Radio Białystok | Wiadomości | Wody Polskie: nie będzie żadnych prac na rzece Leśna Prawa w Puszczy Białowieskiej

Wody Polskie: nie będzie żadnych prac na rzece Leśna Prawa w Puszczy Białowieskiej

27.05.2021, 20:25, akt. 20:38

To inwestycja szkodliwa dla środowiska - tak niektórzy przyrodnicy komentują plany Wód Polskich. Instytucja chce udrożnić koryto rzeki Leśna Prawa, która płynie przez Puszczę Białowieską.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Spór o udrożnienie koryta rzeki Leśna Prawa - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Urzędnicy tłumaczą, że ma to związek z zalewaniem osiedla Podlasie w Hajnówce i proszą burmistrza o interwencję. Przyrodnicy zwracają jednak uwagę, że rzeka płynie przez tereny chronione, a według opracowań prace mają obejmować cały jej odcinek. Przedstawiciele Wód Polskich z oddziału w Lublinie zaznaczają jednak, że ogłoszony przetarg dotyczy tylko miejskiej części rzeki w Hajnówce.

Zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Lublinie Dawid Kostecki tłumaczył na konferencji prasowej w Hajnówce, że opracowywana koncepcja programowo-przestrzenna dotycząca tej rzeki jest potrzebna, aby rozwiązać problemy z odpływem wód w tym mieście, a nie ingerować w Puszczę Białowieską. "Fake newsami" nazwał opublikowane w ostatnich dniach w mediach społecznościowych informacje o tym, że prace mają dotyczyć całej rzeki w puszczy.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk napisał na Facebooku po analizie dokumentów, że Wody Polskie chcą udrożnić kilkanaście kilometrów koryta rzeki na obszarze chronionym na terenie Puszczy Białowieskiej. - Takie udrażnianie to nie tylko zniszczenie całej naturalnej retencji, ale to katastrofa ekologiczna w tak unikatowo cennym przyrodniczo obszarze - dodał.

Dawid Kostecki tłumaczył, że w tytule badania, które zlecono, jest mowa o zlewni hydrologicznej całej rzeki Leśna Prawa, bo nie można szukać wariantów na udrożnienie rzeki w mieście bez szerokiej analizy. - Żadne prace utrzymaniowe, koparki, nic takiego nie będzie miało miejsca w korycie rzeki Leśna Prawa na terenie Puszczy Białowieskiej - powiedział Kostecki.

Mówił, że lokalne podtopienia miały miejsce w Hajnówce wielokrotnie. Prace prowadzone przez Wody Polskie w celu poprawienia odpływu wód nie przynoszą spodziewanego efektu.


- Mieszkańcy widzieli, że rzeczywiście te podtopienia mają miejsce i że pomimo tych działań konserwacyjnych, pomimo prac utrzymaniowych, nie spełnia to swojej roli, a wynikało to  przede wszystkim z tego, że na odcinku Puszczy Białowieskiej, na odcinku, gdzie jest obszar UNESCO, tam nie możemy dokonywać żadnej ingerencji i mamy tego pełną świadomość - mówił Dawid Kostecki.


Wicestarosta hajnowski Joanna Kojło mówiła, że burmistrz Hajnówki w 2020 r. napisał do Wód Polskich, że od wielu lat jest problem z wodami rzeki w mieście z powodu jej stanu na terenie puszczy, na obszarze chronionym, gdzie "tamowany jest odpływ wód" i nie można tam prowadzić żadnych prac. Dlatego prosił o działania w mieście. - Nam zależy tylko i wyłącznie na oczyszczeniu tego koryta na terenie Hajnówki - podkreśliła.

Dyrektor IBS PAN napisał w czwartek (27.05), że samo opracowanie koncepcji udrażniania naturalnej rzeki Leśnej Prawej budzi "ogromne zaniepokojenie", a wszystkie działania związane z Puszczą Białowieską powinny być prowadzone transparentnie. W jego ocenie zakres prac podawany przez Wody nie zgadza się z dokumentacją przetargową. - Udrożnianie koryta naturalnej rzeki na tak unikatowym obszarze nie tylko nie powinno być wykonywane, ale nawet planowane - podsumował Rafał Kowalczyk.

Wody Polskie mają przedstawić koncepcję programowo-przestrzenną dotyczącą rzeki Leśna Prawa do listopada.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osada Dziedzinka, w której mieszkali Simona Kossak i Lech Wilczek trafiła do rejestru zabytków

18.05.2021, 19:48

To miejsce, w którym przez kilkadziesiąt lat mieszkali prof. Simona Kossak i Lech Wilczek. Leśniczówka i stodoła ze spichlerzem w Białowieży, tzw. osada Dziedzinka trafiła do rejestru zabytków.


Są chętni do wydzierżawienia gruntów na potrzeby białowieskich żubrów

19.04.2021, 15:00

Ponad 50 osób złożyło oferty wydzierżawienia ich gruntów na potrzeby żubrów żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej. Jeśli ich wnioski zostaną zweryfikowane pozytywnie, rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że zbiorą i pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok