec Mirosława Ciełuszeckiego była to kara 3 lat więzienia. W październiku 2019 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok w części uniewinniającej uchylił i tym właśnie zakresem zarzutów zajmuje się ponownie sąd okręgowy.

W pozostałym zakresie sąd apelacyjny utrzymał jednak kary, w tym 3 lata więzienia dla Ciełuszeckiego. To ten prawomocny wyrok uchylił SN uwzględniając w grudniu kasacje. W tym zakresie sprawa trafiła do ponownego rozpoznania przez białostocki sąd apelacyjny. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się ponowny proces ws. znanego podlaskiego biznesmena i jego firmy Farm Agro Planta

6.07.2018, 16:41

Zdaniem sądu prezes i członkowie rady nadzorczej okradali własną spółkę. Po 9 latach zakończył się ponowny proces w sprawie znanego podlaskiego biznesmena Mirosława Ciełuszeckiego i jego nieistniejącej już firmy Farm Agro Planta.


Rozpoczął się proces w sprawie spółki Farm Agro Planta

10.10.2012, 15:00

Przed sądem w Białymstoku rozpoczął się od początku proces dotyczący nieistniejącej już spółki Farm Agro Planta z Bielska Podlaskiego. Na ławie oskarżonych zasiada 6 osób, w tym założyciel spółki Mirosław Ciełuszecki.


Częściowo umorzone postępowanie wobec biznesmana oskarżonego o narażenie na straty własnej spółki

22.05.2012, 16:27

W związku z uchyleniem niektórych przepisów lub przedawnieniem karalności białostocki sąd umorzył w części postępowanie wobec przedsiębiorcy Mirosława Ciełuszeckiego oskarżonego m.in. o oszustwo przy sprzedaży działek własnej spółce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok