Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie rozpoczęli 1443 rok według kalendarza księżycowego

Polscy muzułmanie rozpoczęli 1443 rok według kalendarza księżycowego

9.08.2021, 09:29, akt. 10:10

Polscy wyznawcy islamu, których największe skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek (09.08) 1443 rok według kalendarza księżycowego. Jest on używany przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat uroczystości religijnych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny. Wydarzyło się to w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram – PAP) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

Wśród polskich muzułmanów nie ma zwyczaju hucznego świętowania końca roku księżycowego, jak to się dzieje podczas tradycyjnego sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku w niektórych meczetach i w domach modlitw odprawiane są muzułmańskie modlitwy za pomyślność.


Muzułmański Związek Religijny w RP ma ponad 90 lat

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP, założony 96 lat temu w Wilnie. Skupia on m.in. polskich Tatarów, których przodkowie ponad 600 lat temu osiedlili się na ziemiach dawnej RP.

Z okazji nowego roku według kalendarza muzułmańskiego przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz złożył życzenia polskim wyznawcom islamu. "Życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia i błogosławieństwa Bożego, jak najmniej spraw dotyczących pandemii i by się ona jak najszybciej zakończyła" - powiedział Miśkiewicz.

Podsumowując w rozmowie z PAP mijający rok, mówił, że - mimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń - w działalności MZR był to rok udany. Zwrócił uwagę na inwestycje - otwarcie meczetu w Białymstoku (po gruntownej przebudowie dotychczasowego Domu Kultury Muzułmańskiej) oraz na remont zabytkowego meczetu w Bohonikach; wspomniał też o planach budowy domu pogrzebowego w Bohonikach.

Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce - wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich - jest ok. 20-25 tys.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan - miesiąc postu

12.04.2021, 12:13

Modlitwami w poniedziałkowy (12.04) wieczór polscy wyznawcy islamu rozpoczną ramadan - miesiąc postu. Od wtorku będą obowiązywały ich zasady religijne związane z tym czasem, m.in. zakaz jedzenia i wszelkich rozrywek od wschodu do zachodu słońca.


Ramadan Bajram - wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

24.05.2020, 14:08

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (24.05) obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al-Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.


Różne kalendarze w życiu religijnym mieszkańców województwa podlaskiego

1.01.2020, 08:41

Część mieszkańców województwa podlaskiego używa w życiu religijnym innego kalendarza niż gregoriański. Chodzi o kalendarz juliański używany w Kościele prawosławnym oraz księżycowy, według którego ustalane są daty najważniejszych świąt muzułmanów. W każdym z nich nowy rok wypada w innym terminie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok