Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka będzie współpracować z NASK przy Elektronicznym Zarządzaniu Dokumentacją

Politechnika Białostocka będzie współpracować z NASK przy Elektronicznym Zarządzaniu Dokumentacją

25.05.2021, 14:03, akt. 14:10

Politechnika Białostocka rozpoczyna projekt naukowy we współpracy z NASK przy systemie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją - poinformowano w poniedziałek (24.05) na konferencji prasowej. Uczelnia ma pomóc we wdrażaniu rozwiązań usprawniających ten system, a naukowcy korzystać z systemu do swoich badań.

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej
Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej

System Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD) to system opracowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Obecnie nad nowym projektem EZD RP dla administracji publicznej pracuje NASK - Państwowy Instytut Badawczy w partnerstwie z podlaskim urzędem.

W poniedziałek władze NASK i Politechniki Białostockiej(PB) podpisały umowę o współpracy i badań naukowych w projekcie EZD RP.

Rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk mówiła, że projekt EZD jest ważny, bo dotyczy tworzenia i obiegu dokumentów, zarządzania dokumentacją i aktami prawnymi, a przede wszystkim przepływu informacji. "Politechnika Białostocka stara się, aby działalność naukowa odpowiadała na potrzeby społeczne i myślę, że ten projekt jest tego dowodem" - podkreśliła Kosior-Kazberuk.

Dyrektor NASK Wojciech Pawlak powiedział, że NASK bierze aktywny udział w transformacji cyfrowej nie tylko państwa, ale i społeczeństwa. "Nie można tego robić bez partnerstwa, w szczególności bez partnerstwa z ośrodkami naukowymi" - mówił i dodał, że NASK też jest instytutem naukowym. "Każda taka współpraca jest dla nad bardzo ważna, zwłaszcza w sytuacji, gdy rozwijamy tak ważny projekt jak EZD RP" - podkreślił.

Wojciech Pawlak dodał, że dzięki umowie z Politechniką Białostocką NASK "poczuje siłę, zaplecze ważnego ośrodka akademickiego" w rozwoju projektu EZD, ale też uczelnia pomoże w budowaniu kompetencji cyfrowych.

Budując tak potężne narzędzie, jakim jest EZD RP, odkrywamy pewne obszary, w których ewidentnie potrzebujemy algorytmów, automatów, które może nie tyle zastąpią człowieka w jego codziennej pracy, ale przynajmniej wesprą go w podejmowaniu pewnych decyzji

- wskazał dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku Mariusz Madejczyk, którego zespół odpowiada za rozwój tego systemu.

Mariusz Madejczyk dodał, że EZD ma potężne możliwości, jeśli chodzi o dane, które są gromadzone, ale system ma też duże potrzeby jak rozwiązani, które będą wspomagały pracę urzędników. "Mówimy tu o skali kilkuset tysięcy urzędników, którzy na co dzień wykonują często te same czynności, w związku w tym ta współpraca polegać ma na tym, aby wypracować takie algorytmy, znaleźć takie automaty, takie roboty, które będą tę pracę urzędników wspierały, ułatwiały, optymalizowały" - wyjaśnił.


Nad projektem NASK będzie pracował wydział informatyki PB

Od strony uczelni nad projektem NASK będzie pracował wydział informatyki PB i działający w nim Instytut Informatyki Technicznej i Telekomunikacji. Jak mówiła dyrektor tego instytutu dr hab. Agnieszka Malinowska, projekt EZD "generuje bardzo interesujące problemy z zakresu sztucznej inteligencji, biometrii czy też przetwarzania języka naturalnego". Dodała, że pracownicy PB będą mogli prowadzić badania naukowe na rzeczywistych, dużych zasobach danych, będą mieli też możliwość zmierzyć się z problemami, których rozwiązania będą mogły być użyte w nowoczesnych narzędziach używanych w administracji publicznej.

Agnieszka Malinowska powiedziała, że na bazie tego systemu została stworzona lista tematów rozpraw doktorskich, które wpisują się w ten projekt NASK, a będą mogli je realizować doktoranci Szkoły Doktorskiej PB.

Prace na projektem EZD RP w administracji publicznej trwają od końca 2017 roku. Realizuje go NASK w partnerstwie z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. Z ostatnich danych zamieszczonych na stronie internetowej EZD wynika, że do 1 kwietnia system miał 600 partnerów. To m.in. urzędy wojewódzkie, samorządy różnego szczebla, instytucje centralne jak Kancelaria Senatu czy Prezydenta RP, ministerstwa np. finansów, edukacji czy rolnictwa, a też takie instytucje jak np. Naczelne Archiwum Państwowe, a także uczelnie. W sumie system ma ponad 115 tys. użytkowników.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka zachęci uczniów do nauki matematyki. Przygotowała specjalny program

10.05.2021, 12:24

Chcą zachęcić najmłodszych do przełamywania strachu przed matematyką. Pracownicy Politechniki Białostockiej przygotowali program "Niezwykły świat matematyki".


W jaki sposób ochronić się przed cyberprzestępcami? Dzień Bezpiecznego Internetu

9.02.2021, 07:27

Jeden nieprzemyślany ruch myszką, bądź palcem i możemy stracić nasze oszczędności, czy prywatność. Ostrzegają nas przed tym eksperci w Dniu Bezpiecznego Internetu.


Politechnika Białostocka i NASK uruchamiają nowe studia podyplomowe - cyberbezpieczeństwo

24.07.2019, 10:57

Zagadnieniom związanym z ochroną przed zagrożeniami komputerowymi będą poświęcone nowe studia podyplomowe - cyberbezpieczeństwo, które od października ruszą na Politechnice Białostockiej. To wspólna inicjatywa uczelni i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok