Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii cyfrowej

W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii cyfrowej

autor: Katarzyna Kozłowska

21.06.2021, 13:06, akt. 14:17

W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii BIM. Będą się tu mogli szkolić architekci inżynierowie, ale też zarządzający budynkami. Wszystko po to, by można było budować szybko, tanio, a przy tym unikać błędów.

źródło: Polski Klaster Budowlany
źródło: Polski Klaster Budowlany


0:00
0:00
W Białymstoku powstanie Centrum Nowoczesnego Budownictwa z wykorzystaniem technologii cyfrowej - relacja Katarzyny Kozłowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Centrum to pomysł Polskiego Klastra Budowlanego, który zaprojektuje, wykona i będzie zarządzać obiektem zgodnie z technologią BIM, czyli modelowania informacji o budynku. To bardzo ważne, bo już niedługo ta technologia ma być powszechnie stosowana również w Polsce. Jak mówi Jacek Szumski z Podlaskiej Izby Inżynierów Budownictwa, cyfryzacja wreszcie obejmie również jego branżę. Projektowanie budynku ma się odbywać cyfrowo w chmurze, do której będą mieli dostęp wszyscy zaangażowani w tworzenie obiektu. Będą oni musieli zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, co nie będzie tanie. Jednak wdrożenie BIM-u zwiększy konkurencyjność firm - mówi wiceprezes firmy Unibep Sławomir Kiszycki.

Firma Unibep od ośmiu lat wykorzystuje technologię BIM na rynku norweskim. Wciąż jednak się uczy i teraz może być liderem w Polsce. W naszym kraju niewiele budynków zaprojektowano z wykorzystaniem technologii BIM, dlatego Polski Klaster Budowlany wychodząc naprzeciw nowym trendom, jeszcze w tym roku rozpocznie budowę w Białymstoku Polskiego Centrum BIM.


Będzie to modelowy, wzorcowy budynek, który od samego początku jest zaplanowany, zaprojektowany i wybudowany z wykorzystaniem technologii BIM. Będzie on zarządzany z wykorzystaniem technologii BIM, a co dla nas najważniejsze - będzie to środowisko pracy i środowisko edukacyjne dla naszych przedsiębiorców, będą przygotowane nowe programy szkoleniowe, opierając się na praktycznym doświadczeniu związanym z budową tego naszego budynku - mówi Anna Moskwa.  


W ramach projektu wybudowany zostanie nowoczesny budynek demonstracyjny, w którym mieścić się będą: siedziby działów projektowych wiodących regionalnych firm budowlanych, centrum obsługi inwestora oraz innowacyjne praktyczne centrum szkoleniowe. W ramach projektu firmy należące do Polskiego Klastra Budowlanego będą miały zapewnione kompleksowe środowisko pracy w BIM, wsparcie doradcze i szkoleniowe.


| red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne atrakcje powstaną nad Zalewem Siemianówka

20.06.2021, 14:38

Solarny tramwaj wodny, plażowa promenada i blisko 100 pływających platform lęgowych dla unikatowego ptactwa - to wszystko za dwa lata powstanie nad Zalewem Siemianówka.


W Michałowie może powstać jedna z pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych

19.06.2021, 14:56

Niewykluczone, że w Michałowie za kilka lat powstanie jedna z pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych.


Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oddana do użytku

17.06.2021, 15:18

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na 1 mln woluminów, została oddana do użytku - poinformowano w czwartek (17.06) na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata, a inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok