Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku uruchomią telefon zaufania dla uczniów

Władze Białegostoku uruchomią telefon zaufania dla uczniów

17.05.2021, 11:52, akt. 11:59

Od 24 maja będzie działał telefon zaufania, a także specjalny czat dla uczniów białostockich szkół - poinformowano w poniedziałek (17.05) na konferencji prasowej. Miasto chce w ten sposób wesprzeć dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej.

Źródło: www.bialystok.pl
Źródło: www.bialystok.pl

Władze Białegostoku uruchomią telefon zaufania dla uczniów - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Dzwoń, nie jesteś sam"

Władze miasta przedstawiły w poniedziałek na konferencji prasowej działania wspierające dzieci i młodzież w powrocie do szkół. Jednym z nich jest telefon zaufania "Dzwoń, nie jesteś sam" i czat, który ma zacząć działać od poniedziałku 24 maja.

Od 15 miesięcy mamy zupełnie inną sytuację, pandemia, a później nauczanie zdalne, czyli godziny dziennie, a miesięcznie setki godzin przed komputerem. Dotyczy to oczywiście dzieci i nauczycieli, ale dzieci w trakcie dojrzewania są bardzo wrażliwe, są również spragnione kontaktu ze swoimi rówieśnikami, bo w grupie wspierają się, rozwijają się, a tutaj zostały one przez tyle długich miesięcy tego pozbawione

– powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dlatego – jak mówił – miasto wychodzi z inicjatywą pomocy dla uczniów. Chce też – jak dodał – przeprowadzić diagnozę, jakie skutki wywołała pandemia, przede wszystkim w psychice dzieci.

"Myślę, że to dobra pora, dobry czas, żeby z jednej strony zastanowić się, co robić, z drugiej przedstawić już pewne gotowe narzędzia" – dodał Tadeusz Truskolaski.

Z inicjatywą zorganizowania wsparcia dla uczniów wyszła wiceprzewodnicząca rady Miasta Katarzyna Kisielewska-Martyniuk, która jest nauczycielką. Mówiła, że po pierwszym lockdownie i zamknięciu wtedy szkół dzieci z uśmiechem reagowały na powrót do nauki stacjonarnej, teraz – reagują słowem "nie", bo – jak powiedziała – dzieci się boją i nie wiedzą, co je czeka po powrocie.

Katarzyna Kisielewska-Martyniuk powiedziała, że są nauczyciele, którzy po powrocie do nauki stacjonarnej stawiają na odtworzenie więzi, ale są też tacy, którzy pierwsze, co chcą zrobić, to klasówki.

"To my jesteśmy osobami dorosłymi i to my musimy pomóc dzieciom" – mówiła. Stąd też pomysł – jak dodała – by utworzyć telefon zaufania.


Licealista Karol Jamróz: powrót jest ciężkim doświadczeniem

Obecny na konferencji licealista Karol Jamróz mówił, że powrót do szkół nie powinien kojarzyć się ze stresem, niepewnością, zapowiedzią sprawdzianów, ale właśnie z odtworzeniem relacji i uzupełnieniem braków, które powstały przez nauczanie zdalne.

Zostaliśmy wyrwani z rzeczywistości, myśleliśmy, że to będzie kwestia tygodnia, dwóch, trzech, maksymalnie miesiąca, nie wiedzieliśmy, kiedy wrócimy, jak wrócimy, żyliśmy w całkowitej niepewności i teraz ten powrót znowu jest ciężkim doświadczeniem dla wielu osób

– mówił.

Dodał, że młodym ludziom potrzeba "zwyczajnego, normalnego podejścia", wsparcia psychologicznego i pomocy w tym powrocie, żeby – jak podkreślił – "był jak najmniej brutalny dla nas, jak najprzyjemniejszy". "To powinien być czas, że się cieszymy, że wracamy do swoich znajomych" – mówił.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej

17.05.2021, 07:38

Boją się przede wszystkim masowego odpytywania i sprawdzianów. Po wielomiesięcznej izolacji uczniowie starszych klas podstawówek i szkół średnich wracają do szkół - na razie będą się uczyć w systemie hybrydowym, za dwa tygodnie - już wszyscy stacjonarnie.


To ma być łagodny powrót uczniów starszych klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych

14.05.2021, 14:58

Bez klasówek i kartkówek, bez sprawdzania zeszytów z okresu nauki zdalnej, a praca domowa tylko dla chętnych - m.in. takie informacje przekazali niektórzy dyrektorzy białostockich szkół uczniom przed powrotem do nauki hybrydowej i stacjonarnej.


Dariusz Piontkowski

14.05.2021, 08:01

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok