Radio Białystok | Gość | bp Henryk Ciereszko - administrator archidiecezji białostockiej

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej

2.04.2021, 08:02, akt. 18:12

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Z biskupem Henrykiem Ciereszką rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przed nami kolejne święta wielkanocne, które obchodzić będziemy w zwiększonym reżimie sanitarnym. Niestety również w tym roku w związku z epidemią koronawirusa lepiej na święta pozostać w domu. To oznacza, że trzeba powstrzymać się od pięknego zwyczaju spędzania świąt w gronie rodzinnym. Jak uczestniczyć w nabożeństwach, by zachować bezpieczeństwo? I jak odnaleźć nadzieję tych najważniejszych świąt?

Z biskupem Henrykiem Ciereszką, administratorem archidiecezji białostockiej, rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: W ubiegłym roku święta spędzaliśmy przy zamkniętych kościołach. W tym roku również większej nadziei na wspólne świętowanie w pełnym kościele nie mamy. Jak będą wyglądały te święta Wielkiej Nocy, święta nadziei i zmartwychwstania?


bp Henryk Ciereszko: Właśnie, święta nadziei i zmartwychwstania, bo tak naprawdę świętujemy w naszych sercach. Oczywiście są te okoliczności, które nas ograniczają, krępują nas, nie pozwalają nam we wspólnotach, takich poszerzonych, pełnych przeżywać te najważniejsze dla nas święta. Duchem, wiarą przeżywamy czy łączymy się ze sobą i otwieramy się na te tajemnice, które od Boga przychodzą.

To wewnętrzne przeżywanie jest wysiłkiem, jest trudem, w tych nowych okolicznościach, gdzie wielu z nas pozostanie w swoich domach, będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach Triduum Paschalnego czy wielkanocnych przez łączność medialną. Jest to swoiste wyzwanie, ale może takie zaproszenie, by zapytać, co ja przeżywam, gdzie ja jestem, kim ja jestem wobec tych tajemnic, które niewątpliwie nas przerastają, które w wierze przyjmujemy - o męce, śmierci, ale zmartwychwstaniu Chrystusa. Zatem zaproszenie bardziej indywidualne, bardziej takie przeżywanie świąt we mnie, w sobie, ale też przez tę łączność, którą mamy dzięki mediom, we wspólnocie Kościoła.


Tak technicznie, bez adoracji Krzyża, bez święcenia pokarmów?


Cóż, na pewno takie obrzędy jak chociażby wczorajszy umycia nóg na Wielki Czwartek są pomijane ze względów sanitarnych. Adoracja Krzyża - klękaliśmy, całowaliśmy Krzyż. Jest to gest wiele mówiący i potrzebny. Też nasze uszanowanie Krzyża skłonem, zbliżeniem się, uklęknięciem. Jest to możliwe. Będziemy mogli przyjść każdego dnia do świątyni. Może właśnie tak w samotności stanąć wobec Krzyża, uklęknąć, uniżyć się, zapytać, czym jest Krzyż, co tam się dokonało, jak jest mi bliski, jak siebie odnajduję w tej tajemnicy. Bo ten Krzyż nas dotyka, znamy to - nasze cierpienia, nasze ograniczenia, nasze zmagania ze sobą, bo z czymś sobie nie radzimy, bo się na siebie obrażamy, czemu taki jestem. To wszystko możemy złożyć w Krzyżu, w Chrystusie. Wszystko tak naprawdę rozgrywa się w naszych sercach.


Czy będzie więcej nabożeństw, jeżeli chodzi o Wielkanoc? Jak będą wyglądały np. obrzędy święcenia pokarmów?


Przy aktualnych ograniczeniach nie jest to wykluczone, jest możliwe. Myślę, że w mniejszych społecznościach parafialnych, w mniejszym gronie, z zachowaniem wymogu dystansu, maseczek, ustawienia koszyczków. Można tego dokonać i jest wskazane i dopuszczone - tak to odczytujemy ze strony władz z zarządzeń, a my jako Kościół proponujemy i zachęcamy, aby księża poświęcali pokarmy w taki sposób. Byśmy nie przyczyniali się do niepokojów. Możemy to wszystko rozwiązać. To leży gdzieś w nas, w naszej wrażliwości, wyczuciu, w ten sposób okazywanej serdeczność i otwartości dla innych.

Te poświęcenia będą się dokonywały, ale musimy my ze strony kościelnej zadbać o zachowanie wymogów, ale też zapraszamy wiernych, by również wczuli się w te okoliczności i właściwie ten czas poświęceń pokarmów przeżywali. A jeśli ktoś niesie w sobie obawy, ma prawo, ma tę możliwość, by w swoim w domu, mając wodę święconą, pobłogosławić, odmówić modlitwę. Bo to wszystko dokonuje się w naszej wierze, to są gesty, to są znaki.

Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia i nie zgadzam się, że tak to traktujemy. To nie jest istota, jasne, ale czasami ta tradycja mogła w niektórych okolicznościach czy u niektórych osób za bardzo dominować, więc może, gdy są te ograniczenia, zwrócimy się trochę ku tym prawdziwym wymiarom przeżywania świąt wielkanocnych.

Może tu też się czegoś uczymy, coś staje przed nami, staje się wyzwaniem, zaproszeniem, by pogłębić, by z większą świadomością w wymiarze wiary naszej, znaczenia dla mego życia te obrzędy przeżywać. A nawet jeśli bezpośrednio nie będą możliwe w takim pełnym wymiarze, to zachować ich ducha i o to przede wszystkim chodzi.


Krótkie przesłanie na święta?


Cieszmy się tym, że jesteśmy, mamy życie, to życie otrzymaliśmy, szanujmy to życie. Zmartwychwstanie mówi nam o życiu jeszcze piękniejszym, pełniejszym. Jest to pytanie dla naszej wiary. Ale życzę, żeby takie pytanie sobie postawić w te święta, też w takim szerokim kontekście, o którym mówiliśmy - tych okoliczności nas dzisiaj ograniczających, ale ufności, nadziei. Jak mam obok pomocną dłoń, współczujące serce, to dużo możemy razem.

Życie nas doświadcza, ale jest pokój, ale jest w nas prawdziwa tęsknota za czymś, tą nową rzeczywistością i ta tęsknota - nie wiem, słowo złe - materializuje się, ale w naszych odczuciach. Bo nie opiszemy miłości materią, a jednak jeśli ktoś pogodnie spojrzy mi w oczy, czuję, że ktoś jest, że daje mi swoje serce, to chce się żyć. I życzę, by gdzieś w takich głębiach, przerastających nas, ale zapraszam każdego z nas, by przeżywać te święta wielkanocne. Na pewno serdeczności i życzliwości nawzajem dla siebie.

Oczywiście jako duchowny, jako biskup zapraszam do włączenia się, jak możliwe, w celebracje liturgiczne w kościołach, ale też w domach niech to się dokonuje czy przez łączność medialną, czy we wspólnotach naszych najbliższych. Niech to przeżycie religijne uwyraźnia się.

Wyznajemy wiarę w  zmartwychwstanie, prosimy, niech ta tajemnica nas przemienia, a jednocześnie świadczymy, czyli zwracajmy się do siebie dobrym słowem, dobrym gestem, uśmiechem, pogodą, pokojem. I to będzie piękne.

I też smacznego jajka, i też smacznych potraw, bo to jest nasze, bo to nam Pan Bóg dał. Jak w sercu jest pokój, pogoda, miłość, to i to wszystko lepiej smakuje. Także tego życzę z całego serca.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok