Radio Białystok | Wiadomości | Zaguby - danie popularne zwłaszcza w Drohiczynie trafiło na Listę Produktów Tradycyjnych

Zaguby - danie popularne zwłaszcza w Drohiczynie trafiło na Listę Produktów Tradycyjnych

autor: Renata Reda

24.04.2021, 14:48, akt. 15:05

Kolejna podlaska potrawa trafiła na Listę Produktów Tradycyjnych. Tym razem są to zaguby - danie popularne jest zwłaszcza w Drohiczynie i jego okolicach.

Fot. Renata Reda
Fot. Renata Reda


0:00
0:00
Zaguby - danie popularne zwłaszcza w Drohiczynie trafi na Listę Produktów Tradycyjnych - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niedawno na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazły się też dwa inne przysmaki z naszego regionu. To rejbak z Kurpiowszczyzny, czyli pieczony placek z tartych ziemniaków z dodatkiem mięsa i suwalska stynka - smażona mała rybka. 

Drohiczyńskie zaguby jest to z kolei rodzaj rolady z ciasta pierogowego z farszem ziemniaczanym. Starte ziemniaki podsmaża się z przyprawami i cebulą na patelni na złoto, a następnie przekłada i rozsmarowuje na płacie ciasta pierogowego. Całość zwija się ściśle w rulon, jak roladę. Następnie kroi się w ukośne kawałki i wrzuca do osolonej wody. Podaje się je okraszone skwarkami, bądź ugotowane. Można też ugotować roladę w całości i dopiero później pokroić w plastry i podsmażyć.Zaguby - przepis Izabeli Nowak ze wsi Stadniki- Zaguby to doskonała kulinarna atrakcja turystyczna, dlatego władze Drohiczyna postanowiły wpisać ją na Listę Produktów Tradycyjnych - mówi Joanna Korpysz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie. Były zbierane przepisy i różne informacje od mieszkańców udowadniające, że zaguby to tradycyjna potrawa z tych terenów.

Dodatkowo ten produkt i Drohiczyn będzie jeszcze promował Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego, który nazwany będzie "Zagubek". Ośrodek powstał przy ulicy Targowej i ma zacząć działać za miesiąc. Jak mówi burmistrz Wojciech Borzym, w tym miejscu turyści będą mogli kupić tradycyjne nadbużańskie potrawy czy inne produkty, jak zioła i soki.

Na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest 76 produktów z naszego regionu.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nadbużańska Kraina - tu nie można się nudzić

6.07.2020, 07:36

Z nami wyjazd na wakacje lub na weekend z pewnością się uda. W tym tygodniu polecamy wypoczynek w Nadbużańskiej Krainie.


W Drohiczynie powstaje Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego

5.03.2020, 11:16

To ma być miejsce, gdzie turyści i mieszkańcy znajdą świeżą żywność prosto od producentów z nadbużańskich gmin. W Drohiczynie, przy targowicy, powstaje Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego.


Zaguby - przepis Izabeli Nowak ze wsi Stadniki

20.11.2020, 13:16

Zaguby - przepis Izabeli Nowak ze wsi Stadniki w gminie Grodzisk

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok