Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie mogą ubiegać się o dotacje na wymianę pieców

Białostoczanie mogą ubiegać się o dotacje na wymianę pieców

17.05.2021, 14:58, akt. 15:50

Blisko 350 tys. zł przeznaczyło miasto Białystok na dotacje dla mieszkańców do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Wnioski można składać do 16 lipca - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Program ograniczenia tzw. niskiej emisji jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Jedno gospodarstwo domowe może dostać do 45 proc. wartości nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Wnioski można składać do urzędu miejskiego.

- Problem smogu dotyczy nas wszystkich. Jest to jeden z większych problemów dotykających duże miasta - podkreślił Adam Musiuk. Ocenił, że miasto Białystok jest "stosunkowo czystym miastem", jeśli chodzi o jakość powietrza, ale problem smogu jest widoczny zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie są dni, gdy są przekroczone normy określające zanieczyszczenie powietrza.

Zastępca prezydenta poinformował, że z przeprowadzonej przez miasto inwentaryzacji wynika, iż w Białymstoku jest jeszcze nieco ponad 5 tys. tzw. kopciuchów emitujących zanieczyszczenia, dlatego zachęcał mieszkańców do sięgania po dotacje na wymianę starych pieców. Dodał, że departament ochrony środowiska w urzędzie miejskim oferuje mieszkańcom wszelką pomoc przy wypełnianiu wniosków.

Do 5 tys. zł może dostać mieszkaniec za wymianę starego pieca np. na piec gazowy czy olejowy, pompę ciepła czy podłączenie do miejskiej sieci. Nie są planowane żadne inne kryteria.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu

7.04.2021, 14:03

Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.


W Podlaskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa - przekonują działacze Polskiego Alarmu Smogowego

7.03.2021, 14:29

Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.


Białostoccy radni PiS apelują do władz miasta o walkę ze smogiem

18.01.2021, 17:51

O zdecydowane działania w walce ze smogiem apelują do władz Białegostoku miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok