Radio Białystok | Białoruś | Szef polskiego MSZ: to Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości

Szef polskiego MSZ: to Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości

2.12.2020, 20:28, akt. 20:33

To Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości; pokojowa transformacja jest możliwa jedynie w wyniku negocjacji - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w środę (2.12) podczas otwarcia XVIII Forum Mińskiego, poświęconego obecnej sytuacji i przyszłym perspektywom Białorusi.

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W konferencji - jak poinformował polski MSZ - wzięli również udział liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Rau podkreślił, że po ogłoszeniu przez Alaksandra Łukaszenkę zwycięstwa w wyborach prezydenckich, przez Białoruś przetoczyła się fala protestów, w którą włączyły się nie tylko duże miasta, ale także robotnicy czy studenci. Protestujący - jak dodał - walczą w obronie podstawowych praw obywatelskich oraz wolnych wyborów.


"Widzimy ich determinację i upór, żeby zapłacić najwyższą cenę - cenę życia" - mówił szef polskiej dyplomacji.


Wspominał również ofiary reżimu Łukaszenki, w tym Ramana Bandarenkę. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, wspólnota międzynarodowa nie może milczeć na temat brutalności, politycznego zastraszania opozycji przez Łukaszenkę oraz sfałszowanych wyborów, a moralnym obowiązkiem innych państw jest wspierać społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.


"To Białorusini powinni zdecydować o swojej przyszłości. Oddziaływanie żadnej trzeciej siły nie powinno być akceptowane" - powiedział Rau.


"Pokojowa transformacja ku nowoczesnemu społeczeństwu i demokratycznemu państwu jest możliwa jedynie w wyniku procesu negocjacji, w którym wezmą udział przedstawiciele opozycji" - ocenił.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał apel polskich i niemieckich władz do Alaksandara Łukaszenki, aby rozpoczął rozmowy z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz apel Swiatłany Cichanouskiej o powtórzenie wyborów.


"Białorusini muszą mieć możliwość oddania głosu i zdecydowania jak i z kim chcą reformować swój kraj" - mówił szef MSZ.


Zapewnił również o rozwoju dalszych relacji Polski z Białorusią. "Chcemy, żeby Białoruś była niezależna, suwerenna, demokratyczna i rozwijała się pod względem ekonomicznym i społecznym w Europie" - dodał.

Rau zapewnił również, że Polska wykorzysta każdą okazję, aby stworzyć warunki dla dalszego rozwoju Białorusi i zacieśniania relacji tego kraju z UE. Powtórzył jednak, że to sami Białorusini zdecydują o tym, z jaką organizacją międzynarodową będę współpracować.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok