Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy Radni PiS proponują obniżkę podatku od nieruchomości

Białostoccy Radni PiS proponują obniżkę podatku od nieruchomości

autor: Edyta Wołosik

6.05.2021, 14:23, akt. 14:39

Białostoccy radni PiS proponują obniżkę podatku od nieruchomości w mieście, do poziomu stawek sprzed kilku lat. W ich ocenie, budżet Białegostoku by nie ucierpiał, bo planowane inwestycje można byłoby zrealizować ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Białostoccy Radni PiS proponują obniżkę podatku od nieruchomości - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Radni powołują się na sygnały od mieszkańców

Radni powołują się na liczne sygnały od mieszkańców - jak to ujęli w apelu do prezydenta Białegostoku zaprezentowanego w czwartek (06.05) dziennikarzom - "niezadowolonych w kwestii wysokich stawek podatku od nieruchomości". Zaapelowali o "podjęcie dialogu i rozpatrzenie propozycji klubu radnych PiS, która ma na celu pomoc mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom w trudnym czasie epidemii Covid-19".

W apelu radni PiS, którzy są opozycją w białostockiej radzie miasta, zwracają się do prezydenta z prośbą, by - biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą związaną z trwającą pandemią - "dokonał weryfikacji wydatków w budżecie miasta pod kątem ich zasadności", ograniczając te, które można zrealizować w przyszłości, po wykorzystaniu środków z UE. Przedstawili też swoje propozycje obniżek podatków od gruntów i budynków (mieszkalnych oraz m.in. tych, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza), wyliczone albo kwotowo, albo procentowo w relacji do obecnie obowiązujących.

Wydaje nam się, że ta szansa pozyskania pieniędzy z funduszy unijnych będzie dobrym przyczynkiem do tego, by przeanalizować raz jeszcze nasze projekty, myślę o różnego rodzaju inwestycjach w mieście, na które można byłoby wykorzystać te właśnie środki

- mówiła na czwartkowej konferencji prasowej radna Agnieszka Rzeszewska, nawiązując do Krajowego Planu Odbudowy.

Dodała, że w przypadku przedsiębiorców obniżka byłaby "jakąś formą ulżenia ich sytuacji".

Uważamy, że po to jest ta szansa z pieniędzy unijnych z nowej perspektywy budżetowej, żeby część inwestycji poczynić właśnie z tych nowych środków, a te pieniądze, które mamy we własnym budżecie, przeznaczyć m.in. właśnie na tego rodzaju ulgę

- mówiła radna Agnieszka Rzeszewska, wiceprzewodnicząca komisji budżetu i finansów w Radzie Miasta Białystok.

Propozycja PiS sprowadza się do obniżki stawek do poziomu tych sprzed kilku lat. "Obecne stawki są na granicy, lub tuż poniżej granicy stawek maksymalnych z rozporządzenia ministra finansów. Uważamy, że są one bardzo wysokie, jak na warunki Białegostoku" - oceniła Agnieszka Rzeszewska.

Podatek od nieruchomości co roku płacić muszą właściciele i  użytkownicy wieczyści nieruchomości. Po ostatniej podwyżce stawek np. za 50-metrowe mieszkanie w Białymstoku opłata wynosi 42 złote i 50 groszy rocznie, a za np. 100-metrowy lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza -  prawie 2,5 tysiąca złotych. 

Wśród propozycji radnych Prawa i Sprawiedliwości są m.in. takie, by podatek od  nieruchomości za metr mieszkania, czy domu był niższy od obecnych stawek o 12 groszy za metr kwadratowy (0,73 zamiast 0,85), a w przypadku budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o 2 złote i 34 grosze (22,36  zamiast 24,70). 


Z argumentacją radnych nie zgadza się Tadeusz Truskolaski

Z argumentacją radnych, by inwestycje finansować z pieniędzy unijnych, a dzięki temu obniżyć podatki, nie zgadza się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. "Powołanie się na KPO, gdzie samorządy są traktowane w sposób "trzecioplanowy", a już duże miasta są z większości programu "wycięte", gdzie tak naprawdę będziemy mogli pewnie liczyć jedynie na jakieś pożyczki, jeżeli w ogóle, jest absolutnie niepoważne" - powiedział.

"To jest typowy populizm" - mówił prezydent Białegostoku. Zwrócił uwagę, że w uzasadnionych przypadkach miasto zgadza się na ulgi dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji. "To nie jest automat, bo to ustawa reguluje kiedy i w jakich okolicznościach można zwolnić z podatku od nieruchomości" - dodał Tadeusz Truskolaski.

Odnosząc się do proponowanej przez PiS obniżki podatku dla mieszkańców ocenił, że chodzi o zmiany "groszowe", które w budżecie miasta będą jednak odczuwalne, bo w sumie mogą to być - jak mówił - setki tysięcy zł. "To nie jest żadna pomoc. To jest pomoc, której nikt nie zauważy, a my zauważymy stratę" - mówił.

Odnosząc się do sytuacji finansowej samorządów w Polsce oszacował, że w ciągu kilku lat stracą one w sumie ok. 20 mld zł poprzez regulacje podatkowe wprowadzane przez rząd.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niektórzy mogą z opóźnieniem dostać decyzję o wysokości podatku od nieruchomości

2.04.2021, 11:48

Nie wszyscy białostoczanie dostali w tym roku decyzję w sprawie wysokości podatku od nieruchomości. Tak przynajmniej wynika z informacji od naszych słuchaczy.


Za niezapłacony podatek od nieruchomości miasto Suwałki przejmuje działkę należącą do Parku Naukowo-Technologicznego

30.03.2021, 11:59

To dziwna transakcja, bo miejski samorząd jest właścicielem tej instytucji. Okazuje się jednak, że zgodnie z prawem, podatku nie może umorzyć. A chodzi o działkę o powierzchni niespełna 13 arów, wycenioną na 136,5 tys. złotych.


Przedsiębiorcy z gminy Płaska mogą zapłacić podatek od nieruchomości dopiero we wrześniu

26.03.2021, 09:13

Decyzję taką podjęli radni. Oznacza to, że jesienią będą musieli uiścić wszystkie zaległe płatności łącznie z bieżącymi.


Białostoccy urzędnicy nie dostarczą osobiście decyzji o zmianach stawek podatku od nieruchomości

16.02.2021, 13:14

Wyższe stawki to nie jest jedyna zmiana w Białymstoku dotycząca podatku od nieruchomości. Z powodu pandemii, decyzji nie dostarczą nam osobiście urzędnicy, tak jak było to w poprzednich latach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie, fot. Paweł Wądołowski
SZEPIETOWO
13.06.2021, 15:30, akt. 15:37

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok