Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

autor: Adam Janczewski

18.08.2021, 07:01, akt. 07:42

Tylko w tym miesiącu prawie 2 tysiące imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obliczu kryzysu migracyjnego rząd przyjął specjalny projekt ustawy.

Nielegalni migranci zatrzymani na polsko - białoruskiej granicy , źródło: www.podlaski.strazgraniczna.pl
Nielegalni migranci zatrzymani na polsko - białoruskiej granicy , źródło: www.podlaski.strazgraniczna.pl

Blisko 2 tysiące nielegalnych imigrantów

MSWiA podało zaktualizowane statystyki. Okazuje się, że tylko w sierpniu polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 1935 osób. W 1175 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś, 760 cudzoziemców trafiło natomiast do zamkniętych ośrodków w Polsce."Na granicy" - reportaż Adama JanczewskiegoResort poinformował również, że prowadzi rozmowy z Białorusinami. W poniedziałek (16.08) zorganizowano robocze spotkanie w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki, który w resorcie zajmuje się polityką migracyjną. Białorusinów reprezentował tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych Jewgienij Szestakow.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że spotkanie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa na granicy i "kwestii techniczno-prawnych". Nie wiadomo, jakie są rezultaty tego spotkania.

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących nielegalnej migracji

Rada Ministrów we wtorek (17.08) przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


- Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE w zakresie sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej UE, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronie porządku publicznego - podkreślono w wykazie prac legislacyjnych rządu.


Według podanych tam informacji projekt wprowadza regulacje, które "odformalizują i przyspieszą prowadzone postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu" z terytorium RP.

W wykazie czytamy, że projekt wprowadza też zmiany w zakresie możliwości pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli zostanie on złożony przez cudzoziemca, który został zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE i w jej pobliżu, chyba że przybył on "bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy".

Ta zmiana, według projektodawców, ma na celu przeciwdziałanie "nadużywaniu przez cudzoziemców postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej".


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Daniel Boćkowski

17.08.2021, 15:59

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.


Władze powiatu sokólskiego apelują o informowanie o przypadkach nielegalnego przekraczania granicy

17.08.2021, 09:56

Blisko 900 osób oficjalnie przekroczyło od początku tego roku polsko-białoruską granicę. Imigranci coraz częściej pojawiają się w powiecie sokólskim - m.in. w okolicach Krynek, Kuźnicy i Szudziałowa. ale też Lipska.


Imigranci częściej pojawiają się w okolicach Krynek i Kuźnicy - władze powiatu sokólskiego powołały zespół zarządzania kryzysowego

14.08.2021, 08:02

Blisko 900 osób oficjalnie przekroczyło od początku roku polsko-białoruską granicę. W ostatnich tygodniach imigranci częściej pojawiają się w okolicach Krynek, Kuźnicy i Szudziałowa. Oprócz straży granicznej, która częściej patroluje przygraniczne tereny, również wojsko pomaga w pilnowaniu polsko-białoruskiej granicy. Z powodu przekroczeń, władze powiatu sokólskiego powołały zespół zarządzania kryzysowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówJagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok