Radio Białystok | Wiadomości | 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w regionie [zdjęcia]

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - uroczystości w regionie [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Marcelina Markowska

1.08.2021, 07:16, akt. 2.08.2021, 07:35

Chcieli upamiętnić wydarzenia sprzed 77 lat. M.in. władze miasta, kombatanci i mieszkańcy zebrali się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, by oddać hołd poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym regionie równo w godzinę "W" rozbrzmiały też syreny alarmowe.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białymstoku - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwie za zmarłych w obrządku katolickim i prawosławnym, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

Prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Chociej podkreślił, że to tragiczna rocznica, a "powstańcy byli przygotowani na wojnę, ale nie byli dostatecznie uzbrojeni i dostatecznie wytrwali". Jak powiedział, byli oni bowiem przekonani, iż powstanie potrwa kilka dni, a "tymczasem trwało bardzo długo".


W związku z tym mocno się wykrwawiło. I powstańcy, ale również ich rodziny i mieszkańcy Warszawy. Tylko dlatego, że byli mieszkańcami Warszawy, to musieli zginąć w okrutny sposób, zakatowani przez hitlerowców. Ci, co przeżyli, przeszli kolejne lata różnych obozów, gdzie również bardzo wielu straciło życie - mówił Chociej w czasie uroczystości przy pomniku.


To potrzeba wolności była głównym determinantem zachowania warszawskiej ludności - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dotyczy to zarówno starszych, jak i młodszych powstańców. Po to, by być wolnym człowiekiem, po wielu latach okupacji, 1 sierpnia 1944 roku sięgnęli po broń i postanowili walczyć. I dziś musimy o tym pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać - podkreśla Rafał Rudnicki.Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski zaznacza, że Polacy musieli walczyć o suwerenność.


Powstańcy musieli walczyć o coś, co jest przynależne i naturalne dla każdego człowieka, o wolność. Dlatego też dzisiaj im dziękujemy - dodaje Bohdan Paszkowski.


Rocznicowe obchody odbyły się także w innych miastach w Podlaskiem. W Łomży kwiaty były składane przed pomnikami Żołnierzy AK Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, oraz w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Wysokiem Mazowieckiem zorganizowano koncert "Wysokie Mazowieckie śpiewa (nie)zakazane piosenki". 

1 sierpnia 1944 roku do walki w Warszawie stanęło niemal pięćdziesiąt tysięcy powstańców. Akcja miała potrwać kilka dni - ostatecznie powstańcy walczyli ponad dwa miesiące.
W tym czasie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty ludności cywilnej były ogromne, zginęło około 180 tysięcy osób.

źródło: IAR | red: maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Siostry z powstania" - nowa książka o Powstaniu Warszawskim

2.08.2020, 11:13

Za nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia pojawiają się wspomnienia oraz książki. Ta najnowsza to "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę" Wydawnictwa Znak.


Syreny w całym województwie w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1.08.2020, 06:52

Dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w sobotę o 17:00 syreny alarmowe zabrzmiały w całym województwie podlaskim.


Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego [foto, wideo]

1.08.2019, 04:49

W całym mieście rozległy się dźwięki syren. Między innymi tak Białystok uczcił 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się także w Łomży, a w Augustowie z okazji rocznicy można było oddać krew.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok