Radio Białystok | Wiadomości | Szpital miejski im. PCK w Białymstoku otrzyma 2,9 mln zł z UE

Szpital miejski im. PCK w Białymstoku otrzyma 2,9 mln zł z UE

17.05.2021, 11:23, akt. 12:03

2,9 mln zł z UE dostanie prowadzony przez samorząd Białegostoku szpital miejski im. PCK w Białymstoku na doposażenie w walce z COVID-19. Między innymi będzie kupiony tomograf komputerowy i ambulans, a także przyłóżkowy aparat RTG.

Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP
Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP

Szpital miejski im. PCK w Białymstoku otrzyma 2,9 mln zł z UE - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W poniedziałek (17.05) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i dyrektor szpitala miejskiego Agnieszka Uszyńska podpisali w urzędzie marszałkowskim umowę na tę dotację. Pieniądze pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Szpital miejski jest prowadzony przez miasto Białystok. W Białymstoku są inne, znacznie większe od miejskiego szpitale podległe np. samorządowi województwa podlaskiego (szpital wojewódzki, Białostockie Centrum Onkologii), szpital MSWiA i dwa szpitale uniwersyteckie prowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Marszałek Artur Kosicki poinformował, że od początku obecnej kadencji samorządu zarząd woj. podlaskiego na szpitale w Białymstoku przeznaczył na różne przedsięwzięcia z UE, jak i z budżetu województwa, Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, ponad 100 mln zł (na walkę z pandemią, na modernizacje i przebudowy), a ochrona zdrowia jest "jedną z kluczowych kwestii, wartością najważniejszą" dla tego zarządu i tak samo będzie w nowej perspektywie finansowej UE.

Dlatego chcemy i będziemy wspierać nasze jednostki (ochrony) zdrowia, które tutaj są ulokowane tak, żeby mieszkańcy Białegostoku mieli jak najlepszy dostęp do wszystkich placówek zdrowia zarówno podczas pandemii, jak i po pandemii, ale żeby też placówki jak najlepiej się rozwijały, żeby ten komfort leczenia, standard, był jak najwyższy

- mówił Artur Kosicki. 

Marszałek zaznaczył jednocześnie, że tylko spójne działanie różnych szpitali, "uzupełnianie się" sprawi, że jakość usług medycznych będzie wyższa, a Białystok jest "najważniejszym ośrodkiem" jeśli chodzi o ochronę zdrowia w regionie.

Wartość projektu, który zrealizuje szpital miejski, to ok. 3,5 mln zł – poinformował urząd marszałkowski.

Dyrektor szpitala miejskiego Agnieszka Uszyńska poinformowała, że będzie kupiony tomograf komputerowy, aparat RTG, którego można użyć przy łóżku pacjenta, ambulans, wózki do transportu pacjentów, środki do dezynfekcji, testy na koronawirusa. "Cały projekt przeznaczony jest na walkę z COVID-em" – mówiła dyrektor. Dodała, że chodzi też o walkę ze skutkami pandemii, które są i które jeszcze będą.

Sprzęt wysokiej jakości pozwoli na szybką diagnostykę jak też pozwoli na podjęcie właściwych działań, na postawienie właściwej diagnozy i odpowiedniego leczenia

- powiedziała Agnieszka Uszyńska. Dodała, że to ważne głównie dla pacjentów, ale też dla personelu medycznego.

Dyrektor Agnieszka Uszyńska poinformowała, że wkład własny szpitala do projektu zapewnia miasto Białystok.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski NFZ uruchamia domową rehabilitację pocovidową i w gabinetach fizjoterapii

13.05.2021, 11:09

Osoby, które chorowały na COVID-19 będą mogły za darmo rehabilitować się w gabinecie fizjoterapii i w domu.


Cztery podlaskie szpitale otrzymają 4,8 mln zł z UE

23.04.2021, 14:01

4,8 mln zł z UE, z Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego dostaną dodatkowo cztery szpitale na doposażenie w sprzęt, remonty, wsparcie w w walce ze skutkami pandemii koronawirusa - poinformował w piątek (23.04) urząd marszałkowski w Białymstoku. Decyzje w tej sprawie podjął zarząd województwa podlaskiego.


Nowoczesne urządzenie do biopsji prostaty kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku

12.04.2021, 14:58

Pacjenci mają szansę na dokładniejszą diagnostykę, dodatkowo narażeni są na mniej powikłań po zabiegu. Nowoczesne urządzenie do biopsji gruczołu krokowego kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok