Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy radni przyjęli stanowisko ws. represjonowania Polaków na Białorusi

Podlascy radni przyjęli stanowisko ws. represjonowania Polaków na Białorusi

1.04.2021, 15:38, akt. 16:05

Radni sejmiku województwa podlaskiego potępili w przyjętym w czwartek (01.04) stanowisku represje wobec Polaków na Białorusi ze strony tamtejszych władz; jednocześnie opowiedzieli się za dalszą współpracą transgraniczną z obwodami grodzieńskim i brzeskim.

Radni wojewódzcy przyjęli stanowisko w sprawie represjonowania Polaków na Białorusi, źródło: Piotr Babulewicz /UMWP
Radni wojewódzcy przyjęli stanowisko w sprawie represjonowania Polaków na Białorusi, źródło: Piotr Babulewicz /UMWP

Stanowisko przyjęli przez aklamację podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku, która z powodu pandemii, odbyła się w formule online.

Sejmik województwa podlaskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań władz Republiki Białoruś, wymierzonych w Związek Polaków na Białorusi i inne organizacje społeczne, i mniejszość polską, zamieszkującą ten kraj. Solidaryzujemy się ze wszystkimi represjonowanymi i bezpodstawnie aresztowanymi, wśród których znaleźli się m.in. Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi oraz członkowie zarządu Związku: Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska

- czytamy w stanowisku.

Podkreślono także, że Polacy, którzy mieszkają na Białorusi swoją działalnością związaną z pielęgnowaniem kultury polskiej i języka polskiego nie zagrażają państwu białoruskiemu i "są jednocześnie dobrymi obywatelami tego kraju".

Województwo podlaskie jest regionem przygranicznym, sąsiaduje z Białorusią, współpracuje z tamtejszymi obwodami np. przy realizacji programów transgranicznych, z których pochodzą środki z UE na różne przedsięwzięcia.

Wysoko cenimy współpracę transgraniczną z Obwodami: Grodzieńskim oraz Brzeskim i pragniemy jej kontynuowania dla dobra mieszkańców. Liczymy, że władze Republiki Białoruś rozwiążą wewnętrzne problemy społeczne w drodze dialogu. Z całą mocą apelujemy do władz Republiki Białoruś o natychmiastowe uwolnienie wszystkich aresztowanych oraz zaprzestanie represji wobec organizacji społecznych, w tym polskich, i polskich szkół na Białorusi

- napisano w stanowisku.

Przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski powiedział, że stanowisko ma trafić do władz Białorusi za pośrednictwem ambasady tego kraju w Polsce, ma je także otrzymać polskie MSZ. Tłumaczył w trakcie uzgadniania treści stanowiska, że intencją sejmiku jest wyrażenie zdania, że na Białorusi "źle się dzieje" i strona polska zwraca na to uwagę, apeluje o dialog, bo to dialog, który wyklucza używanie siły, jest metodą na rozwiązywanie konfliktów.

W poniedziałek swoje stanowisko ws. represji wobec Polaków na Białorusi przyjęła także jednogłośnie Rada Miasta Białegostoku. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec "brutalnej kampanii prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi". Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował także na tej sesji, że od wyborów prezydenckich na Białorusi, nieformalnie zawiesił współpracę z miastem Grodno.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieczysław Baszko

31.03.2021, 08:14

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.


Premier Mateusz Morawiecki i szef unijnej dyplomacji biorą w obronę Polaków na Białorusi

25.03.2021, 16:26

Temat represjonowanych Polaków został podjęty przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na trwającym wideoszczycie Rady Europejskiej. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na brutalne postępowanie białoruskich władz wobec niewinnych ludzi.


Z Polski wydalono dwoje białoruskich konsulów

12.03.2021, 16:18

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że jego resort podjął decyzję o wydaleniu dwojga białoruskich dyplomatów. Chodzi o Konsul Generalną Białorusi w Białymstoku oraz Konsula Białorusi z Warszawy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok