Radio Białystok | Wiadomości | W całej Polsce znowu będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina i teatry. Dzieci wracają do nauki zdalnej

W całej Polsce znowu będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina i teatry. Dzieci wracają do nauki zdalnej

17.03.2021, 15:09, akt. 15:49

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej (17.03) konferencji prasowej poinformował, że w całym kraju znowu będą zamknięte hotele. Ograniczona będzie też działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina, teatry, baseny i obiekty sportowe.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Białostoczanie o nowych obostrzeniach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe ogólnopolskie ograniczenia będą obowiązywać od soboty (20.03) do 9 kwietnia.Zamknięte hotele, galerie, kina, teatry i obiekty sportowe


- Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski; zamknięte zostaną hotele, nastąpi ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte będą też kina, teatry, zamknięte będą też baseny i obiekty sportowe - poinformował w środę (17.03) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że skuteczne okazały się obostrzenia wprowadzane dwa tygodnie temu w woj. warmińsko-mazurskim.


- Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń dwa tygodnie temu ta dynamika (nowych zachorowań) zaczęła systematycznie maleć, czyli mamy do czynienia ze znacznym spowolnieniem wzrostu - powiedział Niedzielski.Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach widać wygaszenie systematyczne wzrostu nowych zakażeń. - Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby te same obostrzenia i regulacje wprowadzić na poziomie całego kraju - poinformował Niedzielski.

Mówimy tutaj o sytuacji - jak wyjaśnił szef MZ - kiedy zamknięte zostaną hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i "pewnych konkretnych wyjazdów służbowych", ograniczona zostanie działalność galerii handlowych w skali całego kraju. Dodał, że zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Również - jak zapowiedział Niedzielski - zamknięte zostaną baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe.Dzieci z klas I-III wracają do nauki zdalnej

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III.


- Na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, wprowadzamy naukę zdalną dla klas I-III; po feriach wielkanocnych najprawdopodobniej powrót do kształcenia hybrydowego - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.


- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył Niedzielski.

Minister przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III".


Wariant brytyjski odpowiada za wzrost liczby zakażonych 

- Główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest mutacja brytyjska koronawirusa. Świeże dane wskazują, że jej udział procentowy w zakażeniach osiągnął 52 proc. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski podkreślił, że główną przyczyną rozwoju pandemii jest brytyjski wariant koronawirusa. Mówił, że dane z wtorku wskazują, że udział mutacji brytyjskiej w zakażeniach osiągnął 52 proc.


- I jak popatrzymy sobie wstecz, to widać, że ten wzrost jest szalenie dynamiczny - zaznaczył minister.Adam Niedzielski wskazał, że w pierwszych badaniach z drugiej połowy stycznia początkowe udziały tej mutacji okazywały się na poziomie mniej więcej 5 proc.

- Potem co dziesięć dni przyrastało to do 15, 25, 35, a ostatnio było 45 proc. Teraz mamy 52 proc. - podkreślił Niedzielski.


Niedzielski apeluje do pracodawców, aby przejść na pracę zdalną

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował do pracodawców, aby w miarę możliwości przejść na pracę zdalną, żeby ograniczyć transmisję wirusa. To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy - zaznaczył szef MZ.

Niedzielski podczas konferencji wskazywał, że "nie ma już przestrzeni" do wprowadzania obostrzeń lokalnych, a jedynym wyjściem jest objęcie obostrzeniami całej Polski.


- Jeżeli chodzi o sytuację, z którą mamy do czynienia, to przede wszystkim też martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się - mówił Niedzielski.


Zaapelował do pracodawców, również publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo do tego, aby w miarę możliwość przejść na pracę zdalną.


- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - powiedział.


Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy "w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej".

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, 453 chorych z COVID-19 zmarło - poinformowało w środę (17.03) Ministerstwo Zdrowia.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem zwiększy się liczba łóżek dla osób zakażonych koronawirusem

17.03.2021, 14:11

W szpitalach w Polsce jest coraz więcej zajętych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem. W województwie podlaskim jest jeszcze 1/3 wolnych łóżek dla zakażonych koronawirusem. Jednak wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przygotowuje kolejne dla chorych na COVID-19.


25 052 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, 453 osoby zmarły

17.03.2021, 10:39

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, 453 chorych z COVID-19 zmarło – poinformowało w środę (17.03) Ministerstwo Zdrowia.


"Na wezwanie" - reportaż Anny Bogdanowicz

17.03.2021, 00:01

Ratownicy medyczni - od początku pandemii na pierwszej linii frontu.


Ponad 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w tym ponad 300 w Podlaskiem

16.03.2021, 10:38

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 396 osób, 372 chorych z COVID-19 zmarło – poinformowało we wtorek (16.03) Ministerstwo Zdrowia. Kolejny raz najwięcej przypadków zakażeń - 2347 odnotowano na Mazowszu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok