Radio Białystok | Wiadomości | Z Polski wydalono dwoje białoruskich konsulów

Z Polski wydalono dwoje białoruskich konsulów

12.03.2021, 16:18, akt. 19:46

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że jego resort podjął decyzję o wydaleniu dwojga białoruskich dyplomatów. Chodzi o Konsul Generalną Białorusi w Białymstoku oraz Konsula Białorusi z Warszawy.

Walizka przed konsulatem w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn
Walizka przed konsulatem w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn


0:00
0:00
Kilka osób zgromadziło się pod budynkiem konsulatu w Białymstoku by - jak mówili - pożegnać Ałłę Fedorową - relacja Żmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marcin Przydacz przekazał, że decyzja MSZ-u została podjęta w ramach zasady wzajemności i wobec kontynuacji nieprzyjaznych gestów Mińska wobec naszych dyplomatów.

Wiceminister już wcześniej zapowiadał, że polskie MSZ odpowie na wydalenie przez Białoruś dwóch konsulów Rzeczpospolitej Polskiej. To dyplomaci pracujący w Grodnie, którym Mińsk dał wczoraj 48 godzin na opuszczenie kraju. Marcin Przydacz przypomniał, że w tym tygodniu Białoruś wydaliła już innego polskiego konsula. W odpowiedzi Polska uznała za persona non grata jednego z dyplomatów z białoruskiej ambasady w Warszawie.

Mieliśmy nadzieję na powrót przynajmniej do roboczego kontaktu. Niestety strona białoruska postanowiła dalej eskalować ten konflikt, wydalając kolejnych dwóch polskich konsulów. Oczywistym jest, że Polska, zgodnie z zasadą wzajemności, odpowie na ten nieuzasadniony i nieprzyjazny gest

- oświadczył Marcin Przydacz.

W ocenie wiceszefa MSZ, wydalenie dyplomatów to kolejny gest obciążający stosunki polsko-białoruskie i wpisujący się w kampanię narracyjną, przedstawiającą Polskę jako głównego winowajcę sytuacji na Białorusi. "Oczywiście nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością" - podkreślał Marcin Przydacz. Jak stwierdził, przyczyny obecnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada mają charakter wewnętrzny.

Przed konsulatem w Białymstoku postawiono walizkę

Wystawili pękniętą walizkę z napisem "Bella Ciao” pod bramę konsulatu – tak Białorusini mieszkający w Białymstoku zareagowali na informację o wydaleniu z Polski Konsul Generalnej Republiki Białoruś w Białymstoku. Kilka osób spontanicznie zgromadziło się w piątek pod budynkiem placówki dyplomatycznej przy ulicy Elektrycznej, by jak mówili - pożegnać Ałłę Fedorową.

źródło: IAR | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politolog: Wilno i Warszawa stały się ośrodkami działalności białoruskiej opozycji

3.01.2021, 19:02

Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu br. Wilno i Warszawa stały się ośrodkami działalności białoruskiej opozycji - wskazuje Tatiana Czulickaja, białoruska politolog, która od 10 lat pracuje na Litwie.


Łukaszenka polecił znaleźć rozwiązanie sytuacji z Abp. Kondrusiewiczem

22.12.2020, 15:34

Aleksander Łukaszenka polecił znalezienie rozwiązania sytuacji zwierzchnika białoruskich katolików. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz pod koniec sierpnia nie został wpuszczony na Białoruś. Od tego czasu przebywa w Polsce.


Szef polskiego MSZ: to Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości

2.12.2020, 20:28

To Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości; pokojowa transformacja jest możliwa jedynie w wyniku negocjacji - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w środę (2.12) podczas otwarcia XVIII Forum Mińskiego, poświęconego obecnej sytuacji i przyszłym perspektywom Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok