Radio Białystok | Wiadomości | Orlen Wyścig Narodów - triumf Holendra van den Berga [zdjęcia]

Orlen Wyścig Narodów - triumf Holendra van den Berga [zdjęcia]

30.05.2021, 13:09, akt. 17:23

Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku kolarski Orlen Wyścig Narodów. Był bezsprzecznie najlepszym zawodnikiem imprezy, triumfując na obu etapach. Polacy zajęli dalsze lokaty.

Orlen Wyścig Narodów w Białymstoku, etap II, 30.05.2021, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Holendrzy zdominowali Orlen Wyścig Narodów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.

W sobotę (29.05) van den Berg najszybciej finiszował z peletonu, a w niedzielę (30.05) - z niewielkiej ucieczki, w której początkowo jechał Kamil Symacha z reprezentacji Polski, ale opadł z sił.

Kamil jest młodym zawodnikiem. Był to jego pierwszy start w tej kategorii wiekowej (do lat 23) i w ogóle w tym sezonie. Zabrakło mu doświadczenia, bo gdy dołączyli do ucieczki następni kolarze, to nie potrafił zaoszczędzić sił. I sił mu zabrakło, by dojechać w czołówce do mety - powiedział TVP Sport trener reprezentacji młodzieżowej, w przeszłości świetny kolarz Tomasz Brożyna.

ORLEN Wyścig Narodów etap I - zdjęcia

W klasyfikacji generalnej van den Berg wyprzedził o 8 sekund drugiego na obu odcinkach Niemca Alexandra Heiduka oraz o 16 sekund Czecha Pavla Bittnera. Najlepszy z Polaków - Mateusz Kostański z drużyny Tarnovia Tarnowo Podgórne - zajął 21. miejsce, a 24. był lider reprezentacji biało-czerwonych Filip Maciejuk - obaj ze stratą 56 sekund do zwycięzcy.

- Mam pretensję do siebie, że przespałem tę akcję. Na wietrznym etapie trudno było doścignąć ucieczkę - skomentował Filip Maciejuk.

W Białymstoku startowały 22 narodowe reprezentacje zawodników do lat 23 oraz dodatkowo trzy polskie ekipy. Orlen Wyścig Narodów jest jedną z trzech największych imprez w tej kategorii wiekowej, obok Tour de l'Avenir we Francji oraz Wyścigu Pokoju w Czechach.

W niedzielę do rywalizacji włączyli się także amatorzy, którzy ścigali się na 82-kilometrowej trasie ORLEN Lang Team Race.

źródło: PAP | red: mag, zmj

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Korki na białostockich ulicach - zamknięty jest fragment Alei Piłsudskiego

28.05.2021, 16:28

Są bardzo duże problemy w poruszaniu się w centrum Białegostoku. Z powodu przygotowań do weekendowej rywalizacji kolarzy zamknięty jest fragment Alei Piłsudskiego. Korki tworzą się na wielu ulicach.

ORLEN Wyścig Narodów - weekend w Białymstoku i regionie pod znakiem kolarstwa [zdjęcia]

29.05.2021, 23:37

Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku pierwszy etap i został liderem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów.