Radio Białystok | Wiadomości | Pochowano strażaków, którzy zginęli w akcji gaśniczej w Białymstoku

Pochowano strażaków, którzy zginęli w akcji gaśniczej w Białymstoku

30.05.2017, 06:24, akt. 6.06.2017, 11:16

We wtorek (30.05) zostali pochowani dwaj strażacy, którzy 25 maja zginęli w akcji gaszenia pożaru magazynu w Białymstoku. Po uroczystościach, według ceremoniału strażackiego, spoczęli na cmentarzach w Białymstoku i koło podbiałostockiej miejscowości Dzikie.

Pogrzeb strażaka Przemysława Piotrowskiego, fot. Sylwia Krassowska
Pogrzeb strażaka Przemysława Piotrowskiego, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Rodziny, strażacy z całego kraju, przedstawiciele władz i zwykli białostoczanie pożegnali strażaków, którzy zginęli na służbie - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Tłumy żegnały ogniomistrza Marka Giro - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pożegnanie ogniomistrza Marka Giro - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
W asyście kompanii honorowej pożegnano ogniomistrza Przemysława Piotrowskiego - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Setki osób żegnają strażaka Przemysława Piotrowskiego - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości pogrzebowe ogniomistrza Przemysława Piotrowskiego

Msza św. pogrzebowa za ogniomistrza Przemysława Piotrowskiego odbyła się we wtorek przed południem w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na białostockich Dojlidach. Była koncelebrowana m.in. przez kapelanów straży pożarnej z całego kraju. 

Wzięło w niej udział kilkaset osób: przede wszystkim strażacy i ich poczty sztandarowe z całej Polski, ale też przedstawiciele władz państwowych, z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, samorządowcy i mieszkańcy.

Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł na pobliski cmentarz katolicki przy ul. Suchowolca. Tam miał miejsce pochówek z ceremoniałem strażackim. Na ręce rodziny zmarłego przekazana została flaga państwowa, która przykrywała jego trumnę, jego czapka, a także zdjęcie zmarłego i akt mianowania na wyższy stopień. Zawyły syreny strażackie.

Mariusz Błaszczak: etos służby miał za najwyższą wartość

- Służył innym, etos służby miał za najwyższą wartość - tak o 26-letnim ogniomistrzu Przemysławie Piotrowskim, który w czwartek zginął w akcji gaszenia pożaru w Białymstoku, mówił na pogrzebie strażaka szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Żegnamy człowieka odważnego, człowieka ofiarnego, dzielnego, młodego. Przed nim stało całe życie, zarówno osobiste jak i zawodowe

 - mówił minister Błaszczak w wystąpieniu na zakończenie żałobnego nabożeństwa.

Nawiązując do przysięgi składanej przez strażaków, iż będą ratowali życie, zdrowie ludzkie oraz mienie nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia, Błaszczak mówił, że "ta przysięga kilka dni temu się wypełniła". Był wierny tej przysiędze, służył innym, etos służby miał za najwyższą wartość - mówił o zmarłym szef MSWiA.

Ogniomistrz Marek Giro spoczął na cmentarzu koło miejscowości Dzikie

Drugi strażak - Marek Giro spoczął na cmentarzu rzymskokatolickim koło miejscowości Dzikie. Jego pogrzeb odbył się po południu. Poprzedziła go msza św. w białostockim kościele św. Kazimierza Królewicza.

Mszy pogrzebowej Marka Giro przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Mówił w homilii, że dewiza strażaków to: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". O zmarłym Marku Giro powiedział, że "urodził się w sąsiednim domu" w rodzinnej Bobrówce w Podlaskiem skąd pochodzi metropolita. Ogniomistrz Giro miał żonę, małą córeczkę, był jednym z ośmiorga rodzeństwa.

Abp Głodź: Etos strażaka jest zakorzeniony w Ewangelii

Abp Głodź mówił, że etos strażaka jest "zakorzeniony w Ewangelii" i jest zespołem wartości i zasad takich jak m.in: powołanie, naród, społeczność, charakter, postawa moralna, stały system wartości danego człowieka. Mówił, że etos strażaka wpisuje się w etos Polaka, a Polacy wielokrotnie składali największe ofiary za wartości, a te ofiary to także ofiary z życia dla bezpieczeństwa, czym była naznaczona historia.

"Etos strażaka to nic innego jak hart ducha, poświęcenie, kompetencja, odwaga, stanowczość, służba" - mówił abp Głódź i przypominał, że strażakom społeczeństwo ufa najbardziej, czego daje wyraz w wielu sondażach.

"Bo społeczeństwo może na was liczyć, bo jesteście potrzebni (...) Czujecie na sobie odpowiedzialność za ludzkie życie, płacąc swoim życiem, gdy życie jest zagrożone" - mówił. Dodał, że śmierć Marka Giro należy rozpatrywać w kontekście tego, że "ofiara życia jednego człowieka prowadzi do ocalenia wielu" - mówił Abp Sławoj Leszek Głódź.

W uroczystościach wzięli udział m.in. strażacy z jednostek w regionie, delegacje z poszczególnych województw, poczty sztandarowe i kompania honorowa. Na pogrzeb przyjechał komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, komendanci wojewódzkich PSP i komendanci szkół strażackich, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek woj. podlaskiego Jerzy Leszczyński i przedstawiciele rządu - minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, sekretarz stanu -zastępca szefa kancelarii premiera Paweł Szrot.

Pożar magazynu na terenie dawnych zakładów PMB

W miniony czwartek (25.05), późnym popołudniem doszło w Białymstoku do pożaru budynku magazynowego na terenie dawnych zakładów mięsnych PMB. W środku przechowywano m.in. plastikowe elementy sztucznych kwiatów i opony.

Akcja trwała kilka godzin, wzięło w niej udział ponad stu strażaków. Dwóch funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Białegostoku zginęło na służbie. Mieli 26 i 29 lat, w straży pożarnej pracowali od połowy 2013 r.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku

Śledztwo w sprawie pożaru i wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Formalnie dotyczy nieumyślnego sprowadzenia pożaru budynku, który zagrażał życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, a w którego następstwie śmierć ponieśli dwaj strażacy z Komendy Miejskiej PSP.

Niezależnie działa też komisja powołana w Komendzie Głównej PSP. Według relacji przekazanej dziennikarzom w miniony piątek (26.05) przez komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, na piętrze gaszonego budynku, przy słabej widoczności i dużym zadymieniu, strażacy, których zadaniem było rozpoznanie sytuacji, weszli na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił.

źródło: PAP | red: mag, mak, maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Msza święta w Białymstoku w intencji zmarłych strażaków i ich rodzin

28.05.2017, 06:29

W najbliższą niedzielę (28.05) w białostockiej archikatedrze przy ul. Kościelnej została odprawiona msza święta w intencji zmarłych kilka dni temu strażaków i ich rodzin.


Weszli na część sufitu, która się pod nimi zawaliła - komendant główny PSP o śmierci białostockich strażaków [wideo]

26.05.2017, 11:58

- Strażacy prawdopodobnie nie widzieli, że znajdują się na części podwieszanego sufitu, którego w takim budynku magazynowym nie powinno być - mówił komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.


Specjaliści z komendy głównej w Warszawie pomogą wyjaśnić śmierć białostockich strażaków

26.05.2017, 08:56

Straż pożarna, policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch strażaków w Białymstoku, którzy zginęli w czwartek (25.05) podczas gaszenia pożaru hurtowni sztucznych kwiatów.


Marcin Janowski

26.05.2017, 08:30

W tej chwili okoliczności i przebieg, nie tylko pożaru, ale także akcji ratowniczej, w trakcie której doszło do nieszczęśliwego wypadku, są badane przez specjalną komisję - informuje Marcin Janowski.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok