Radio Białystok | Wiadomości | Co roku rząd przeznaczy 50 mln zł na cyfryzację administracji publicznej

Co roku rząd przeznaczy 50 mln zł na cyfryzację administracji publicznej

16.08.2021, 16:11, akt. 19:10

Do 2025 roku systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją powinny funkcjonować w każdym publicznym urzędzie - takie są założenia rządowe. Białostocki oddział NASK ma dostać w najbliższych latach po 50 mln zł rocznie na rozbudowę systemu EZD i jego wdrażanie.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Co roku rząd przeznaczy 50 mln zł na cyfryzację administracji publicznej - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD) to system opracowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, pod nazwą EZD PUW działa obecnie w blisko 660 instytucjach i urzędach. Nad nowym projektem EZD RP dla administracji publicznej pracuje NASK - Państwowy Instytut Badawczy, w partnerstwie z podlaskim urzędem.

O tej inicjatywie mówił w poniedziałek w białostockim oddziale NASK sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera Janusz Cieszyński. 

Podjęliśmy decyzję, żeby w istotny sposób rozbudować zakres działalności tego ośrodka, żeby przeznaczyć na rozwój tych systemów kwotę 50 mln zł rocznie przez najbliższe lata, żeby umożliwić płynne wdrożenie zarówno w administracji centralnej, ale przede wszystkim u naszych partnerów w samorządach

- powiedział dziennikarzom.

Rządowe plany, to włączenie do elektronicznego zarządzania dokumentacją, przede wszystkim właśnie w oparciu o projekt EZD, ale też np. o różne systemy komercyjnie dostępne na rynku, wszystkich publicznych urzędów w Polsce do 2025 roku.

Poinformował, że oprogramowanie w wersji EZD RP będzie gotowe do użytku na początku 2023 roku; mówił że będzie dostępne bezpłatnie wszędzie tam, gdzie dany urząd będzie nim zainteresowany.

Podkreślał, że dzięki takim rozwiązaniom możliwa będzie sprawniejsza i transparentna obsługa obywateli. Mówiąc o cyfrowych rozwiązaniach wymienił internetowe konto pacjenta, których obecnie jest założonych ok. 10 mln. "To pokazuje, że Polacy chcą cyfrowego państwa, chcą sprawnego państwa i to jest naszym obowiązkiem w kancelarii premiera, żeby tym zarządzać" - mówił Cieszyński.

Dopytywany przez dziennikarzy mówił, że obecnie EZD PUW obejmuje zaledwie 1-1,5 proc. podmiotów.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz mówił, że obecnie 12 mln Polaków korzysta na co dzień przy załatwianiu spraw urzędowych z tzw. profilu zaufanego, a blisko 5 mln osób korzysta z aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela z dokumentami.

Prace na projektem EZD RP w administracji publicznej trwają od końca 2017 roku. Realizuje go NASK w partnerstwie z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. Z ostatnich danych zamieszczonych na stronie internetowej EZD wynika, że system ma aktualnie 659 partnerów.

To m.in. urzędy wojewódzkie, samorządy różnego szczebla, instytucje centralne jak Kancelaria Senatu czy Prezydenta RP, ministerstwa np. finansów, edukacji czy rolnictwa, a też takie instytucje jak np. Naczelne Archiwum Państwowe, a także uczelnie. W sumie system ma blisko 115,5 tys. użytkowników, czyli osób które z niego na co dzień korzystają.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka ma szanse na kolejne duże dotacje

28.07.2021, 15:57

Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju m.in. po to, by ocenić jej potencjał. Tylko w ubiegłym roku z NCBR uczelnia dostała prawie 43 miliony złotych dofinansowania.


Łatwiejsze zdobycie nowego zawodu zakłada planowana reforma rynku pracy w ramach programu Polski Ład

27.07.2021, 14:54

Osoby zatrudnione będą mogły się przekwalifikować lub zwiększyć swoje kompetencje, a bezrobotne łatwiej znaleźć pracę. To m.in. główne założenia planowanej przez Rząd reformy rynku pracy.


W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii cyfrowej

21.06.2021, 13:06

W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii BIM. Będą się tu mogli szkolić architekci inżynierowie, ale też zarządzający budynkami. Wszystko po to, by można było budować szybko, tanio, a przy tym unikać błędów.


Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

8.05.2021, 19:55

Po cyfryzacji telewizji przychodzi czas na cyfryzację radia, czyli technologię DAB+. Oprócz braku szumów i zakłóceń ma ona jeszcze kilka innych przydatnych funkcji, które sprawiają, że słuchanie radia staje się nowocześniejsze i przyjemniejsze. Dlaczego warto przejść na DAB+?ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok