Radio Białystok | Wiadomości | Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla zarządu województwa na resztę kadencji

Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla zarządu województwa na resztę kadencji

17.06.2021, 13:19, akt. 13:26

Nowa perspektywa finansowa UE, starania aby region zdobył jak najwięcej środków, to jedno z głównych zadań i wyzwań zarządu województwa podlaskiego na resztę kadencji - ocenił w czwartek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Podsumowanie pracy zarządu województwa na półmetku kadencji - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marszałek i dwaj wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło podsumowali na konferencji prasowej pracę zarządu podczas połowy kadencji. Obecna kadencja samorządu trwa pięć lat.

"De facto nowa perspektywa unijna, to jest, myślę jedno z podstawowych wyzwań. Tutaj mówimy oczywiście zarówno o programach regionalnych jak i krajowych. Trochę już wiemy" - powiedział marszałek Kosicki.

Podał, że trwają negocjacje z rządem na temat nowego regionalnego programu operacyjnego dla województwa podlaskiego (główny program w dyspozycji samorządu województwa, z którego województwo otrzymuje środki UE-PAP) oraz nad kontraktem programowym regionu z rządem, dlatego szczegółów jeszcze nie poda. Podał też, że Podlaskie może liczyć na więcej środków z UE z nowego programu dla Polski Wschodniej (o ok. 100 mln zł więcej), mimo że będzie z niego korzystać sześć, a nie jak dotąd pięć regionów.


Region przygotowuje się też do Krajowego Programu Odbudowy


"Tutaj negocjujemy z rządem, żebyśmy jako regiony, w tym momencie jako województwo podlaskie też, wdrażało pewne działania u nas w województwie. Już jesteśmy na takim etapie negocjacji, gdzie uwzględniliśmy, że w zakresie przedsiębiorców, czy w zakresie choćby budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, tak bardzo potrzebnej w naszym województwie, te dwa obszary będziemy wdrażali, najprawdopodobniej wszystko na to wskazuje, że będziemy wdrażali te środki tutaj u nas w województwie z KPO" - powiedział marszałek Kosicki.

"Chcemy, żeby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego województwa i to jest ten podstawowy cel" - dodał marszałek. Dodał, że drugi istotny cel to kontynuacja tych działań, które już są prowadzone i realizowane, inicjowanie nowych przedsięwzięć, np. ogłoszone już przygotowania do budowy w Okopach koło Suchowoli Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

"Chcemy, żeby województwo się rozwijało, poprzez te działania czysto inwestycyjne, ale też, żeby te inwestycje pracowały na naszych mieszkańców, żeby mieszkańcom naprawdę żyło się jeszcze lepiej w naszym województwie. To jest piękne województwo, mamy czym się szczycić, będziemy pokazywali też to województwo, ale będziemy też realizowali nasz rozwój zgodnie z naszą strategią +Ambitne Podlaskie+" - zaznaczył Kosicki. Dodał, że dobre projekty będą wspierane ponad podziałami.


Podsumowanie 2 i pół roku pracy zarządu


Podsumowując dwa i pół roku pracy zarządu województwa, marszałek wskazał, że połowa tego czasu przypadła na pandemię koronawirusa. Ocenił, że - z punktu widzenia zarządu województwa - region przeszedł przez pandemię "dobrze, bez większych perturbacji", choć były trudne momenty.

Artur Kosicki przypomniał, że aby pomóc firmom i szpitalom w regionie były na pomoc im przeznaczone pieniądze (z UE) z dwóch pakietów: Podlaskiego pakietu Gospodarczego i Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego.

Z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego do 11 tys. firm trafiło 218 mln zł w formie dotacji na kapitał obrotowy, preferencyjnych pożyczek, bonu antywirusowego, dofinansowania wynagrodzeń. Udało się uratować ok. 18,6 tys. miejsc pracy. Marszałek mówił, że ratowanie, utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy było priorytetem.

W ramach Podlaskiego pakietu Zdrowotnego do 14 jednostek szpitali w regionie na walkę z koronawirusem (doposażenie, aparaturę, środki ochrony osobistej, remonty) przekazano 62 mln zł.

Marszałek powiedział, że mimo pandemii nie były ograniczane różne inne wydatki w różnych dziedzinach, były ona nawet zwiększane, np. powołany Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, bo zarząd traktował te wydatki jako pomoc, np. dla samorządów czy organizacji pozarządowych.

Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zaprezentowano wizualizację architektoniczną muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

11.06.2021, 16:15

Prosta, ascetyczna forma przypominająca przydrożną kapliczkę, kruszywa miejscowych materiałów jako budulec - takie są założenia projektowe Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w jego rodzinnej wsi Okopy.


Cel to wprowadzenie nowego modelu opieki domowej nad chorymi mieszkańcami wsi - inauguracja projektu

10.06.2021, 19:39

Ma to pomóc w lepszej opiece nad starszymi, schorowanymi mieszkańcami wsi. W Białymstoku zainaugurowano specjalny projekt, który w przyszłości może pomóc wielu nieuleczalnie chorym osobom nie tylko w Polsce, ale też w Europie.


Marszałek podziękował żołnierzom za pomoc w walce z pandemią

19.05.2021, 16:54

Ponad 300 żołnierzy z czterech podlaskich jednostek otrzymało paczki za pomoc w walce z pandemią. Mundurowym wręczył je marszałek Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok