Radio Białystok | Wiadomości | Z opóźnieniem, ale odbędzie się festiwal piosenki białoruskiej

Z opóźnieniem, ale odbędzie się festiwal piosenki białoruskiej

15.05.2021, 17:15, akt. 17:25

Z opóźnieniem związanym z pandemią koronawirusa, odbędzie się tegoroczna edycja festiwalu "Piosenka Białoruska". Eliminacje rejonowe i finał zaplanowano na czerwiec, galę na jesień - poinformowało Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce.

Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku, fot. Anna Petrovska
Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku, fot. Anna Petrovska

Impreza organizowana jest od blisko trzydziestu lat

Ten ogólnopolski festiwal, to jedna z największych i najbardziej znanych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej. Jego organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce.

Impreza zwykle otwiera rok w kalendarzu działań BTSK, bo organizowana jest od blisko trzydziestu lat w styczniu i lutym. Ale od początku 2021 roku działalność kulturalna Towarzystwa była zawieszona.

Obserwowaliśmy tylko, raz z niepokojem, raz z nadzieją decyzje rządu odnośnie obostrzeń i kiedy pojawiła się możliwość otwarcia instytucji kultury i organizacji imprez z udziałem publiczności, postanowiliśmy - co prawda z prawie półrocznym opóźnieniem - przystąpić do realizacji festiwalu 

- przyznał wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień.

Eliminacje rejonowe i centralne 

W mediach społecznościowych Towarzystwo ogłosiło, że od 5 do 25 czerwca odbędą się eliminacje rejonowe w Dąbrowie Białostockiej, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Hajnówce i Białymstoku. Siegień podkreślił, że znaczenie ma udział publiczności w tych przesłuchaniach. Żeby ułatwić zadanie potencjalnym uczestnikom wystarczy, że do konkursu przygotują tylko jeden utwór.

26 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury w Hajnówce odbędą się eliminacje centralne, czyli finał imprezy, w którym zwykle bierze ok. 80 tzw. podmiotów wykonawczych - solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych czy chórów; w sumie ok. pół tysiąca osób. Festiwal "Piosenka białoruska" rokrocznie wieńczy też uroczysta gala, która zwykle odbywa się w Białymstoku. Tegoroczna zaplanowana jest na jesień.

Mniejszość białoruska w Podlaskiem

Bazyli Siegień przyznał, że do końca roku - jeśli nie pogorszy się sytuacja pandemiczna - BTSK będzie próbowało zorganizować jak najwięcej swoich imprez. "Nie rezygnujemy na razie z żadnej, mamy nadzieję, że starczy nam czasu i mocy organizacyjnej" - zapewnił. M.in. na czerwiec zaplanowane jest plenerowe Święto Kultury Białoruskiej w parku Planty w Białymstoku. BTSK ma też w planie konferencję "Droga ku wzajemności", zaś w grudniu powinien odbyć się zjazd sprawozdawczo-wyborczy organizacji.

Założone w 1956 roku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. 

Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wracają białoruskie imprezy muzyczne 13.05.2021

13.05.2021, 13:18

Wracają festyny, festiwale i koncerty organizowanie przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.


Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku

21.02.2020, 07:12

Laureaci ogólnopolskiego festiwalu piosenki białoruskiej i zaproszeni artyści z Białorusi wzięli udział w dorocznej gali, która w czwartek (20.01) wieczorem odbyła się w Białymstoku. Festiwal "Piosenka Białoruska" to w środowisku mniejszości białoruskiej jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych.


Rozpoczął się XXVII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej. 25.01.2020

24.01.2020, 20:55

Rozmowa z Sergiuszem Łukaszukiem – kierownikiem muzycznym zespołu „MAŁANKA’’, wieloletnim współorganizatorem festiwalu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok