Radio Białystok | Wiadomości | Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan - miesiąc postu

Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan - miesiąc postu

12.04.2021, 12:13, akt. 12:17

Modlitwami w poniedziałkowy (12.04) wieczór polscy wyznawcy islamu rozpoczną ramadan - miesiąc postu. Od wtorku będą obowiązywały ich zasady religijne związane z tym czasem, m.in. zakaz jedzenia i wszelkich rozrywek od wschodu do zachodu słońca.

Fotolia.com
Fotolia.com

30-dniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc – opartego na fazach księżyca – roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Okres postu zakończy 3-dniowy Ramadan Bajram, które to święto w tym roku rozpocznie się 13 maja.

Wieczorem w poniedziałek wierni będą odmawiać pierwsze ramadanowe modlitwy. Zwykle polska społeczność muzułmańska gromadziła się na nich w meczetach, centrach i domach modlitw. W tym roku, w związku z trwającą pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami sanitarnymi, modlitwy będą odmawiane indywidualnie.

Ze względu na epidemię, która objęła Polskę oraz większość państw świata, czyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyczynić się do zwalczenia zagrożenia. Przestrzegajmy obywatelskich nakazów i zakazów, jeśli tylko będzie taki obowiązek, to módlmy się i świętujmy w domach. Bóg zawsze wie, co znajduje się w naszych sercach. Ufajmy w jego miłosierdzie. Niechaj przyjmie nasz post oraz modlitwy 

- napisał przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz, w okolicznościowych życzeniach skierowanych do wiernych.

Ten miesiąc to wielka szkoła, której bramy otwierają się każdego roku, gdzie słudzy Boży uczą się posłuszeństwa Bogu i powstrzymywania się od grzechu. To miesiąc postu, modlitwy nocnej, recytacji Koranu, jałmużny i wszelkich dobrych dzieł (...). To miesiąc błogosławieństwa i miłosierdzia 

- powiedział imam Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, w przesłaniu na temat ramadanu opublikowanym przez MZR w internecie.

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, którymi są głównie Tatarzy. Największe ich w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba członków Związku szacowana jest na 5 tys. osób.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.


Meczet powstały po przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku oficjalnie otwarty

12.02.2021, 14:42

Muzułmański Związek Religijny w RP oficjalnie oddał w piątek (12.02) do użytku meczet w Białymstoku, powstały po gruntowej przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej.


Kościół katolicki w Polsce obchodzi XXI Dzień Islamu

26.01.2021, 19:09

"Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu" - pod takim hasłem odbył się we wtorek (26.01) w Kościele katolickim w Polsce XXI Dzień Islamu. Jego celem jest odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu - wskazał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP bp Henryk Ciereszko.


Polscy muzułmanie pamiętają o dniu Aszura

29.08.2020, 13:12

W kalendarzu muzułmańskim przypada w sobotę (29.08) święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję ich przodków - odnotowywane jest ono także przez polskich wyznawców islamu. W niektórych gminach muzułmańskich w kraju odbywają się okolicznościowe modlitwy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok