Radio Białystok | Gość | bp Henryk Ciereszko - administrator archidiecezji białostockiej

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej

2.04.2021, 08:02, akt. 18:12

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Z biskupem Henrykiem Ciereszką rozmawia Dorota Niebrzydowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przed nami kolejne święta wielkanocne, które obchodzić będziemy w zwiększonym reżimie sanitarnym. Niestety również w tym roku w związku z epidemią koronawirusa lepiej na święta pozostać w domu. To oznacza, że trzeba powstrzymać się od pięknego zwyczaju spędzania świąt w gronie rodzinnym. Jak uczestniczyć w nabożeństwach, by zachować bezpieczeństwo? I jak odnaleźć nadzieję tych najważniejszych świąt?

Z biskupem Henrykiem Ciereszką, administratorem archidiecezji białostockiej, rozmawia Dorota Niebrzydowska.


Dorota Niebrzydowska: W ubiegłym roku święta spędzaliśmy przy zamkniętych kościołach. W tym roku również większej nadziei na wspólne świętowanie w pełnym kościele nie mamy. Jak będą wyglądały te święta Wielkiej Nocy, święta nadziei i zmartwychwstania?


bp Henryk Ciereszko: Właśnie, święta nadziei i zmartwychwstania, bo tak naprawdę świętujemy w naszych sercach. Oczywiście są te okoliczności, które nas ograniczają, krępują nas, nie pozwalają nam we wspólnotach, takich poszerzonych, pełnych przeżywać te najważniejsze dla nas święta. Duchem, wiarą przeżywamy czy łączymy się ze sobą i otwieramy się na te tajemnice, które od Boga przychodzą.

To wewnętrzne przeżywanie jest wysiłkiem, jest trudem, w tych nowych okolicznościach, gdzie wielu z nas pozostanie w swoich domach, będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach Triduum Paschalnego czy wielkanocnych przez łączność medialną. Jest to swoiste wyzwanie, ale może takie zaproszenie, by zapytać, co ja przeżywam, gdzie ja jestem, kim ja jestem wobec tych tajemnic, które niewątpliwie nas przerastają, które w wierze przyjmujemy - o męce, śmierci, ale zmartwychwstaniu Chrystusa. Zatem zaproszenie bardziej indywidualne, bardziej takie przeżywanie świąt we mnie, w sobie, ale też przez tę łączność, którą mamy dzięki mediom, we wspólnocie Kościoła.


Tak technicznie, bez adoracji Krzyża, bez święcenia pokarmów?


Cóż, na pewno takie obrzędy jak chociażby wczorajszy umycia nóg na Wielki Czwartek są pomijane ze względów sanitarnych. Adoracja Krzyża - klękaliśmy, całowaliśmy Krzyż. Jest to gest wiele mówiący i potrzebny. Też nasze uszanowanie Krzyża skłonem, zbliżeniem się, uklęknięciem. Jest to możliwe. Będziemy mogli przyjść każdego dnia do świątyni. Może właśnie tak w samotności stanąć wobec Krzyża, uklęknąć, uniżyć się, zapytać, czym jest Krzyż, co tam się dokonało, jak jest mi bliski, jak siebie odnajduję w tej tajemnicy. Bo ten Krzyż nas dotyka, znamy to - nasze cierpienia, nasze ograniczenia, nasze zmagania ze sobą, bo z czymś sobie nie radzimy, bo się na siebie obrażamy, czemu taki jestem. To wszystko możemy złożyć w Krzyżu, w Chrystusie. Wszystko tak naprawdę rozgrywa się w naszych sercach.


Czy będzie więcej nabożeństw, jeżeli chodzi o Wielkanoc? Jak będą wyglądały np. obrzędy święcenia pokarmów?


Przy aktualnych ograniczeniach nie jest to wykluczone, jest możliwe. Myślę, że w mniejszych społecznościach parafialnych, w mniejszym gronie, z zachowaniem wymogu dystansu, maseczek, ustawienia koszyczków. Można tego dokonać i jest wskazane i dopuszczone - tak to odczytujemy ze strony władz z zarządzeń, a my jako Kościół proponujemy i zachęcamy, aby księża poświęcali pokarmy w taki sposób. Byśmy nie przyczyniali się do niepokojów. Możemy to wszystko rozwiązać. To leży gdzieś w nas, w naszej wrażliwości, wyczuciu, w ten sposób okazywanej serdeczność i otwartości dla innych.

Te poświęcenia będą się dokonywały, ale musimy my ze strony kościelnej zadbać o zachowanie wymogów, ale też zapraszamy wiernych, by również wczuli się w te okoliczności i właściwie ten czas poświęceń pokarmów przeżywali. A jeśli ktoś niesie w sobie obawy, ma prawo, ma tę możliwość, by w swoim w domu, mając wodę święconą, pobłogosławić, odmówić modlitwę. Bo to wszystko dokonuje się w naszej wierze, to są gesty, to są znaki.

Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia i nie zgadzam się, że tak to traktujemy. To nie jest istota, jasne, ale czasami ta tradycja mogła w niektórych okolicznościach czy u niektórych osób za bardzo dominować, więc może, gdy są te ograniczenia, zwrócimy się trochę ku tym prawdziwym wymiarom przeżywania świąt wielkanocnych.

Może tu też się czegoś uczymy, coś staje przed nami, staje się wyzwaniem, zaproszeniem, by pogłębić, by z większą świadomością w wymiarze wiary naszej, znaczenia dla mego życia te obrzędy przeżywać. A nawet jeśli bezpośrednio nie będą możliwe w takim pełnym wymiarze, to zachować ich ducha i o to przede wszystkim chodzi.


Krótkie przesłanie na święta?


Cieszmy się tym, że jesteśmy, mamy życie, to życie otrzymaliśmy, szanujmy to życie. Zmartwychwstanie mówi nam o życiu jeszcze piękniejszym, pełniejszym. Jest to pytanie dla naszej wiary. Ale życzę, żeby takie pytanie sobie postawić w te święta, też w takim szerokim kontekście, o którym mówiliśmy - tych okoliczności nas dzisiaj ograniczających, ale ufności, nadziei. Jak mam obok pomocną dłoń, współczujące serce, to dużo możemy razem.

Życie nas doświadcza, ale jest pokój, ale jest w nas prawdziwa tęsknota za czymś, tą nową rzeczywistością i ta tęsknota - nie wiem, słowo złe - materializuje się, ale w naszych odczuciach. Bo nie opiszemy miłości materią, a jednak jeśli ktoś pogodnie spojrzy mi w oczy, czuję, że ktoś jest, że daje mi swoje serce, to chce się żyć. I życzę, by gdzieś w takich głębiach, przerastających nas, ale zapraszam każdego z nas, by przeżywać te święta wielkanocne. Na pewno serdeczności i życzliwości nawzajem dla siebie.

Oczywiście jako duchowny, jako biskup zapraszam do włączenia się, jak możliwe, w celebracje liturgiczne w kościołach, ale też w domach niech to się dokonuje czy przez łączność medialną, czy we wspólnotach naszych najbliższych. Niech to przeżycie religijne uwyraźnia się.

Wyznajemy wiarę w  zmartwychwstanie, prosimy, niech ta tajemnica nas przemienia, a jednocześnie świadczymy, czyli zwracajmy się do siebie dobrym słowem, dobrym gestem, uśmiechem, pogodą, pokojem. I to będzie piękne.

I też smacznego jajka, i też smacznych potraw, bo to jest nasze, bo to nam Pan Bóg dał. Jak w sercu jest pokój, pogoda, miłość, to i to wszystko lepiej smakuje. Także tego życzę z całego serca.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Tiszkowska

działaczka Związku Polaków na Białorusi
27.09.2021

- Nie możemy o nich zapomnieć, musimy jak najwięcej o tym mówić - podkreśla Maria Tiszkowska. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Koncert Happysad w Hajnówce, Przebojem na antenę 2015, fot. Joanna Żemojda

Kuba Kawalec

wokalista zespołu Happysad
25.09.2021

"Początek to były takie trudne decyzje - iść do pracy, czy zająć się dalej swoimi marzeniami."

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

dyrektor Oddziału Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w Białymstoku
24.09.2021

- Żyjemy w świecie pandemii cyberprzestępczości. Musimy się edukować i znać zasady działania cyberprzestępców, bo tylko w taki sposób możemy być gotowi na ich ataki - przestrzega dyrektor białostockiego oddziału NASK.


Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku
23.09.2021

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Krzysztof Cis, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Cis

tłumacz języka migowego
23.09.2021

"Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, do tego jeszcze dochodzi mimika, która jest elementem gramatycznym, układ ciała, tempo, wysokość, odległość od ciała pokazywanych znaków" - tłumaczy Krzysztof Cis.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.09.2021

"Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby po 60. roku życia, ale nie martwi mnie to, że obniżono poprzeczkę" - mówi prof. Flisiak. Nie


prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa
21.09.2021

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Tadeusz Romańczuk, fot. Adam Dąbrowski

Tadeusz Romańczuk

prezes upadłego Bielmleku
20.09.2021

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.

prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

prof. Jolanta Sztachelska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
19.09.2021

W niedzielę (19.09) zaczyna się Tydzień Zakazanych Książek. Jakie są dziś książki zakazane? A jakie były kiedyś? Co takiego w sobie zawierają, że trafiają na indeks?


prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński [wideo]

wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
17.09.2021

W piątek (17.09) oficjalnie otwarto Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jego stała ekspozycja opowiada historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, źródło: www.gov.pl

Magdalena Rzeczkowska

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej
17.09.2021

"Nabycie sprawdzające jest takim dodatkowym mechanizmem, który jeszcze skuteczniej pozwoli nam wykonywać zadania. Chcę to podkreślić - sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej, bez wystawienia paragonu, to jest po prostu kradzież" - mówi Magdalena Rzeczkowska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor UwB
16.09.2021

Inflacja w Polsce pobiła rekord i wyniosła w sierpniu 5,5 proc. Właśnie o tyle wzrosły ceny towarów i usług w ujęciu rocznym - wynika z danych GUS. Co jest tego powodem i jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki i dla nas?


foto: Monika Kalicka

Artur Nowakowski

pośrednik nieruchomości
15.09.2021

- Największy ruch jest w działkach. Ceny ciągle idą w górę, mimo to bardzo duża liczba osób wciąż chce inwestować w grunty budowlane. Niestety sensownych działek mamy na sprzedaż coraz mniej.

Paweł Knapp, fot. Sylwia Krassowska

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
14.09.2021

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Jankowski

wójt gminy Brańsk
14.09.2021

Urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Władze gminy Brańsk nie ogłaszają przetargów na prace budowlane, a same wszystko organizują. Zdecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne. Co więcej - wprowadzonym tam rozwiązaniem interesują się już inne samorządy.


Anna Satuła, fot. Monika Kalicka

Anna Satuła

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
13.09.2021

"Najważniejsze jest to, żebyśmy mogli uczyć się nie zdalnie, nie hybrydowo, tylko w sposób stacjonarny w szkole" - mówi Anna Satuła.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
10.09.2021

"Rosja będzie próbowała zdestabilizować system bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, wykorzystać różne czynniki hybrydowe, rozmaite grupy polityczne, organizacje, żeby doprowadzić do kryzysu politycznego" - mówi dr Paweł Usow.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
9.09.2021

"Powinniśmy zrobić wszystko, my, jako pracownicy, jako służba parku, ale i mieszkańcy, użytkownicy tego miejsca, by zachować Biebrzański Park Narodowy w jak najlepszym stanie" - mówi Artur Wiatr.


Izabela Smaczna-Jórczykowska, fot. Joanna Szubzda

Izabela Smaczna-Jórczykowska

rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego
9.09.2021

- Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Analizujemy także możliwość przekazania dotacji z budżetu województwa - mówi rzeczniczka.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
8.09.2021

"Wszystkich, którzy są dotknięci tą sytuacją, nie da się usatysfakcjonować, bo nawet nie jesteśmy w stanie zlokalizować tych wszystkich łańcuchów powiązań" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Rafał Czuper, fot. Joanna Szubzda

Rafał Czuper

paraolimpijczyk, podwójny medalista z Tokio
7.09.2021

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."


Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Sienkiewicz i Wojciech Roszkowski

zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych
7.09.2021

"Każdy rodzic, który będzie chciał przebywać z dzieckiem w trakcie hospitalizacji, będzie miał do tego prawo. Warunki mogą być trochę bardziej uciążliwe niż to do tej pory, natomiast nikomu z rodziców nie odmówimy prawa do opieki nad dzieckiem" - mówi Elżbieta Sienkiewicz.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

arcybiskup Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2021

"Zachęcić - to jest najlepsza droga. Zbudować drużynę, zbudować wspólnotę. Ja nie jestem po to, żeby walczyć. Ja jestem po to, by nieść pokój, dobro, głosić prawdę. Żeby to była nie siła głosu, a siła argumentu. Wtedy jest szansa, że człowiek się zmieni. Pontifex - to jest biskup, czyli budowniczy mostów" - mówi metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
6.09.2021

"Mieszkańcy stosują się do obostrzeń, jest mniejszy ruch, widoczne są służby, latający helikopter" - mówi Jan Perkowski.


fot. Paweł Wądołowski

Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej
3.09.2021

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się nielegalnemu przekraczaniu granic i będziemy je uszczelniali."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
3.09.2021

"Ograniczenia tak zostały określone, aby zachować normalne życie z wyłączeniem kwestii związanych z przebywaniem na tych obszarach. One nie będą w sposób istotny wpływać na życie mieszkańców tych terenów, przedsiębiorców, czy szkół" - mówi wojewoda podlaski.

Bogdan Kalicki, fot. Marcin Mazewski

Bogdan Kalicki

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
2.09.2021

"Grafik jest ułożony na maksymalnym poziomie, jaki jest możliwy przy aktualnych zasobach osobowych. Kwestia jak długo damy radę przetrwać przy obecnym zatrudnieniu jest naprawdę trudna do określenia. (...) Ta sytuacja nie może się zbyt długo utrzymywać, ludzie też muszą mieć czas na to, żeby odpocząć, żeby się zregenerować" - mówi Bogdan Kalicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
1.09.2021

"Z naszego punktu widzenia najważniejsze, aby jak najdłużej dało się utrzymać tryb stacjonarny. To jest ten typ nauki, który jest najbardziej efektywny, przynosi najmniej skutków negatywnych"- mówi wiceminister edukacji.

Piotr Rećko, fot. Joanna Szubzda

Piotr Rećko [wideo]

starosta sokólski
31.08.2021

- Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa rzecz, którą chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wydaje mi się, że nasi mieszkańcy właśnie tego potrzebują najbardziej - podkreśla starosta sokólski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
31.08.2021

"Rozumiem starania o to, żeby poprawiać los ludziom, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji, rozumiem napięcia, które temu towarzyszą, ale niszczenie granicy państwa polskiego, która jest dodatkowo granicą Unii Europejskiej, jest rzeczą naganną" - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki, fot. Marcin Mazewski

Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

dyrektor biura obsługi inwestorów i promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes fundacji Technotalenty
30.08.2021

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.08.2021

"Według wszelkich statystyk, wyliczeń matematycznych, medycznych, prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie do zera ograniczyć szansę na nadchodzącą czwartą falę. Czeka ona nas pewnie na jesień" - mówi Szymon Bielonko.

Andrzej Fiedoruk, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Fiedoruk

publicysta kulinarny
29.08.2021

Powstaje nowy szlak turystyczny, tym razem można go będzie nawet…spróbować. Na szlaku znajdą się znane restauracje, które działały w Białymstoku do roku 1939, będą też bary, jadłodajnie, mleczarnie i tanie kuchnie, a nawet -meliny zwane potajemkami: U Kadysza, przy Warszawskiej czy na Bojarach.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
27.08.2021

"1 września uczniowie rozpoczynają na szczęście naukę w szkołach w trybie stacjonarnym i wszyscy mamy nadzieję, że ten tryb stacjonarny będzie utrzymany przez cały rok szkolny" - mówi Beata Pietruszka.

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
24.08.2021

"Do egzaminu poprawkowego podejść mogą ci absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych (...) i którzy jednego z tych przedmiotów nie zdali" - mówi Agnieszka Muzyk.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki
23.08.2021

"Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Dopóki pozwoli ona na normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, także w edukacji, to będziemy starali się funkcjonować, tak jak to było przed pandemią" - mówi Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok