Radio Białystok | Wiadomości | Koło Budziska funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 480 tys. paczek papierosów - były w ciężarówce zamiast ładunku brykietu

Koło Budziska funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 480 tys. paczek papierosów - były w ciężarówce zamiast ładunku brykietu

25.06.2021, 07:27, akt. 07:36

Przemyt 480 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 7 mln zł udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. Koło Budziska zatrzymali do kontroli drogowej ciężarówkę, w której miał być ładunek brykietu. Ukraiński kierowca został aresztowany.

Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

32-letni obywatel Ukrainy jechał z ładunkiem do Francji

Zgodnie z dokumentami przewozowymi, 32-letni obywatel Ukrainy jechał z deklarowanym ładunkiem do Francji. Jak poinformował w piątek (25.06) st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS, po prześwietleniu urządzeniem rtg i szczegółowej kontroli okazało się, że w ciężarówce na łotewskich numerach rejestracyjnych w ogóle nie było brykietu, a zamiast niego przewożone są nielegalne papierosy.

W sumie zabezpieczono 480 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 7 mln zł. "Gdyby trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby 11 mln zł" - dodał Maciej Czarnecki.


Kierowcy grozi do 10 lat więzienia

Wobec kierowcy wszczęte zostało śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Po postawieniu zarzutów, na wniosek śledczych sąd aresztował podejrzanego. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Przemyt w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu, zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych. W wykryciu takich prób zarówno na drogach jak i przejściach granicznych (na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą UE) - oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb - pomagają urządzenia rtg do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

W lutym na granicy z Białorusią w Podlaskiem, KAS i Straż Graniczna zabezpieczyły we wspólnej akcji - w dwóch ciężarówkach wjeżdżających razem do kraju przez przejście w Kuźnicy - łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów. Deklarowanym ładunkiem miały być deski. Wartość tej kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł. Gdyby ten towar trafił do nielegalnej sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł. To największy jako dotąd przemyt papierosów do Polski w ciężarówkach.

Jeszcze większą kontrabandę służby wykryły w maju na kolejowym terminalu przeładunkowym w gminie Terespol (Lubelskie), gdzie SG i KAS zatrzymały trzy kontenery, w których z Białorusi wjechało do Polski blisko 2,5 mln paczek nielegalnych papierosów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Udaremniony przemyt nielegalnych papierosów przy użyciu drona

22.06.2021, 12:34

Dwa tysiące paczek papierosów przerzuconych do Polski dronem przechwycili podlascy strażnicy graniczni koło Kuźnicy.


Białostocka KAS zlikwidowała "dziuple" z papierosami z przemytu

1.06.2021, 09:16

Białostocka KAS zlikwidowała trzy tzw. dziuple z papierosami z przemytu. Łącznie funkcjonariusze celno-skarbowi zabezpieczyli ponad 2,8 tys. paczek o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 42 tys. zł. Trzem osobom grożą wysokie grzywny.


Podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali siedmioro nielegalnych migrantów, w tym 6-letnie dziecko

31.05.2021, 18:27

Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymał siedmioro nielegalnych imigrantów i trzech kurierów, którzy pomogli im dostać się do Polski z Litwy. Imigranci zostali przekazani stronie litewskiej w ramach procedury readmisji; podejrzani o ich przerzut odpowiedzą karnie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.


Białostocki sąd podwyższył karę Rosjaninowi, który przemycał ogromne ilości haszyszu

26.05.2021, 16:32

Do 10 lat więzienia podwyższył w środę (26.05) Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę dla Rosjanina za przemyt 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii na Wschód. To o trzy lata więcej, niż orzekł sąd pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok