Radio Białystok | Wiadomości | Przyrzekali bronić niepodległości Polski i jej granic. Ponad 100 osób złożyło w Tykocinie przysięgę wojskową [zdjęcia]

Przyrzekali bronić niepodległości Polski i jej granic. Ponad 100 osób złożyło w Tykocinie przysięgę wojskową [zdjęcia]

9.07.2021, 19:40, akt. 10.07.2021, 08:20

Blisko 70 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 41 absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych złożyło w piątek po południu (9.07) przysięgę podczas uroczystości w Tykocinie, w której wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Przysięga żołnierzy 1. PBOT w Tykocinie, fot. Joanna Szubzda
Przysięga żołnierzy 1. PBOT w Tykocinie, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Przyrzekali m.in. bronić niepodległości Polski i jej granic. Ponad 100 osób złożyło w Tykocinie przysięgę wojskową - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Była to pierwsza od kilkunastu miesięcy przysięga, którą zorganizowano w terenie, poza koszarami - podała w zapowiedzi przysięgi 1. PBOT. Przysięgę - po zakończonym szkoleniu podstawowym - złożyło 68 ochotników oraz absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.


Chciałem przede wszystkim podziękować za waszą decyzję przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Polska potrzebuje sił zbrojnych i Polska nieprzypadkowo w 2017 r. zdecydowała o powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych, powołaniu WOT - podkreślił w krótkim wystąpieniu Gliński.


Wicepremier przypomniał, że celem tych wojsk jest służba najbliższemu ich otoczeniu, społeczności lokalnej. 


Ale nie tylko, służycie wszystkim. Bardzo dziękujemy także za zaangażowanie WOT-u w obronę przed pandemią. To było zauważone, ale nie tylko to. Jesteście wszędzie tam, gdzie ojczyzna was potrzebuje, a taka jest rola i funkcja wojska - dodał Gliński.


Szef MON Mariusz Błaszczak napisał do żołnierzy 1. PBOT w odczytanym liście, że przysięga to moment, kiedy stają się pełnoprawnymi żołnierzami WOT. 


Terytorialsi służą swojemu społeczeństwu. Pokazują swoje motto: zawsze gotowi, zawsze blisko. To nie puste słowa, ale idą za nimi realne i potrzebne działania. Nie mam wątpliwości, że wy również doskonale wywiążecie się z zobowiązań złożonej przysięgi wojskowej - podkreślił szef MON w liście, który odczytał dowódca 1 PBOT płk Sławomir Kocanowski.


Minister dodał, że służba w WOT to obok odpowiedzialności i zobowiązań możliwość rozwoju i realizacji pasji przez żołnierzy, dalsze szkolenie, zdobywanie umiejętności.

"My cywile potrzebujemy czuć się bezpiecznie, potrzebujemy aby polskie państwo było bezpieczne, miało bezpieczne granice. Ale chcemy także czuć, że gdy zajdzie potrzeba tu, wewnątrz, aby te formacje mundurowe były także gotowe do niesienia pomocy. Wy w ostatnich miesiącach to pokazaliście" - powiedział również krótko obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski m.in. o zaangażowaniu WOT w walkę z pandemią. Wskazał, że wśród żołnierzy są także nauczyciele.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodał, że rolę i prac terytorialsów widać na co dzień i są w niej skuteczni.

Po przysiędze wicepremier Gliński oglądał także w Tykocinie wyremontowany XVIII-wieczny kościół Trójcy Przenajświętszej oraz XVII-wieczną synagogę, gdzie mieści się oddział Muzeum Podlaskiego. Synagoga, która pełni rolę muzealną, również była wyremontowana z zewnątrz w ostatnich latach.


źródło: PAP | red: sk, zmj, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkadziesiąt osób w Białymstoku oficjalnie wstąpiło w szeregi 1. PBOT

21.05.2021, 18:40

Wśród nowych wojskowych są m.in.: kierowca, przedsiębiorca, listonosze, informatyk i uczniowie.


Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

12.04.2021, 15:30

Ma to ułatwić korzystanie z pomocy terytorialsów m.in. podczas walki z pandemią koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok