Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem 325 firm otrzymało dotacje na kapitał obrotowy

W Podlaskiem 325 firm otrzymało dotacje na kapitał obrotowy

8.04.2021, 15:59, akt. 16:04

325 podlaskich firm dostało dotacje na kapitał obrotowy, jako pomoc w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Przyznał je w czwartek zarząd województwa podlaskiego. Firmy te dostaną łącznie 8,8 mln zł z UE. To pierwsza część dotacji po drugim konkursie na dotacje na kapitał obrotowy, który urząd marszałkowski w Białymstoku przeprowadził w lutym.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

Oceniono ponad tysiąc wniosków

Łącznie na ten cel przeznaczono 33 mln zł. Oceniono ponad tysiąc wniosków. Pieniądze pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Kolejne dotacje będą przyznane jeszcze w kwietniu.

Dotacje na kapitał obrotowy są elementem Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, czyli puli środków z UE na różne działania na rzecz firm w regionie, by pomóc im w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa.

W konkursie na dotacje na bieżącą działalność mogły startować mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 10 pracowników), osoby samozatrudnione, czyli prowadzące działalność gospodarczą oraz małe firmy zatrudniające od 10 do 50 osób - informował wcześniej urząd marszałkowski. Wnioski mogły składać te podmioty, które od kwietnia do grudnia 2020 r. lub od października do grudnia 2020 r. odnotowały spadek przychodów ze sprzedaży o minimum 40 proc. w porównaniu do analogicznych okresów w 2019 r.

Dodatkowym warunkiem było też to, że wsparcie w tym konkursie mogły dostać te firmy, które nie dostały wcześniej dotacji na kapitał obrotowy, albo innej pomocy w formie tzw. bonu antywirusowego, który również był finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020. Dotacje na kapitał obrotowy były też dla tych firm, które - jak podawał urząd - "doświadczyły nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej wskutek COVID-19".


Dotacje dostały firmy z najróżniejszych branż

Dotacje dostały firmy z najróżniejszych branż, np. usług budowlanych, motoryzacyjnych, kateringowych, biura podróży, podmioty z branży beauty, agencje koncertowe, doradcy ubezpieczeniowi, firmy fotograficzne, biura projektowe, firmy taksówkarskie, dekarskie.

W pierwszej kolejności dotacje zostały przyznane tym firmom, które odnotowały największy spadek przychodów ze sprzedaży. Są w najtrudniejszej sytuacji, dlatego chcemy, aby jak najszybciej otrzymały pomoc (...) Naszym celem jest poprawa kondycji gospodarczej jak największej liczby przedsiębiorstw, poszkodowanych w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19

- podkreśla cytowany w komunikacie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Środki na kapitał obrotowy można przeznaczyć np. na zakup towarów, materiałów do produkcji, spłatę kredytów, zakup artykułów sanitarnych.

Dotacje na kapitał obrotowy są częścią Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. To środki głównie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, które są przeznaczane na różne formy: preferencyjne pożyczki, bon antywirusowy, dotacje. Urząd marszałkowski podsumował w czwartek, że dotychczas firmy dostały z tego pakietu 72,6 mln zł w formie dopłat do wynagrodzeń pracowników, 70 mln zł w formie nieoprocentowanych pożyczek, 8,3 mln zł w formie bonu antywirusowego. W pierwszej edycji dotacji na kapitał obrotowy rozdysponowano natomiast 36,5 mln zł. Łącznie z pakietu skorzystało dotąd ok. 10 tys. firm z regionu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy przedsiębiorcy mogą dostać dofinansowanie na promocję na rynkach zagranicznych

14.03.2021, 10:05

To ostatnia szansa, by w tym roku dostać takie dofinansowanie. O pieniądze na wchodzenie na zagraniczne rynki mogą starać się podlascy przedsiębiorcy.


Zarząd województwa podlaskiego zwiększył pulę pieniędzy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię

5.03.2021, 13:59

O 7,8 mln zł z UE więcej trafi do firm w Podlaskiem na dotacje na kapitał obrotowy, jako pomoc w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Ogólnie do podziału będą 33 mln zł. Do oceny trafi ponad tysiąc wniosków - poinformował w piątek (05.03) urząd marszałkowski w Białymstoku.


Kolejnych 25 mln zł trafi do firm w regionie w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

24.01.2021, 12:47

25 milionów złotych trafi do podlaskich firmy poszkodowanych w czasie pandemii. Pieniądze rozdysponuje urząd marszałkowski w ramach kolejnej odsłony Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok