Radio Białystok | Wiadomości | W Kościele katolickim Wielkanoc - najważniejsze święto w roku

W Kościele katolickim Wielkanoc - najważniejsze święto w roku

autor: Olga Gordiejew

4.04.2021, 05:00, akt. 12:00

To najważniejsze i najbardziej radosne chrześcijańskie święto. W kościele katolickim dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc.

źródło: Archibial Media
źródło: Archibial Media


0:00
0:00
Wielkanocne życzenia biskupa Henryka Ciereszki, administratora archidiecezji białostockiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wielkanocne życzenia ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakuba | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Wierni w kościołach śpiewają radosne Alleluja, ciesząc się z orędzia o zbawieniu, które mówi, że Chrystus po męce, śmierci i złożeniu do grobu powstał z martwych, przynosząc nam życie wieczne - mówi rzecznik archidiecezji białostockiej ks. Andrzej Dębski.

Polską tradycją są odprawiane o 6:00 rano msze, tak zwane rezurekcje. Rezurekcją nazywana jest też procesja, podczas której wierni publicznie ogłaszają światu nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. W tym roku ze względu na ograniczenie zgromadzeń takich procesji nie będzie.

Mszę rezurekcyjną w białostockiej katedrze odprawił rano bp Henryk Ciereszko. Jak mówił w homilii, prawda o zmartwychwstaniu jest prawdą, która zmienia świat.


- Co poza zmartwychwstaniem może nam dać pełniejszą perspektywę realizacji naszych pragnień - pragnienia życia, miłości nieprzerwanej, szczęścia niezamkniętego tylko w materialnych granicach. I dlatego tak radośnie i uroczyście po 40 dniach postu, naszego przygotowywania do tej chwili, ogłaszamy i świętujemy prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa - mówił bp Ciereszko.


Biskup podkreślił, że to chrześcijaństwo miało wpływ na ucywilizowanie współczesnego świata.


- Jakie nauki, jakie światopoglądy, a tym bardziej ideologie łudzące lepszym porządkiem świata tak zmieniały świat, aby więcej było w nim sprawiedliwości, pokoju, solidarności międzyludzkiej, poszanowania podstawowych praw człowieka do życia, do autentycznej wolności niepoddawanej przewrotnym manipulacjom, chroniącym jego godność wyrastającą z prawa natury i bożego prawa? Historia wystarczająco pokazuje, że chrześcijaństwo zrodzone z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa wniosło te wartości i prawa w świat i przyczyniło się do ucywilizowania współczesnego świata. Czy jednak współczesny świat i człowiek potrafi jeszcze te wartości obronić? - pytał bp Ciereszko w homilii.Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego w białostockiej katedrze, transmitowana też przez Polskie Radio Białystok.Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto chrześcijańskie.


- To święta pełne nadziei, skoro Jezus pokonał śmierć, grzech i zło to i nam w tym pomoże. Warto również w budzącej się do życia przyrodzie szukać nadziei na to, że przyjdą lepsze czasy - podkreśla ks. Andrzej Dębski.


Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego "oktawą wielkanocną". Trwający osiem dni okres obchodów zmartwychwstania Jezusa kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym roku wypada ona 11 kwietnia.


| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Paczki zamiast tradycyjnego śniadania wielkanocnego dla potrzebujących w Białymstoku

3.04.2021, 12:17

Paczki z produktami spożywczymi i gotowymi potrawami na świąteczny stół odbierały w sobotę (3.04) w Białymstoku osoby potrzebujące takiego wsparcia, przede wszystkim ubodzy, samotni i bezdomni.


Wielka Sobota w Kościele katolickim - dzień adoracji i święcenia pokarmów [zdjęcia, wideo]

3.04.2021, 07:09

To dzień adoracji Chrystusa i oczekiwania na Zmartwychwstanie - w Kościele katolickim obchodzimy Wielką Sobotę.


Białostockie Stowarzyszenie "Droga" rozdało świąteczne paczki

2.04.2021, 16:16

Do prawie dwóch tysięcy potrzebujących trafią paczki świąteczne, przygotowane przez białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga".


Tysiące osób w regionie spędzą święta w szpitalach

2.04.2021, 15:31

Ponad tysiąc chorych spędzi święta wielkanocne w dwóch największych szpitalach w regionie: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. W tej drugiej placówce pacjenci przygotowywali się do Wielkanocy już od wielu dni.


Jak białostoczanie zamierzają spędzić tegoroczne święta wielkanocne?

2.04.2021, 08:47

Spotkania rodzinne w mniejszym gronie, ograniczona liczba osób w kościołach i strach przed zakażeniem koronawirusem. Zbliżające się święta wielkanocne będą już kolejnymi w pandemicznej rzeczywistości.


bp Henryk Ciereszko

2.04.2021, 08:02

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.


Symboliczne święconki trafią do 20 tys. osób z województwa podlaskiego

1.04.2021, 13:54

To wyraz solidarności z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami regionu. Symboliczne święconki trafią do około dwudziestu tysięcy rodzin m.in. z Wasilkowa, Supraśla, Moniek i Zambrowa.


Catering na święta jako wsparcie gastronomii w czasie pandemii

31.03.2021, 14:56

Oferta ta już rok temu cieszyła się dużą popularnością, ale tym razem zainteresowanie przerosło oczekiwania wielu białostockich restauratorów. Chodzi o zamawianie cateringu na święta wielkanocne, a tym samym wsparcie branży gastronomicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok