Radio Białystok | Wiadomości | Na przełomie maja i czerwca już po raz 35. w Białymstoku odbędą się Dni Sztuki Współczesnej

Na przełomie maja i czerwca już po raz 35. w Białymstoku odbędą się Dni Sztuki Współczesnej

18.05.2021, 20:08, akt. 20:23

Pokazy spektakli poruszających problem przemocy a także dyskusja o tym, czy po ujawnieniu przemocy w teatrze czeka nas rewolucja - to główne wydarzenia 35. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 28 maja - 2 czerwca.

Konferencja zapowiadająca 35. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, fot. Olga Gordiejew
Konferencja zapowiadająca 35. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, fot. Olga Gordiejew

Organizatorem Dni Sztuki Współczesnej (DSW) jest Białostocki Ośrodek Kultury, to jedna z najstarszych kulturalnych imprez w mieście.


W ubiegłym roku impreza nie odbyła się ze względu na pandemię

W ubiegłym roku ze względu na pandemię impreza się nie odbyła. W tym - jak zaznaczyła we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska - do ostatniej chwili trwały ustalenia, co i w jakiej formie może się odbyć. Dodała, że tegoroczne DSW to w sumie 11 wydarzeń: spektakle, filmy, dyskusja oraz wystawa.


Ostatni rok dotknął świat sztuki z kilku powodów. Po pierwszy znany nam wszystkim - pandemia, ale drugim ważnym wydarzeniem, które mocno odbiło się na świecie sztuki, głównie mówię tutaj o teatrze, ale też edukacji, czyli o szkołach artystycznych, to jest taka swoista fala "me too", która przetoczyła się przez szkoły teatralne, przez wiele legendarnych, znanych teatrów i to są takie tematy, o których nie moglibyśmy nie mówić na Dniach Sztuki Współczesne" - powiedziała koordynatorka Katarzyna Kruszewska z BOK.


Katarzyna Kruszewska mówiła, że tegoroczna edycja DSW opiera się głównie na spektaklach. 


Większość spektakli, a jest ich siedem, będą dotykały tej tematyki teatralnego "me too", czyli tego tematu, który przetoczył się przez media, przez social media w całym kraju i szerokim echem się odbił - powiedziała koordynatorka DSW. 


Koordynatorka dodała, że artyści są często "zwierciadłem różnych problemów społecznych", a teraz potrafią też mówić o własnym środowisku.


Prezentowane spektakle będą dotyczyły tematu przemocy

Jednym z takich spektakli będzie "No sex no solo" Teatru Komuna Warszawa w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Kruszewska mówiła, że dotyczy to historii Jana Fabre'a, belgijskiej legendy teatralnej, o której było głośno swego czasu. 


To takie polskie Gardzienice - mobbing, wieloletnia przemoc, która była stosowana w teatrze prowadzonym przez Fabre, wylała się na połowę Europy - dodała koordynatorka.


Inną propozycją dotyczącą także tematu przemocy będzie spektakl "Kowboje" Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, który reżyseruje Anna Smolar. Katarzyna Kruszewska powiedziała, że rzecz dotyczy "przemocowości systemu edukacji", a historia dzieje się w pokoju nauczycielskim.

O przemocy, ale też poszukiwaniu własnej tożsamości będzie opowiadał spektakl "Koniec z Eddym" Teatru Studio, który także reżyseruje Smolar. Spektakl oparty jest na książce Edouarda Louisa o tym samym tytule. To historia młodego geja, który wyjeżdża z małej miejscowości, gdzie doświadcza przemocy i próbuje się odciąć od przeszłości.

Tematowi tyranii, osądów, systemu kar i nagród będzie poświęcony spektakl muzyczny "Apetyt w dzień egzekucji" feministycznej grupy Teraz Poliż w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Spektakl oparty o twórczość poetki Anny Świrszczyńskiej.


Ważnym wydarzeniem będzie dyskusja pod hasłem "Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?"

Ważnym wydarzeniem będzie też dyskusja, która zawsze towarzyszy DSW. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?". 


Zdanie jest zakończone znakiem zapytania, bo właśnie zadajemy pytanie: czy czeka nas rewolucja w świcie sztuki, ale być może w ogóle w życiu społecznym i czy ten ruch "me too" rozleje się dalej? - zastanawiała się Katarzyna Kruszewska.


W dyskusji wezmą udział reżyserka Anna Smolar i Monika Jarosińska, która - jak mówiła koordynatorka DSW - jest absolwentką bytomskiej szkoły teatralnej i jako pierwsza ujawniła przemoc w tej szkole. Dyskusję poprowadzi dziennikarz i krytyk teatralny Witold Mrozek.

Obok głównego tematu DSW nie zabraknie też upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. W plenerze zostanie pokazany polsko-rosyjska produkcja z 1979 roku "Test pilota Pirxa", a także spektakl Teatru Ochota "Solaris. Wspomnienie przyszłości" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Afera z atakami na Galerię Arsenał

16.05.2021, 09:13

Zacznijmy od tematu reakcji na sztukę, która bywa złośliwością. Galerię Arsenał dobrze znają nasi słuchacze, to uznana i doceniana przez krytyków w Polsce instytucja sztuki współczesnej, która pokazuje wystawy najciekawszych artystów. Od jakiegoś czasu atakowana jest przez jednego człowieka, który w internecie publikuje różne filmiki.


Czy można zakochać się w dziełach sztuki współczesnej?

25.04.2021, 11:27

Chodna analiza czy emocje?


Święto Sztuki Współczesnej, czyli Art Weekend w Białymstoku

11.10.2020, 08:42

Mimo pandemicznych ograniczeń trwa Święto Sztuki Współczesnej, czyli Art Weekend w Białymstoku - nowe wydarzenie organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury.


Pandemia spowodowała odwołanie wielu festiwali muzycznych, literackich i teatralnych. Co z finansowaniem?

26.04.2020, 10:21

Dotyczy to m.in. Dni Sztuki Współczesnej, HALFWAY, Juwenaliów, czy Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich "LALKA NIE LALKA".


34. edycja Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

26.05.2019, 09:20

Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. W sobotę (25.05) w roli głównej muzyka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczy


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok