Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie uczelnie szykują się do rekrutacji na nowy rok akademicki

Białostockie uczelnie szykują się do rekrutacji na nowy rok akademicki

autor: Ryszard Minko

15.03.2021, 16:57, akt. 18:12

Białostockie uczelnie publiczne szykują się na przyjęcie tegorocznych maturzystów. Część z nich zapowiada nieznaczne łagodzenie kryteriów rekrutacji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Białostockie uczelnie szykują się do rekrutacji na nowy rok akademicki - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z powodów demograficznych i zmienionych wymagań maturalnych nieznacznie obniży się próg punków wymaganych do przyjęcia na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Na przykład by ubiegać się na studia na kierunku farmacja wystarczy jeden, a nie dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym - mówi prorektor UMB profesor Adrian Chabowski. Dodaje, że chodzi o to, by na studia medyczne dostawali się tylko najlepsi, ale też by uczelnie nie stały puste, bo ostatnio znacznie zwiększono liczbą miejsc na niektórych kierunkach UMB.

Jak zauważa rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik, tegoroczni maturzyści są wyjątkowo poszkodowanym rocznikiem. Dlatego - jak mówi - to nie jest czas na śrubowanie wymagań rekrutacyjnych, a raczej moment by zachęcać młodzież do studiowania w ogóle. Dodaje, że zauważalne jest zniechęcenie uczniów dalszą nauką z powodu trwającej pandemii.

Natomiast w tym roku nie zmienią się kryteria przyjęć na największą uczelnię techniczną w regionie - Politechnikę Białostocką. Jak mówi prorektor PB profesor Jarosław Szósta - nie sposób przyjąć więcej osób, ale sztuką jest, by nie odpadli po pierwszym semestrze, zwłaszcza w przypadku uczelni wymagającej sporej wiedzy z matematyki.

W tym roku egzamin maturalny rozpocznie się 4 maja. Tym razem odbędzie się tylko w formie pisemnej z trzech obowiązkowych przedmiotów, przy czym w przypadku matematyki zakres sprawdzanej wiedzy będzie nieco mniejszy niż w poprzednich latach.

Przedstawiciele uczelni zaznaczają też, że nie zmieniają się wymagania wobec tych, którzy dostaną się na wymarzone studia. Dlatego przestrzegają, że choć może łatwiej będzie się na studia dostać, to niekoniecznie tak samo łatwo będzie się można na nich utrzymać.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młody białostoczanin Przemysław Stolarski został przyjęty na Harvard

14.03.2021, 07:04

Trener wystąpień publicznych i debatowania z Białegostoku Przemysław Stolarski dostał się na Uniwersytet Harvarda, czyli na najlepszą uczelnię świata - informuje Klub Debat w Białymstoku.


Białostoccy naukowcy i inżynierowie z WCBK stworzą urządzenie do uruchamiania nowoczesnych samolotów

12.03.2021, 18:06

Naukowcy z Politechniki Białostockiej wraz z inżynierami Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjnego stworzą nowatorskie urządzenie do uruchamiania nowoczesnych samolotów.


Prestiżowe wyróżnienie dla naukowca z UwB

8.03.2021, 14:58

Prof. Krzysztof Filipow z Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Perejasławiu-Chmielnickim na Ukrainie. To wyróżnienie jest odpowiednikiem doktoratu honoris causa.


Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych chcą stworzyć podlascy przedsiębiorcy i uczelnie

7.03.2021, 11:05

Podlascy przedsiębiorcy i białostockie uczelnie chcą stworzyć Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych. Dzięki temu firmy z naszego regionu mogą stać się bardziej innowacyjne.


Studenci będą uczyć się zdalnie przez kolejny semestr

2.03.2021, 14:55

Do końca roku akademickiego studenci nie wrócą do stacjonarnej nauki. To najnowsza decyzja ministra edukacji i nauki, który na kolejny semestr przedłużył obowiązujące od roku nauczanie zdalne na uczelniach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok