Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka ma szanse na kolejne duże dotacje

Politechnika Białostocka ma szanse na kolejne duże dotacje

autor: Adam Janczewski

28.07.2021, 15:57, akt. 16:06

Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju m.in. po to, by ocenić jej potencjał. Tylko w ubiegłym roku z NCBR uczelnia dostała prawie 43 miliony złotych dofinansowania.

fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Dyrektor Centrum Wojciech Kamieniecki wskazuje dziedziny, w których jego instytucja mogłaby współpracować z podlaską uczelnią.


- To potencjał związany z leśnictwem, w którym Politechnika jest mocna. Namawiałem też panią rektor, żeby przeanalizowała rozszerzenie przetwórstwa spożywczego - może o jakiś agrobiznes - wylicza szef NCBR i podkreśla, że ważna jest też współpraca międzynarodowa.


Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk jest przekonana, że uczelnia może współpracować z NCBR-em w wielu obszarach.

- Jesteśmy zaiteresowani różnymi projektami. Chodzi o finansowanie innowacji w zakresie cyfryzacji, automatyzacji, ale też projekty podnoszące kompetencje - tłumaczy prof. Marta Kosior-Kazberuk i dodaje, chodzi o projekty, które mogą przygotować wydziały mechaniczny, elektryczny i architektury.


- Współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma olbrzymie znaczenie w prowadzeniu przez naszych naukowców prac badawczo-rozwojowych przy przełomowych projektach badawczych - podkreśla z kolei prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz.

W ubiegłym roku podlaska uczelnia techniczna dostała dotacje z NCBR m.in. na budowę laboratoriów, innowacyjne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych, a także na wspieranie współpracy uczelni, przedsiębiorstw i władz publicznych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza na projekty badawczo-rozwojowe około miliarda euro rocznie.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka zacieśnia współpracę z firmą SaMasz

21.07.2021, 13:12

Znana w regionie firma SaMasz zacieśnia współpracę z Politechniką Białostocką, by wspólnie zaprojektować i wdrożyć do produkcji zestaw inteligentnych maszyn rolniczych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało na ten cel ponad 11 mln zł.


Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny bolid

19.07.2021, 17:31

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny, już siódmy bolid CMS-07, który weźmie udział w trzech zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student. Bolid powalczy na torach w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.


Uczelnie publiczne w Białymstoku podsumowują pierwszy etap tegorocznego naboru na studia

13.07.2021, 13:56

Prawie pięciu chętnych na jedno miejsce na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i średnio dwie osoby na Politechnice Białostockiej. Białostockie uczelnie publiczne podsumowują pierwszy etap tegorocznego naboru na studia.


Politechnika Białostocka rozpoczyna współpracę z Głównym Urzędem Miar

5.07.2021, 14:34

Będą wspólnie realizować projekty, a także wykorzystywać wiedzę i technologię. Politechnika Białostocka rozpoczyna współpracę z Głównym Urzędem Miar. W poniedziałek (05.07) przedstawiciele tych instytucji podpisali porozumienie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok