Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Dzień Lasów - mieszkańcy Białegostoku dostali drzewka, był też spacer po Lesie Solnickim

Międzynarodowy Dzień Lasów - mieszkańcy Białegostoku dostali drzewka, był też spacer po Lesie Solnickim

autor: Andrzej Bajguz, Edyta Wołosik

21.03.2021, 08:06, akt. 14:25

Szczególnie w czasie pandemii szukamy tam wytchnienia, relaksu i świeżego powietrza. W niedzielę (21.03) Międzynarodowy Dzień Lasów.

Dzień Lasu w Lesie Solnickim, fot. Sylwia Krassowska
Dzień Lasu w Lesie Solnickim, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko wycince drzew na rzecz lotniska Krywlany - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Tysiąc drzewek trafiło do mieszkańców Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Międzynarodowy Dzień Lasów - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Lasy mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie

Leśne spacery pozwalają się odstresować - podkreślają turyści w Puszczy Białowieskiej.

Las koi nasz układ nerwowy, normalizuje się ciśnienie krwi, tętno, korzystnie wpływa na nasze fale mózgowe, czyli jesteśmy bardziej wypoczęci, lepiej się koncentrujemy i zapamiętujemy, a także wzrasta nam odporność 

- zwraca uwagę Katarzyna Simonienko - psychiatra, autorka książki "Lasoterapia".

Przypominamy też, że mimo pandemii, maseczek nie musimy zakładać w lasach, ani też w parkach czy zieleńcach.


1000 sadzonek dla mieszkańców Białegostoku 

Tysiąc sadzonek różnych drzewek rozdały w niedzielę mieszkańcom władze Białegostoku w ramach akcji "Białystok się zieleni". Przygotowano 500 sztuk sadzonek lipy, 200 klonów, były także dęby szypułkowe, jesiony, olchy i jarząb.

Drzewka rozdawano w trzech miejscach. Mieszkańcy chętnie brali sadzonki, by posadzić je w swoich ogródkach.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który rozdawał sadzonki przy Parku Planty powiedział, że drzewka trafiają do mieszkańców w  pierwszym dniu wiosny i w międzynarodowym dniu lasów, aby - jak to określił - "uzieleniały" miasto. Wpisał tę akcję w dyskutowaną sprawę wycinki Lasu Solnickiego, jako usunięcia przeszkód lotniczych przy zbudowanym utwardzonym pasie startowym na lotnisku Krywlany w mieście.

Wszyscy dokładnie wiemy, że przed nami duże wyzwania jeżeli chodzi o zieleń, jeżeli chodzi o rozwój Białegostoku - myślę tutaj o Lesie Solnickim - dlatego też będziemy starali się sukcesywnie, aby kompensować środowisku, naturze to, co trzeba będzie pewnie kiedyś jej zabrać

 - mówił prezydent. 

Dodał, że aby kompensować te straty przyrodnicze, będzie rozdanych jeszcze 13 tys. drzewek. "Chcemy, żeby ten bilans wyszedł przynajmniej  na zero i będziemy w tym wspomagać białostoczan" - dodał Tadeusz Truskolaski.

Prezydent powiedział, że sprawa usunięcia przeszkód lotniczych, czyli  - jak wcześniej informowały władze miasta - wycinka ok. 15 tys. drzew z  45 tys. na obszarze ok. 80 ha Lasu Solnickiego - to "duże wyzwanie".  "(...) tym tysiącem (rozdawanych drzew-PAP) rozpoczynamy. Właśnie  zostało nam jeszcze 13 tys. do rozdania i wtedy możemy powiedzieć, że  Białystok nie stracił na tym, a zyskał, ponieważ będzie miał lotnisko" - mówił prezydent. 

"Mamy samych przeciwników, bo ci, którzy mają ustawowy obowiązek  usuwania przeszkód lotniczych, bronią się nogami i rękami, żeby tego nie  robić, a powinni to robić, bo blokują po prostu rozwój miasta" - ocenił Tadeusz Truskolaski.


Akcja obywatelska "Wspólny Las"

Także w niedzielę, w ramach akcji obywatelskiej "Wspólny Las", przeciwnicy wycinki Lasu Solnickiego przyszli tam na spacer. W wypowiedziach dla mediów krytycznie odnosili się do planowanej wycinki i podkreślali, że rozdawanie drzewek nie zrekompensuje wycinki.

Jesteśmy tutaj wszyscy po to, aby pokazać, jak bardzo nam na tym  lesie zależy (...) zwłaszcza, że Las Solnicki jest lasem ochronnym. To taka kategoria lasów, które znajdują się na peryferiach czy też w  otulinie miast, mają te miasta chronić przed suszą, przed powodziami, przed różnymi zjawiskami pogodowymi, które - jak wiemy - w związku ze zmieniającym się klimatem narastają 

- powiedział Piotr Kempisty z Fundacji Instytut Działań Miejskich.

Ocenił, że rozdanie kilkunastu tysięcy sadzonek drzewek nie zrekompensuje przyrodniczo wycinki lasu, bo sadzonki są małe, drzewa w  lesie rosły przez kilkadziesiąt lat, a las to także cały kompleks przyrodniczy. "Ciężko to zbilansować rozdając mieszkańcom sadzonki drzew" - mówił Piotr Kempisty. "Wycięlibyśmy teraz kilkanaście tysięcy drzew  licząc na to, że w innym miejscu młode sadzonki kiedyś wyrosną i będą dla nas pracować. Tymczasem tych kilkadziesiąt lat, tych drzew, tego  lasu, bylibyśmy pozbawieni" - dodał.

Chroniąc lasy, tak naprawdę chronimy samych siebie. W dobie kryzysu klimatycznego nie możemy godzić się na kolejne wycinki lasów i utratę cennych przyrodniczo terenów w imię zysku. Zwłaszcza my, jako młode pokolenie, mamy prawo do współdecydowania o losie lasów, bo są to też  decyzje o losach naszej przyszłości

- mówiła przedstawicielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

W Podlaskiem nie ma lotniska regionalnego. Były plany jego budowy, ale samorząd województwa kilka lat temu z tego zrezygnował. W 2018 r.  zakończyła się budowa utwardzonego pasa startowego o długości 1 tys. 350  m na lotnisku Krywlany na obrzeżach Białegostoku. Budowa była  finansowana ze środków miasta i samorządu województwa. Pas jest  przeznaczony dla małych samolotów.

Pod koniec 2019 r. spółka Aero Partner, która zarządza pasem  startowym na Krywlanach, wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o możliwość uruchomienia lotów przy wykorzystaniu niepełnej długości pasa,  czyli przy skróconych progach. Chodzi o to, że naturalną przeszkodą  lotniczą przy startach i lądowaniach jest Las Solnicki. Z tego powodu  wciąż nie jest możliwe pełne wykorzystanie długości pasa (obecna długość  wykorzystywana to 850 metrów).

Strona społeczna zapowiada odwołanie do sądu administracyjnego od zgody na przeprowadzenie wycinki Lasu Solnickiego.

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej - pomaga im sztuczna inteligencja

20.03.2021, 07:37

Zbliża się wiosna, a w tym czasie często dochodzi do pożarów lasów. W marcu podlaskie nadleśnictwa przygotowują się do ochrony przeciwpożarowej.


Remont drogi, a nie wycinka Lasu Solnickiego - utrudnienia na ul. Mickiewicza w Białymstoku

19.03.2021, 12:29

Utrudnienia związane będą nie z wycinką Lasu Solnickiego, a remontem drogi. Od piątku (19.03) kierowcy podróżujący ulicą Mickiewicza w Białymstoku muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.


Las Solnicki czy lotnisko Krywlany - co ważniejsze?

18.03.2021, 11:47

Sprawa Krywlan wraca po raz kolejny – także na antenę Polskiego Radia Białystok – a to za sprawą planowanej wycinki drzew w pobliskim Lesie Solnickim.


O lesie poprzez muzykę - autorka książki "Lasoterapia", psychiatra Katarzyna Simonienko !pod powierzchnią!

17.03.2021, 16:59

Utwory o... lesie !pod powierzchnią! Las, który jest kryjówką, miejscem ucieczki, erotycznej schadzki, symbolem strachu, tajemnicy, inspiracją, metaforą życia...

O lesie poprzez muzykę porozmawiamy też z autorką książki "Lasoterapia", psychiatrą Katarzyna Simonienko.


Aktywiści i leśnicy nie rezygnują z walki o Las Solnicki - zostało kilka dni na skargę do WSA

16.03.2021, 17:11

Aktywiści, mieszkańcy i leśnicy nie rezygnują z walki o ocalenie Lasu Solnickiego. Chodzi o przeznaczone do wycinki 14,5 tysiąca drzew w pobliżu lotniska Krywlany, które nie pozwalają na pełne wykorzystanie długości pasa i blokują dalszy rozwój inwestycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok