Radio Białystok | Wiadomości | BiKeRy są już w stacjach - rozpoczął się ósmy sezon roweru miejskiego w Białymstoku

BiKeRy są już w stacjach - rozpoczął się ósmy sezon roweru miejskiego w Białymstoku

1.04.2021, 12:34, akt. 12:52

Ponad 570 rowerów w 58 stacjach można od czwartku (1.04) wypożyczać w Białymstoku i dwóch gminach ościennych, gdzie ruszył kolejny sezon roweru miejskiego BiKeR. Sezon potrwa do końca listopada.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku; ósmy sezon rozpoczął się w czwartek 1 kwietnia.


Rower miejski się przyjął, świadczą o tym, chociażby liczby (...): prawie 100 tys. użytkowników systemu, ponad 3 mln wypożyczeń - mówił w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. 


Dodał, że białostoczanie chętnie korzystają z roweru do przemieszczania się po mieście.


System składa się z 58 stacji - 54 zlokalizowanych w mieście oraz po 2 w podbiałostockich gminach Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Do dyspozycji są 574 rowery. Rudnicki wymienił, że 50 pojazdów wyposażonych jest w foteliki dla dzieci, 10 rowerów typu tandem oraz 20 rowerków dla dzieci.


Zachęcamy białostoczan do tego, żeby korzystali z tego środka przemieszczania się po mieście. Zależy nam na transporcie zbiorowym, na autobusach, ale też na rowerach - powiedział Rudnicki.


System obsługuje firma Nextbike. Umowa z nią, która opiewa na blisko 9 mln zł, obowiązuje przez trzy lata do końca listopada 2022 roku. W czwartek Straż Miejska rozdaje rowerzystom odblaski, m.in. kamizelki, by być widocznym na rowerze.


Sezon BiKeRa trwa od 1 kwietnia do 30 listopada 


Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł (wcześniej było to 10 zł, teraz jest to 20 zł: 10 zł bezzwrotna opłata inicjalna i 10 zł do wykorzystania na przejazdy). Od ubiegłego roku zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego. Teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać przez pierwszych 25 minut (wcześniej było to 20). Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacji rowerowej i stronie internetowej www.bikerbialystok.pl

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wkrótce w Białymstoku znów będą dostępne rowery miejskie

25.03.2021, 14:21

W 2020 roku system wystartował w opóźnieniem. W tym roku - jak zapewniają urzędnicy, wszystko będzie gotowe na czas. Trwają ostatnie przygotowania do kolejnego uruchomienia w Białymstoku systemu BiKeR.


Białostockie rowery miejskie można wypożyczać tylko do poniedziałku - koniec sezonu

28.11.2020, 11:06

To ostatnie dni tegorocznego sezonu systemu rowerów miejskich w Białymstoku. Mimo że rozpoczął się on trzy miesiące później niż w poprzednich latach, to nie zmieniła się data jego zakończenia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok