Radio Białystok | Wiadomości | Początek przesłuchań świadków w głośnej sprawie śmierci strażaków podczas gaszenia magazynu

Początek przesłuchań świadków w głośnej sprawie śmierci strażaków podczas gaszenia magazynu

autor: Marta Nazarko

29.07.2021, 15:15, akt. 16:47

Były informacje o tym, że w płonącym budynku jest podwieszany sufit, który może się zawalić. Tak wynika z zeznań świadków w procesie dotyczącym śmierci dwóch strażaków podczas gaszenia magazynu w miejscu dawnych zakładów mięsnych PMB w Białymstoku.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Początek przesłuchań świadków w sprawie śmierci strażaków podczas gaszenia magazynu - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na ławie oskarżonych zasiada dowodzący akcją gaśniczą, któremu śledczy zarzucają nieumyślne niedopełnienie obowiązków i nieumyślne narażenie zdrowia i życia strażaków. Według prokuratury nie zebrał w sposób dostateczny informacji dotyczących konstrukcji budynku. Dwaj strażacy weszli na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił.

Mężczyzna, który miał w tym budynku magazyn sztucznych kwiatów, mówił, że informował o niebezpieczeństwie, a w szczególności o podwyższonym dachu.


- Przy przyjeździe każdego nowego auta ze straży pożarnej zmieniali się dowódcy i każdego informowałem, jak to jest umiejscowione. Jak próbowali wejść na parter budynku, to ja - będąc przy drzwiach - ich powstrzymywałem. Bałem się, że ten sufit może im się zawalić na głowę - tłumaczył właściciel firmy.


Jak dodał, nawet nie przyszło mu do głowy, że ktoś na ten sufit może wejść.

Pierwszy dowódca, który pojawił się na miejscu zdarzenia, potwierdził, że wiedział o niebezpieczeństwie i te informacje przekazał dalej, dlatego jego zdaniem powinny dotrzeć do wszystkich. Mówił o tym również we wcześniejszych zeznaniach, które odczytywał sędzia Andrzej Kochanowski.


- Był podawany prąd wody bez wchodzenia do wnętrza hali, bo wszyscy mieli świadomość, z wcześniejszych sugestii właściciela, o możliwości zawalenia się podwieszonego sufitu. Tym bardziej że właściciel wielokrotnie powtarzał o podwieszonym suficie. Nie wiem, czy rota wchodząca do budynku była o tym poinformowana - odczytał zeznania sędzia.


Oskarżonemu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

W działaniach zginęło dwóch strażaków z komendy miejskiej PSP w Białymstoku. Mieli 26 i 29 lat i czteroletni staż w służbie. Ich zadaniem było rozpoznanie sytuacji w płonącym magazynie. Jak wynikało wtedy ze wstępnych ustaleń, na piętrze, przy słabej widoczności i dużym zadymieniu, weszli oni na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił. Śledztwo trwało kilka lat.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się proces dowódcy akcji gaśniczej, w której zginęło dwóch strażaków

30.03.2021, 12:03

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (30.03) proces dowódcy akcji gaśniczej, w której blisko cztery lata temu zginęło dwóch białostockich strażaków.


Pochowano strażaków, którzy zginęli w akcji gaśniczej w Białymstoku

30.05.2017, 06:24

We wtorek (30.05) zostali pochowani dwaj strażacy, którzy 25 maja zginęli w akcji gaszenia pożaru magazynu w Białymstoku. Po uroczystościach, według ceremoniału strażackiego, spoczęli na cmentarzach w Białymstoku i koło podbiałostockiej miejscowości Dzikie.


Weszli na część sufitu, która się pod nimi zawaliła - komendant główny PSP o śmierci białostockich strażaków [wideo]

26.05.2017, 11:58

- Strażacy prawdopodobnie nie widzieli, że znajdują się na części podwieszanego sufitu, którego w takim budynku magazynowym nie powinno być - mówił komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok